Kuchnia,  Techniczne

Jak urządzić małą kuchnię?

Mała kuchnia to z jednej strony spore wyzwanie, a z drugiej całkiem proste zadanie. Dlaczego? Gdy będziesz się trzymać kilku podstawowych zasad, dzięki którym urządzona kuchnia będzie piękna i funkcjonalna, to okaże się iż nie jest to wcale takie trudne. Większość mieszkań w starszych blokach ma niewielkie, jeśli nie małe kuchnie. Również w nowszym budownictwie często kuchnie nie są sporych rozmiarów, jednocześnie często są połączone z pokojem dziennym i występują w formie aneksu kuchennego. Aneksy również nie są zbyt wielkimi powierzchniami i mimo iż przestrzeń daje całość pomieszczenia / pokoju, to warto i w tym przypadku sięgnąć po rozwiązania dedykowane małym kuchniom. Poniższe sprytne rozwiązania pomogą odpowiedzieć na pytanie jak urządzić małą kuchnię.

 

 

JASNA KOLORYSTYKA

 

Jasne kolory optycznie powiększają. Dlatego trudno jest zaprojektować małą kuchnię, która będzie ciemna i będzie dobrze wyglądać. Nie upierałabym się, że mała kuchnia powinna być cała biała, jednak zdecydowanie optuję za jasną paletą barw. Jeśli masz potrzebę intensywnych, mocnych kolorów, lub nawet ciemnych to postaw na takie dodatki, lub dolne elementy zabudowy.

 

OSZCZĘDNOŚĆ FORMY

 

Trudno w małej kuchni postawić na minimalizm, ale zdecydowanie lepiej wyglądają proste formy. Gładkie fronty lub z delikatnymi frezami będą lepiej się prezentowały, niż te bogato zdobione. To samo tyczy się dodatków stawianych na blatach. Nie mam na myśli, że blaty muszą być koniecznie puste (choć nadaje to przestrzeni i daje wrażenie porządku i harmonii), to stawiałabym na takie, które nie wyróżniają się mocno w otoczeniu. Albo są dopasowane kolorystycznie do całości, albo stanowią kontrast, którym jest jeden dodatkowy kolor. Kształty dodatków również lepiej wyglądają, gdy są proste i klasyczne. Wszystko ponad to będzie dawało efekt, że wszystkiego jest dużo, a kuchnia przeładowana.

 

ZABUDOWA POD SUFIT

 

Mając małą kuchnię boimy się czy wystarczy miejsca na przechowywanie rzeczy. Idealnym rozwiązaniem jest zabudowa pod sufit. Dzięki niej na małej powierzchni, idąc w górę, zyskujemy dodatkowe szafki na przechowywanie. Te najwyżej położone warto zaprojektować tak, by otwierały się od dołu, by sięganie do nich było wygodne.

 

MEBLE NA WYMIAR CZY Z SIECIÓWKI?

 

Idealnie byłoby zrobić kuchnię na wymiar, ponieważ dzięki temu można dopasować wymiary zabudowy do konkretnej kuchni. Nie zawsze jest jednak taka możliwość i wtedy trzeba kombinować z gotowymi modułami i z nich zaprojektować swoją kuchnię. Czy się da? Jak najbardziej, natomiast ta wersja będzie wymagała więcej kompromisów, ustępstw i dostosowania się do tego co oferuje rynek.

 

PROJEKT FUNKCJONALNY KUCHNI

 

Jeśli masz możliwość zrobić profesjonalny projekt, to warto go zrobić. Studia kuchenne oferujące kuchnie na wymiar zrobią go w trakcie planowania zabudowy i rozmieszczania funkcjonalnego. Jeśli jednak planujesz kuchnię we własnym zakresie, to warto zrobić szkic choćby ołówkiem na kartce papieru. Mając go zaplanuj co gdzie rozmieścisz i zastanów się czy wystarczy Ci miejsca na wszystkie niezbędne rzeczy. Jeśli nie to kombinuj zmieniając albo układ szafek, albo ich przeznaczenie. Czasem wiele daje postawienie na cargo zamiast na tradycyjną szafkę, lub na zestaw szuflad.
Nie wahaj się również pokazać komuś swojego planu małej kuchni i zapytaj o sugestie. Natomiast pamiętaj, że kuchnia ma być dla Ciebie i dostosowana właśnie dla Ciebie. To, że dla jednej osoby dany układ będzie funkcjonalny i ergonomiczny, nie musi znaczyć iż dla Ciebie i Twojego stylu pracy w kuchni również będzie.

 

SPRYTNE ROZWIĄZANIA

 

Warto zapoznać się z różnymi rozwiązaniami jakie są dostępne na rynku. Wysuwany blat, cargo, a może składany stolik, który może pełnić zarówno funkcję pomocniczego blatu, jak i miejsca spożywania posiłków? Z kolei w przypadku aneksów kuchennych warto zastanowić się nad wyspą, która będzie wchodzić w obszar pokoju dziennego? Wykorzystaj również wolne ściany i zamontuj na nich relingi lub listwy magnetyczne. Będziesz miała dodatkowe miejsce na drobiazgi, które również doda lekkości całej kuchni i będzie miejscem atrakcyjnym dla oka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *