Kuchnia,  Łazienka,  Przedpokój,  Salon,  Sypialnia,  Techniczne,  Wizualne

Oświetlenie w domu.

Oświetlenie w domu to ważny element aranżacji wnętrz, który wpływa na komfort, funkcjonalność i atmosferę pomieszczeń. W tym artykule znajdziesz kilka porad, jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych stref w domu, takich jak salon, kuchnia, sypialnia czy łazienka. Zobacz, jakie rodzaje oświetlenia są dostępne na rynku i jak je łączyć, aby stworzyć przytulne i efektowne wnętrze.

 

 

Oświetlenie ogólne

Ogólne oświetlenie to podstawowe źródło światła w pomieszczeniu, które zapewnia równomierne i jasne oświetlenie całej powierzchni. Oświetlenie ogólne zwykle montuje się na suficie lub ścianach i wybiera się takie, które pasuje do stylu i kolorystyki wnętrza. Lampy pełniące funkcję oświetlenia ogólnego mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, szkło, drewno czy plastik, i mieć różne kształty i wzory. Niektóre przykłady oświetlenia ogólnego to:

plafony – to proste, minimalistyczne i uniwersalne lampy sufitowe, które nadają się do każdego pomieszczenia. Mogą być okrągłe, kwadratowe, prostokątne lub owalne i mieć różną liczbę źródeł światła. Plafony są łatwe w montażu i nie zajmują dużo miejsca.
lampy wiszące – to dekoracyjne lampy sufitowe, które zwisają na kablach lub łańcuchach. Mogą być pojedyncze lub wielopunktowe i mieć różne formy, takie jak klosze, abażury, kulki czy kryształy. Lampy wiszące nadają się do oświetlenia stołów, wysp kuchennych, blatów czy kanap.
lampy ścienne – to lampy montowane na ścianach, które mogą pełnić rolę oświetlenia ogólnego lub dodatkowego. Mogą być kinkietami lub lampami obrazowymi i mieć różne style, od klasycznego po nowoczesny. Lampy ścienne mogą oświetlać ściany, obrazy, lustra czy nisze.

 

Oświetlenie dodatkowe

Oświetlenie dodatkowe to uzupełnienie oświetlenia ogólnego, które służy do podkreślenia wybranych elementów wnętrza lub stworzenia odpowiedniego nastroju. Zwykle umieszcza się w miejscach, gdzie potrzeba więcej światła do wykonywania określonych czynności lub gdzie chce się stworzyć przytulną atmosferę. Oświetlenie dodatkowe może być regulowane za pomocą ściemniaczy lub pilotów i mieć różne barwy i intensywności światła. Niektóre przykłady oświetlenia dodatkowego to:

–  stojące – to wolnostojące lampy podłogowe lub stołowe, które można dowolnie przenosić i ustawiać. Lampy stojące mogą mieć różne wysokości i kształty i być wykonane z różnych materiałów. Lampy stojące nadają się do oświetlenia kątów czytelniczych, sof czy biurek.
–  punktowe – to małe lampy sufitowe lub ścienne, które skierowane są na konkretny punkt lub obszar. Lampy punktowe mogą być halogenowe, ledowe lub żarówkowe i mieć różne kolory i kąty świecenia. Lampy punktowe nadają się do oświetlenia schodów, szafek, półek czy obiektów dekoracyjnych.
taśmy ledowe – to elastyczne paski z diodami ledowymi, które można przyklejać do różnych powierzchni. Mogą mieć różne długości i kolory i być sterowane za pomocą pilota lub aplikacji. Taśmy ledowe nadają się do oświetlenia sufitów, listew, konturów czy podświetlenia mebli lub blatów.

 

 

Oświetlenie w różnych pomieszczeniach

Oświetlenie w domu powinno być dostosowane do funkcji i charakteru każdego pomieszczenia. Oto kilka wskazówek, jak dobrać oświetlenie do najważniejszych stref w domu:

salon – to miejsce spotkań, relaksu i rozrywki, dlatego oświetlenie powinno być ciepłe, przyjemne i zróżnicowane. W salonie warto zastosować kilka źródeł światła. Plafon, lampa wisząca nad stołem, lampy stojące przy sofie czy kinkiet przy telewizorze. Oświetlenie powinno być albo regulowane za pomocą ściemniaczy lub pilotów albo mieć różne barwy i natężenia w poszczególnych punktach, aby można było dostosować je do nastroju i okazji.
kuchnia – to miejsce pracy, gotowania i jedzenia, dlatego oświetlenie powinno być jasne, funkcjonalne i praktyczne. W kuchni warto zastosować kilka rodzajów oświetlenia, takich jak plafon, lampa wisząca nad wyspą lub blatem, lampy punktowe nad szafkami czy taśmy ledowe pod szafkami. Oświetlenie powinno być neutralne lub zimne, aby lepiej oddawało kolory i smaki potraw.
sypialnia – to miejsce odpoczynku, snu i intymności, dlatego oświetlenie powinno być delikatne, romantyczne i spokojne. W sypialni warto zastosować kilka źródeł światła, takich jak plafon, lampy stojące lub ścienne przy łóżku, lampa wisząca nad toaletką czy taśma ledowa za zagłówkiem. Oświetlenie powinno być ciepłe lub barwne, aby stworzyć przytulną i relaksującą atmosferę.
łazienka – to miejsce higieny, pielęgnacji i odświeżenia, dlatego oświetlenie powinno być jasne, czyste i dokładne. W łazience warto zastosować kilka rodzajów oświetlenia, takich jak plafon, lampa wisząca nad wanną, lampy punktowe nad lustrem czy taśmy ledowe pod wanną czy umywalką. Oświetlenie powinno być neutralne lub zimne, aby lepiej widzieć szczegóły i kolory skóry i kosmetyków.

 

 

Może cię również zainteresować:

 

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  Anne Nygård,  Xie Yujie Nick,  Francesca Tosolini,  Cole Patrick on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *