Kuchnia,  Łazienka,  Przedpokój,  Salon,  Sypialnia,  Wizualne,  Z Polski,  Ze świata

Top 7 – trendy we wnętrzach 2023 roku.

Druga połowa roku to idealny moment, by spojrzeć na trendy we wnętrzach 2023. Dlaczego? Dopiero teraz możemy powiedzieć co z jednej strony sprawdza się w praktyce oraz z drugiej co nam się podoba. Dzięki temu ma szansę zostać – właśnie w trendach – na dłużej. Na trendy warto patrzeć świadomie. Mimo, że nie warto rzucać się z trendu na trend i bezmyślnie kopiować, to warto podpatrywać i korzystać ze sprawdzonych rozwiązań świadomie. Trendy we wnętrzach, jak w każdej innej dziedzinie, zmieniają się cyklicznie. Klasyka zawsze będzie w cenie, to znaczy zawsze dobrze wygląda i w większości aranżacji bez problemu się obroni. Smaczki i nowości to ścieżki, którymi warto podążać jeśli uzupełniają nasze wnętrza i dodają im charakteru zgodnego z naszym własnym stylem, sposobem życia oraz preferencjami. Spójrzmy na ciekawsze trendy we wnętrzach 2023 roku.

 

 

Top 7  – trendy we wnętrzach 2023 roku, które mają szansę zostać z nami na dłużej

 

ZAOKRĄGLENIA I OBŁOŚCI

 

 

Obłe minimalistyczne kształty wdarły się z impetem w świat wnętrz. Inspirowane naturą krzywizny, delikatne zaokrąglenia wypierają proste, idealne w formie kształty, które królowały ostatnie lata. Kształty te wprowadzają dynamizm do wnętrz. Mimo, że tradycyjnie mogą kojarzyć się z modernizmem, to obecna ich odsłona nawiązuje do natury, prostoty, a wręcz minimalizmu.

O ile zabudowy meblowe, jak choćby kuchenne, nie mają zbyt wielu zwolenników i sympatyków, tak obłe meble tapicerowane są coraz szerzej oferowane przez producentów mebli, co podyktowane jest sporym popytem. Jeśli obłe formy wielkogabarytowe są dla ciebie zbyt odważne, to postaw na ten trend w formie dodatków. Stoliki kawowe, ozdoby ścienne jak lustra, a nawet pufy i misy, wazy, wazoniki.

 

 

 

 

UKŁON W STRONĘ PRZYRODY

 

 

Po latach świetności stylu urban jungle i powrotu do mody na rośliny doniczkowe trend ten ewoluuje w stronę struktur, faktur, kolorów i wszystkich innych nawiązań do natury. Surowe drewno na podłodze, meble ze spękanych drewnianych kawałków, marmurowe łazienki, kamienne blaty. Ściany ze strukturą przypominającą nierówności kamieni poddawanych działaniu erozji. Prosta, delikatnie szkliwiona ceramika. Kolorystyka nawiązująca do kolorów, a wręcz połączeń kolorów, które można spotkać w przyrodzie.

Trend bardzo przyjemny. Prosty, choć wymagający do zastosowania. Zastosowane elementy we wnętrzu będą modne przez kolejne sezony.

 

 

 

AKCENT KOLORU

 

 

Po latach królowania białych, szarych oraz beżowych – monochromatycznych wnętrz, akcenty kolorystyczne są coraz chętniej wykorzystywane. Głównie w formie kolorów stonowanych jak granat lub brąz, jednak coraz częściej widać szaleństwa akcentów kolorów nasyconych. Dodatki w formie koloru to przyjemny dla oka akcent, który łatwo i budżetowo można wymienić lub poddać metamorfozie, by sam przedmiot służył kolejne lata!

 

 

SZALONE LATA 70-TE

 

 

Nawiązania do stylu lat 70-tych widać było już w ubiegłych sezonach. Kropką nad “i” było wypuszczenie kolekcji akcentów, elementów oraz dekoracji w tym właśnie stylu przez markę IKEA, która szybko i sprawnie odpowiada na potrzeby konsumentów całego świata. Szalone dekoracje, nietypowe kształty. Meble ze skóry połączone z dodatkami z plastiku tworzą kolorową mieszankę pobudzającą do życia i działania z uśmiechem na ustach.

 

 

 

FOKUS NA TARAS I BALKON – PRZEDŁUŻENIE STREFY ODPOCZYNKU

 

 

Jeśli tylko jest ku temu techniczna możliwość, to widać spory trend na przedłużenie strefy odpoczynku. Okres pandemii, zamknięcia i izolacji zwrócił uwagę na możliwość odpoczynku w domu, we własnych wnętrzach przy jednoczesnym korzystaniu z dobrodziejstw pięknej pogody, słońca. Na portalach wnętrzarskich, w SM widać spore zaangażowanie, by stworzyć jak najprzyjemniejszą strefę letniego odpoczynku. W zależności od możliwości są to ogromne, przydomowe tarasy lub niewielkie, ale sprytnie urządzone blokowe balkony. Rynek mebli tarasowo – ogrodowych rozwinął się mocno i firmy prześcigają się w ofercie propozycji, które mogą być narażone na działanie czynników atmosferycznych. Trend, który w połączeniu z urban jungle jest w stanie stworzyć przyjemną i piękną oazę spokoju. Inwestycje te przydadzą się kolejne sezony i lata.

 

 

 

WELLNESS WE WŁASNYCH CZTERECH KĄTACH

 

 

Trend dbania nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne wszedł w nasze domostwa. Akcenty w duchu wellness pojawiają się póki co nieśmiało i ostrożnie. Jednak będzie to trend, który będziemy chcieli zatrzymać na dłużej. Po latach wyścigów szczurów, walki o lepsze jutro, wiemy iż równie ważne jest dzisiaj i tutaj. Stan psychiki to coś na co zwrócić szczególną uwagę. Trend ten najmocniej widać w łazienkach oraz pokojach kąpielowych, w których po latach wyborów samych kabin prysznicowych, coraz częściej decydujemy się również na wannę i miejsce relaksu.

Kolorystyka oraz układ funkcjonalny łazienek również coraz częściej nawiązuje do stylistyki obiektów SPA, łaźnie oraz miejsc odpoczynku. Mniejsze elementy widać w każdym innym pomieszczeniu, w postaci dyfuzorów zapachowych, świec sojowych, ale i kolorów i materiałów wspomagających relaks i odpoczynek!

 

 

 

MULTIFUNKCJONALNOŚĆ

 

 

Coraz częściej uczymy się świadomie wykorzystywać dostępną dla nas przestrzeń. Nie z musu, a z wyboru. Sypialnia z kącikiem biurowym, bo tylko tam możesz zaszyć się i popracować w ciszy i spokoju? Dlaczego nie? Piękna zabudowa meblowa łazienki, która ukryje pralkę i suszarkę? Świetny pomysł. Salon z jadalnią oraz otwartą kuchnią, by przygotowując posiłek mieć oko na dom i najmłodszych domowników? Bardzo chętnie wybierane rozwiązanie! Multifunkcjonalność uczy również projektowania w duchu komfortu, by mimo połączenia różnych elementów zadbać o komfort oraz estetykę pomieszczenia.

 

 

 

Warto zauważyć, że wymienione powyżej trendy we wnętrzach 2023 roku bardzo łatwo ze sobą łączyć i miksować je. Można je również wpleść w praktycznie każdy styl wnętrzarski jaki mamy w swoich wnętrzach, lub jaki chcemy zastosować. Nie sztuką jest skopiować gotowe rozwiązania i zastosować u siebie. Sztuką jest wybrać to i tylko to, co będzie dla nas funkcjonalne, komfortowe oraz piękne. I pozostanie z nami na lata, a nie na jeden sezon.

 

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Jean-Philippe Delberghe, Jens Behrmann, Spacejoy, Karolina Grabowska, Nguyen Dang Hoang Nhu, Ivy Aralia Nizar. Lui Peng, Deborah Diem,  Sonnie Hiles, shawnanggg, Curology, Andrea Davis, Spacejoy, Yana Hurska, Almas Salakhov, Kevin Shek, Kevin Shek. Logan Nolin,  Jared Rice, Patrick Perkins, Douglas Sheppard, Gabriel Beaudry on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *