Techniczne,  Wizualne,  Z Polski

Jak przygotować się na spotkanie z projektantem wnętrz?

Planujesz wykończenie swojego mieszkania lub domu i chcesz nawiązać współpracę z projektantem wnętrz? Zobaczmy jak się do tego przygotować. Odpowiednie przygotowanie do spotkania pomoże wyciągnąć z niego jak najwięcej. Sprawdzić, czy załapiecie z projektantem wspólny język i będzie to dobra współpraca. To jedna z istotniejszych kwestii, by współpraca przebiegała pomyślnie, a jej efekty były wręcz zachwycające. Jak zatem przygotować się na spotkanie z projektantem wnętrz?

 

Jeśli planujesz zmienić wystrój swojego domu lub mieszkania, warto skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Projektant wnętrz to osoba, która pomoże Ci stworzyć funkcjonalne, estetyczne i dopasowane do Twoich potrzeb i gustu przestrzenie. Projektant wnętrz w zależności od zakresu współpracy zaproponuje nie tylko odpowiednie kolory, materiały, meble i dodatki. Może zająć się też nadzorem nad realizacją projektu, współpracą z wykonawcami i dostawcami oraz rozwiązywaniem ewentualnych problemów.

 

 

 

Jak przygotować się na spotkanie z projektantem wnętrz?

 

Spotkanie z projektantem wnętrz zaplanuj na jak najwcześniejszym etapie inwestycji. Jest spora grupa klientów pracowni projektowych, którzy zgłaszają się jeszcze przed zakupem mieszkania lub domu. Dlaczego? Chcą przeanalizować układ i sprawdzić, czy będzie odpowiedni i funkcjonalny dla ich rodziny. W przypadku chęci zakupu mieszkania deweloperskiego, które jeszcze nie powstało można od razu zaplanować układ ścian działowych i przekazać deweloperowi do wykonania pod nasz projekt wnętrz. Dzięki temu nie będzie konieczności przesuwania, burzenia lub dobudowywania ścianek po jego odbiorze, a będzie ono przygotowane pod konkretnego klienta.

 

Przygotuj rzuty domu lub mieszkania, a jeśli ich nie posiadasz to zrób szkic (choćby odręczny) oraz zdjęcia pomieszczeń, które będą pomocne w przypadku rozmów wstępnych oraz pomogą wycenić wartość projektu. Na rysunkach warto również zaznaczyć rozmieszczenie instalacji (szczególnie wodnej). Spisz wszystkie elementy wyposażenia wnętrza, które chcesz zachować, wymienić lub dodać. Zastanów się, co jest dla Ciebie niezbędne, a co zbędne, co sprawia Ci radość, a co frustrację. Określi potrzeby wszystkich domowników, styl życia, codzienność oraz sposób spędzania czasu. Zastanów się, czy jest coś co chcesz wyeksponować, lub coś co chcesz ukryć.

 

Zbierz inspiracje. Przejrzyj czasopisma, katalogi, portale i blogi poświęcone aranżacji wnętrz i zapisz lub wydrukuj zdjęcia, które Ci się podobają. Możesz też stworzyć tablicę inspiracji na Pinterest lub innym serwisie społecznościowym. Inspiracje pomogą Ci określić swój styl, preferencje i oczekiwania oraz ułatwią komunikację z projektantem. W wielu przypadkach nawet jeśli określisz projektantowi konkretny styl, w jakim chcesz mieć swoje przyszłe mieszkanie lub dom, poprosi on o zdjęcia i inspiracje, by mieć pewność, że “mówicie o tym samym”. Zdarza się również, że projektanci proponują wizytę w sklepach z wyposażeniem wnętrz oraz showroomach, by pomóc określić inwestorowi jakie są jego preferencje.

 

Ustal budżet. Zanim spotkasz się z projektantem wnętrz, określ ile pieniędzy możesz przeznaczyć na remont i aranżację wnętrza. Pamiętaj, że budżet powinien uwzględniać nie tylko koszt projektu i materiałów, ale także robociznę, transport i ewentualne dodatkowe opłaty. Bądź realistyczny i elastyczny – nie oczekuj cudów za grosze, ale też nie daj się naciągnąć na niepotrzebne wydatki. Możesz nie wiedzieć ile będzie cię kosztowało wykończenie wnętrz i określić się, że chcesz bazować na produktach ze średniej półki.

 

Przygotuj pytania. Spotkanie z projektantem wnętrz to doskonała okazja do zadania wszystkich pytań dotyczących jego kwalifikacji, doświadczenia, portfolio, sposobu pracy, terminów, gwarancji i umowy. Nie bój się pytać o szczegóły i wyjaśnienia – to Ty jesteś klientem i masz prawo wiedzieć, na co się decydujesz. Przejrzyj również stronę internetową pracowni, by zobaczyć, czy jej stylistyka jest zgodna z twoją. Jest gro pracowni i projektantów, którzy czują się zdecydowanie lepiej projektując w kilku stylistykach, a są tacy, dla których styl to żadna przeszkoda!

 

Bądź otwarty i uczciwy. Spotkanie z projektantem wnętrz to nie tylko wymiana informacji, ale także budowanie zaufania i relacji. Bądź otwarty na propozycje i sugestie projektanta, ale też uczciwie wyrażaj swoje zdanie i oczekiwania. Nie zgadzaj się na coś, co Ci się nie podoba lub nie pasuje do Twojego stylu życia. Pamiętaj, że projektant wnętrz jest Twoim doradcą i partnerem, który stoi po twojej stronie. Zaufaj i przemyśl wszelkie sugestie, gdy usłyszysz, że czegoś nie da się zrobić w zaplanowanym budżecie, jest trudne do wykonania lub kłopotliwe w eksploatacji.

 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki są pomocne i wskazują jak przygotować się do spotkania z projektantem wnętrz. Będą wskazówką i sprawią, że będzie ono udane i satysfakcjonujące. Życzę Ci powodzenia w realizacji Twoich marzeń o pięknym wnętrzu! Jeśli aktualnie poszukujesz pracowni projektowania wnętrz, to zapraszam do zapoznania ze stroną mojej pracowni D – Projekt oraz z zawartym na niej portfolio.

 

 

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Toa Heftiba, Mikayla Mallek on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *