Kuchnia,  Techniczne

Jak zorganizować kuchnię? Przydatne blogowe wpisy oraz niespodzianka!

Cykl o kuchniach pojawił się na blogu na początku tego roku i towarzyszył nam trzy miesiące. W trakcie tego czasu przeszliśmy przez grubsze tematy kuchenne, kończąc na tych wykańczających i zajmujących się dodatkami! Minęło już trochę czasu, nadeszło lato i wiem iż spora część Was rusza z projektami metamorfoz kuchni. Jak zorganizować kuchnię? W związku w tym, że temat kuchni mocno Was interesuje i często grzebiecie w blogowych wpisach, to postanowiłam trochę Wam pomóc i zebrać te, które najbardziej będą w tym przypadku przydatne!

 

Jak zorganizować kuchnię?

Planowanie szybkich metamorfoz i grubych remontów.

“Mając wnętrze, które nie wymaga rewolucji decydujemy się na metamorfozę, którą możemy inaczej określić jako lifting lub odświeżenie wnętrza. W jej zakres wchodzą proste i szybkie zmiany takie jak zmiana koloru ścian, czy zmiana mebli, lamp lub dodatków. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, jaki mamy przeznaczony na to budżet oraz ile czasu możemy na niego zaplanować.

Warto pamiętać również iż malowanie ścian to nic trudnego i jest w zakresie wykonania każdej osoby. Jednak jeśli nie czujesz się na siłach, aby samej machać wałkiem malarskim, to poszukaj kogoś kto Cię w tym wyręczy! Nie ma żadnej odgórnej zasady mówiącej, że metamorfozy wykonujemy we własnym zakresie! Można, jest to wykonalne dla amatora i daje sporo satysfakcji, jednak nie warto robić tego, jeśli totalnie nie czujemy tematu.”

Mała kuchnia.

“Planowanie oraz projektowanie małej kuchni powinno zostać zrobione rzetelnie i bez pośpiechu. Zdecydowanie łatwiej wprowadzić poprawki na etapie projektu, niż podczas późniejszego użytkowania jej. Wszystkie zmianie na tzw. papierze są tańsze i łatwiejsze do wykonania, niż późniejsze przerabianie szafek, przestawianie sprzętu AGD lub podprowadzenie wody na inną ścianę.”

Jak urządzić małą kuchnię?

“Mała kuchnia to z jednej strony spore wyzwanie, a z drugiej całkiem proste zadanie. Dlaczego? Gdy będziesz się trzymać kilku podstawowych zasad, dzięki którym urządzona kuchnia będzie piękna i funkcjonalna, to okaże się iż nie jest to wcale takie trudne.”

Trójkąt roboczy w kuchni.

“W kuchni spędzamy sporo czasu przygotowując posiłki, więc warto usprawnić swoją pracę maksymalnie jak to możliwe. Ergonomia pracy oraz podwyższony komfort pracy można osiągnąć stosując zasadę trójkąta roboczego w kuchni. Trójkąt roboczy polega na specjalnym rozmieszczeniu trzech głównych punktów kuchni jakim jest lodówka, zlewozmywak oraz płyta grzewcza/piekarnik.”

Jaką farbą pomalować ściany w kuchni?

“Farby specjalnie przystosowane do trudnych warunków panujących w kuchni to wybór podsuwany przez producentów farb. Często można spotkać połączenie zastosowania farby i do kuchni i do łazienki ze względu na podobne warunki jakie panują w tych pomieszczeniach. Wybór dobrej jakościowo farby to oszczędność pieniędzy, ponieważ wydłuży czas pomiędzy malowaniem a późniejszym odświeżeniem ścian.”

Rodzaje farb do wnętrz.

“Poza kolorem i odcieniem musimy również wybrać rodzaj farby i warto, aby był on jak najlepiej dostosowany do konkretnego pomieszczenia, ale i do efektu jaki chcemy w nim uzyskać. Aby cykl na temat metamorfoz ścian był kompletny przygotowałam poradnik po farbach, który rozwieje wątpliwości co do wyboru potrzebnej farby!”

Wybór podłogi.

“Wykończenie podłogi najczęściej dobiera się w zależności od funkcjonalności pomieszczenia. Zupełnie inne parametry będą istotne przy wyborze podłogi do kuchni, czy łazienki, a inne do sypialni i pokoju dziecięcego. Miejsca mocno eksploatowane, narażone na wilgotność i zmiany temperatury oraz awarie typu wylana woda wymagają innej powierzchni wykończenia niż pokój rocznego dziecka, które raczkuje i spędza sporo czasu na podłodze.”

Sprzęt AGD.

“Podstawowy sprzęt AGD w każdej kuchni obejmuje lodówkę, zlewozmywak oraz płytę grzewczą. To minimum jakie powinno znaleźć się w kuchni, aby móc z niej korzystać w podstawowym zakresie. Jeśli jesteś osobą niegotującą, stołującą się przede wszystkim poza domem, to możesz odpuścić sobie piekarnik. Jeśli natomiast przygotowujesz posiłki w domu, choćby w najmniejszym zakresie, to piekarnik jest również konieczny.”

Pomocnicy w kuchni. Drobny sprzęt AGD.

“Wśród drobnego sprzętu AGD, na który warto zwrócić uwagę, w pierwszej kolejności należy wymienić te sprzęty, które będziemy używać codziennie. Warto pomyśleć jakiego rodzaju usprawnienia są Ci potrzebne oraz jakie drobne sprzęty AGD będą pomocne. Jeśli nie przepadasz za kawą i trudno nazwać Cię kawoszem, to nie ma sensu inwestować w dobrej jakości ekspres do kawy.”

Oświetlenie podszafkowe.

“Poza głównym oświetleniem, które w większości przypadków daje rozproszone światło, oświetlenie podszafkowe zapewnia doświetlenie punktowe, precyzyjne. Doświetlony blat to również kwestia bezpieczeństwa, bo w kuchni najczęściej pracujemy posługując się ostrymi nożami. Jakie zatem oświetlenie podszafkowe wybrać: ledowe, halogenowe, czy świetlówkowe?”

Płyta gazowa czy indukcyjna?

“Co wybrać? Płytę gazową czy indukcyjną? To pytanie zadaje sobie każdy, kto urządza kuchnię lub jest na etapie wymiany sprzętu AGD. Obie opcje mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Mają masę zalet, jak i wad.”

Ściana pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami w kuchni.

“Poza względami estetycznymi warto by ta część ściany była zmywalna oraz trwała. Jest jedną z najbardziej narażonych powierzchni na zabrudzenia. Co w takim razie położyć na ścianę w kuchni między szafkami? Opcji jest sporo i wcale nie musisz decydować się na klasyczne płytki, choć mnogość wzorów, kolorów oraz struktur płytek sprawia iż również nimi można świetnie podkręcić wygląd kuchni!”

Zioła na kuchennym parapecie.

“Jakie zioła hodować w kuchni? Jakie rośliny wybrać? Jak je pielęgnować i jakie warunki im zapewnić? Czy wybrać sadzonki czy wysiać zioła samodzielnie? I czy to jest wyższy poziom uprawy roślin? Rozgryźmy temat!”

 

 

Jak zorganizować kuchnię? Powyższe wpisy to tylko część tego co znajdziesz na blogu. Wybrałam te najchętniej czytane, szczególnie w ostatnim okresie. Przydadzą się zarówno osobom planującym grube remonty, jak i tym planującym niewielkie, wręcz kosmetyczne zmiany. Jako bonus, coś ekstra i niespodziankę, postanowiłam się podzielić z Wami niewielkim, a bardzo przydatnym opracowaniem dotyczącym ergonomii w kuchni, które do tej pory było dostępne tylko dla yasminsmellowych newsletterowiczów. Co to za opracowanie? Przydatne wskazówki na co zwrócić uwagę planując kuchnię, optymalne odległości oraz wysokości i trochę innych.

 

 

 

 

Zdjęcie główne: Photo by Max Whitehead on Unsplash

5 komentarzy

 • IzaF

  Każdy Twój wpis na blogu jest strasznie wciągający 🙂 Moim marzeniem jest wyspa i taka kuchnia w ciemnej aranżacji. Ogólnie marzy mi się kuchnia z zabudowanym piekarnikiem w meblach i płytą indukcyjną. Póki co jednak muszę się wstrzymać z remontem mojej wymarzonej kuchni przynajmniej do przyszłego roku, ale na pewno będę odwiedzać Twój blog 😉

  • Yasminsmell

   Ojej… dziękuję <3 !!! Mnie zaś marzy się ogromna kuchnia z wielkim drewnianym stołem na środku i osobnym kącikiem kawowym. Póki co w sferze marzeń, ale... kto wie, kto wie... uściski 🙂

 • WiolaB

  Podpinam się, że Twoje wpisy są ciekawe i inspirujące 🙂 U mnie problemem jest zawsze to, że w mojej głowie panuje chaos pomysłów. W zasadzie ciągle bym coś zmieniała. Jak nie kolor, to materiał, to z kolei ułożenie, a to z kolei jaka i gdzie dokładnie kuchenka z okapem, a co z lodówką i zmywarką itp. itd… 🙂

 • Marcia

  Super się czyta Twoje wpisy! Fajnie, że uwzględniłaś sprzęty agd. U mnie teraz blady zawalone różnymi rzeczami, tu jakiś air fryer z Laubena tam gofronica z Dezala, gdzieś indziej toster… Jak będę zmieniać kuchnię to muszę to koniecznie wziąć pod uwagę.

  • Yasminsmell

   Dziękuję bardzo za komentarz i bardzo polecam planowanie zagospodarowania szafek przed zakupem/wykonaniem zabudowy u stolarza. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *