Kuchnia,  Przedpokój,  Salon,  Sypialnia,  Techniczne

Planowanie szybkich metamorfoz, a planowanie grubych remontów.

Zarówno metamorfoza, jak i remont to zmiana Twojego otoczenia. Różnica zawiera się w zakresie zmiany jaką chcesz wykonać. Coraz cieplejsze miesiące, coraz dłuższe dni, a dla części z nas wizja urlopowych dni, to okazja aby zabrać się za swoje cztery kąty i coś zmienić. Obie opcje, metamorfoza i remont, mają swoje wady i zalety. Metamorfoza jest łatwiejsza do zrobienia, nie wymaga sporych nakładów finansowych. Można ją zaplanować i wykonać we własnym zakresie w jeden weekend – szerzej na ten temat tutaj: dlaczego lubimy metamorfozy wnętrz. Remont z kolei daje możliwość uzyskania dużych zmian we wnętrzu. Jest jednak czaso- i finansochłonny oraz w wielu przypadkach wymaga zatrudnienia fachowej ekipy.

 

Planowanie szybkiej metamorfozy wnętrz:

Mając wnętrze, które nie wymaga rewolucji decydujemy się na metamorfozę, którą możemy inaczej określić jako lifting lub odświeżenie wnętrza. W jej zakres wchodzą proste i szybkie zmiany takie jak zmiana koloru ścian, czy zmiana mebli, lamp lub dodatków. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać, jaki mamy przeznaczony na to budżet oraz ile czasu możemy na niego zaplanować.

Warto pamiętać również iż malowanie ścian to nic trudnego i jest w zakresie wykonania każdej osoby. Jednak jeśli nie czujesz się na siłach, aby samej machać wałkiem malarskim, to poszukaj kogoś kto Cię w tym wyręczy! Nie ma żadnej odgórnej zasady mówiącej, że metamorfozy wykonujemy we własnym zakresie! Można, jest to wykonalne dla amatora i daje sporo satysfakcji, jednak nie warto robić tego, jeśli totalnie nie czujemy tematu.

Na wykonanie metamorfozy polecam wybrać weekend, jeśli są to dla Ciebie dni niepracujące! Dodatkowo warto wybrać weekend, po którym nie czeka Cię ciężki poniedziałek z bardzo ważną konferencją w pracy o bladym świcie. Mimo iż zmiany będą niewielkie to wymagają trochę wysiłku. Często kończą się wewnętrzną potrzebą bardziej gruntownego posprzątania pomieszczenia po wykonanej zmianie, niż zazwyczaj.

Jeśli stawiasz na zmianę mebli lub dodatków, to upewnij się czy są one dostępne od ręki, czy konieczne jest ich wcześniejsze zamówienie.

Zrób listę potrzebnych produktów / akcesoriów do wykonania zaplanowanych zmian. Zastanów się nad kolejnością prac. Często zapominamy o prozaicznych rzeczach, jakie należy zrobić przed rozpoczęciem prac zasadniczych. Mam na myśli czynności takie jak: opróżnienie pomieszczenia z drobiazgów i bibelotów, przesunięcie mebli i zabezpieczenie ich przed zabrudzeniem a nawet zniszczeniem, zabezpieczenie powierzchni, które nie biorą udziału w planowanej zmianie (przykładowo zabezpieczenie podłóg przed malowaniem ścian).

 

Planowanie remontu:

Z ciekawostek remont to pojęcie określone w prawie budowlanym jako wymiana elementów starych i/lub zniszczonych na nowe.

Bardzo często sama wizja remontu przytłacza i niepokoi. Związane jest to z ogromem prac do zaplanowania, wielkością koniecznego budżetu oraz spraw pobocznych, które często, jeśli nie zawsze, wychodzą w trakcie wykonywania zmian. Remonty trwają zdecydowanie dłużej niż niewielkie zmiany. Dezorganizują codzienne życie domowników, a czasem wymagają kilkudniowej / kilkutygodniowej wyprowadzki.

Planując remont w pierwszej kolejności określ jaki chcesz uzyskać efekt końcowy. Następnie zdecyduj czy jesteś w stanie uzyskać go we własnym zakresie, czy konieczne będzie wsparcie profesjonalnej ekipy remontowej. Jeśli stawiasz na ekipę, to warto zacząć od zrobienia wywiadu wśród bliskich i znajomych z prośbą o rekomendacje. Zależy Ci, aby remont został wykonany sprawnie i fachowo! Warto mieć na uwadze, że dobre ekipy mają długie terminy oczekiwań, bo i mają sporo zaplanowanej pracy. Praktycznie nigdy nie udaje się ustalić remontu na ‘już’, bo dobrzy fachowcy są rozchwytywani.

Kolejny aspekt dobrej ekipy to finanse. Fachowiec to osoba, która się ceni i nie będzie najtańszy na rynku – możesz szukać kogoś w wersji ekonomiczniej, jednak… pytanie czy nie jest to skórka za wyprawkę? Budżety remontowe są duże i szukanie oszczędności na wykonawstwie, często prowadzi do nieprecyzyjnego wykonania prac i finalnego braku zadowolenia ze zrobionego remontu w 100%. A sporo pieniędzy i tak zostanie wydanych…

Mając już umówioną ekipę oraz zaplanowany zakres prac, przychodzi czas na wybór materiałów jakie chcemy użyć w trakcie remontu. Dobra ekipa remontowa wesprze i doradzi w tym zakresie, jeśli jednak chodzi o element wizualny, to decyzja należy w całości do Ciebie!

Jeśli remont wymaga chwilowej wyprowadzki rodziny lub jej części, to warto się do tego przygotować. Można obgadać z dziadkami, czy są w stanie zabrać na jakiś czas dzieci do siebie. To ważne, by nie plątały się robotnikom pod nogami oraz by nie narażać je na ewentualne zagrożenia w trakcie remontu. W przypadku remontu łazienki warto wziąć pod uwagę zapewnienie sobie możliwości korzystania z łazienki u bliskich nam osób. Z kolei w przypadku remontu kuchni warto rozejrzeć się wcześniej za cateringiem lub przypomnieć skąd przywożą dobrą pizzę.

W przypadku sporych remontów warto mieć bufor finansowy i czasowy przewidziany na niespodziewane sytuacje. Sytuacje te wynikną w trakcie prac remontowych. Przykładem jest odsłonięcie starej belki stropu w trakcie remontu podłogi, która okazuje się częściowo zbutwiała i należy ją naprawić / wzmocnić / wymienić.

 

Ważne – jeśli w trakcie remontu coraz więcej rzeczy budzi nasze wątpliwości, czy zaskakuje nas, to warto zasięgnąć opinii specjalisty inżyniera budowlanego. Specjalista oceni stan techniczny i rozwieje nasze wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *