Wizualne,  Z Polski,  Ze świata

Co to jest moodboard wnętrzarski? Dlaczego jest pomocny przy projektowaniu wnętrz?

Moodboard wnętrzarski, czyli tablica inspiracji, to wizualna prezentacja koncepcji projektowej, która zawiera zdjęcia, kolory, materiały, tekstury i inne elementy, które mają oddać klimat i styl planowanego wnętrza. Pomaga on w komunikacji między projektantem a klientem, a także w organizacji i selekcji własnych pomysłów. Moodboard może być tworzony zarówno tradycyjnie na papierze lub tablicy korkowej, jak i cyfrowo za pomocą specjalnych programów lub aplikacji.

 

 

Jak samodzielnie stworzyć moodboard wnętrzarski?

Aby stworzyć moodboard wnętrzarski, należy najpierw zdefiniować styl i charakter projektu. Następnie należy zebrać inspiracje z różnych źródeł, takich jak czasopisma, internet, książki, podróże czy własne doświadczenia. Ważne jest, aby wybierać tylko te elementy, które pasują do koncepcji i są spójne ze sobą. Następnie należy ułożyć wybrane elementy na płaszczyźnie, tworząc harmonijną kompozycję. Można się tu posłużyć zasadami kompozycji graficznej, takimi jak proporcje, kontrast, równowaga czy rytm. Na koniec należy sprawdzić, czy moodboard oddaje zamierzony efekt i faktycznie jest tym co nam się podoba.

 

Jak wykorzystuje się moodboard wnętrzarski?

Moodboard wnętrzarski może być wykorzystany na różnych etapach procesu projektowego. Na początku może służyć jako narzędzie do eksploracji i generowania pomysłów. Jest pomocny do uzgodnienia oczekiwań i preferencji klienta podczas współpracy z projektantem lun architektem wnętrz. W trakcie realizacji może być punktem odniesienia i przypomnieniem o założeniach projektowych, a także pomocą w podejmowaniu decyzji dotyczących szczegółów i konkretnych rozwiązań. Na końcu może być podsumowaniem i prezentacją efektu końcowego projektu.

 

Przykłady moodboardów

 

kuchnia

 

łazienka

 

sypialnia

 

pokój niemowlaka

 

styl industrialny

 

styl hamptons

 

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  Spacejoy, Theme Photos on Unsplash.

Jeden komentarz

  • Decoroom

    Świetny artykuł! Dzięki Twoim wyjaśnieniom każdy może z łatwością zrozumieć, jak moodborady pomagają w projektowaniu i komunikacji. To sprawia także, że projektant i klient są w stanie dużo lepiej się dogadać – a doskonale wiemy, że skuteczna komunikacja to klucz do sukcesu udanej aranżacji wnętrza, która spotyka się z zadowoleniem klienta. 💡

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *