Bez kategorii

Jak wybrać styl wnętrzarski? Poradnik dla niezdecydowanych.

Jak wybrać styl wnętrzarski dla swojego domu lub mieszkania? Wybór stylu wnętrzarskiego dla swoich wnętrz to ważna decyzja, która wpłynie na to, jak będziesz się czuć w swojej przestrzeni. Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy ma własne preferencje i upodobania. Jednak istnieją pewne kryteria, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. Ważne, by styl dobrać do preferencji wszystkich domowników, tak by każdy z nich dobrze się w nich czuł. Często będzie to kompromis lub wypadkowa preferencji domowników, ale zdarza się iż wszyscy wskażą na podobne rozwiązania, paletę barw i styl wykończenia.

 

Po pierwsze, zastanów się nad swoim stylem życia i osobowością. Jaki jest twój ulubiony sposób spędzania czasu w domu? Czy lubisz relaksować się na kanapie z książką, czy wolisz organizować imprezy dla znajomych? Jesteś osobą spontaniczną i kreatywną, czy raczej uporządkowaną i konserwatywną? Czy cenisz sobie prostotę i minimalizm, czy bogactwo i uwielbiasz otaczać się sztuką? Odpowiedzi na te pytania mogą ci podpowiedzieć, jaki styl wnętrzarski będzie najlepiej pasował do twojego charakteru.

Po drugie, weź pod uwagę budżet i dostępność materiałów. Niektóre style wnętrzarskie wymagają większych nakładów finansowych, ale i czasowych niż inne. Na przykład, jeśli chcesz stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim, będziesz potrzebować jasnych i naturalnych materiałów, takich jak drewno, wełna czy bawełna. Jeśli natomiast zdecydujesz się na styl industrialny, będziesz musiał znaleźć elementy metalowe, betonowe, bądź czy ceglane. Zanim wybierzesz styl wnętrzarski, sprawdź na ile jest on dostępny i przystępny dla ciebie.

Po trzecie, zainspiruj się przykładami i trendami. Możesz poszukać inspiracji w internecie, czasopismach, książkach czy programach telewizyjnych o wnętrzach. Zobacz, jak inni ludzie urządzają swoje domy i jakie style są popularne w danym momencie. Nie musisz kopiować czy naśladować cudzych pomysłów, ale możesz się nimi zainspirować i zaadaptować do swoich potrzeb i gustu. Inspiracja i adaptacja pomysłów pomoże stworzyć wnętrze idealne dla ciebie, którego nie uświadczysz nigdzie indziej. Dzięki temu będzie wyjątkowe, a nie skopiowane i powielone.

Po czwarte, nie bój się eksperymentować i… łączyć różne style. Nie musisz trzymać się jednego stylu wnętrzarskiego przez cały czas. Możesz zmieniać go w zależności od biegnącego czasu, zmian życiowych czy potraktować jako okazję do odmiany i odświeżenia wnętrza. Dobrym pomysłem będzie tutaj neutralna baza, którą zaadaptujesz w przeróżny sposób. Możesz również łączyć elementy z różnych stylów i tworzyć własne kompozycje. Na przykład, możesz połączyć meble w stylu vintage z nowoczesnymi dodatkami lub stworzyć kontrast między jasnymi a ciemnymi kolorami. Ten styl zwany jest eklektyzmem i jest jednym z najciekawszych styli, choć warto mieć świadomość iż można łatwo w nim otrzeć się o kicz.

 

Ważne jest, żebyś czuł się dobrze w swoim domu. Wnętrza są dla nas, a nie my dla wnętrz!

 

 

Jak wybrać styl wnętrzarski?

 

 • Postaw na jeden styl główny swoich wnętrz. Możesz go złamać dodatkami lub nawiązaniami. Wyjątkiem od reguły są piękne wnętrza, w których każde pomieszczenie jest urządzone w innym stylu. Spójność wnętrz zawsze się obroni.
 • Poszczególne style wnętrzarskie bazują na różnych paletach barw. Zastanów się jakimi kolorami lubisz się otaczać. Zwróć uwagę na swoją garderobę – będzie podpowiedzią. Podświadomie sięgamy po ubrania w kolorach, w których czujemy się dobrze. Jeśli ciężko ci odpowiedzieć na to pytanie to kieruj swoje wybory ku neutralnej palecie barw, którą zawsze można ożywić dodatkami, a nie w stronę mocnych i nasyconych kolorów, które szybko się nudzą.
 • Podstawą dobrego projektu wnętrz jest funkcjonalność. Wnętrza służą nam na co dzień. Ergonomia poruszania się, miejsce do przechowywania, strefy funkcjonalne to podstawa tego, by mieszkało się wygodnie!
 • Nie każdy styl wnętrzarski będzie dobrze wyglądał w każdym mieszkaniu / domu. Styl modern country najlepiej odnajdzie się w domu typu stodoła z ogrodem. Industrialne wnętrze pięknie skomponuje się z mieszkaniem w starej kamienicy lub w przerobionym budynku przemysłowym na mieszkalny z wysokimi sufitami i sporymi oknami. Styl japandi lub przestrzeń i gładkie ściany.
 • Zderz swoje pomysły i wnętrzarskie marzenia z budżetem, który możesz na nie przeznaczyć. Zastanów się, które elementy wnętrza musisz mieć na dzień dzisiejszy, a bez których jesteś w stanie swobodnie funkcjonować jakiś czas.
 • Pamiętaj, że moda przemija. Nie warto stawiać na nią i tylko na nią, bo wnętrza szybko stracą w twoich oczach, Klasyka lub styl bliski naszemu sercu obroni się zawsze.
 • Wnętrze, to nadal tylko… wnętrze! Zawsze można je poddać metamorfozie lub większym zmianom, więc pamiętaj, że jeśli po czasie coś ci nie będzie pasować, to nie jest koniec świata.

 

Podsumowując, wybór stylu wnętrzarskiego dla swojego domu to indywidualna sprawa, która zależy od wielu czynników. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na to, jak to zrobić. Najważniejsze jest, żebyś słuchał swojego serca i intuicji oraz żebyś czerpał radość z procesu urządzania swojej przestrzeni. Jeśli proces ten jest dla ciebie trudny, lub nie możesz się zdecydować jak się urządzić, to zawsze warto skorzystać ze wsparcia projektanta lub architekta wnętrz. Jego doświadczenie, zmysł oraz znajomość zasad projektowania będzie na wagę złota i pomoże wam stworzyć wnętrze szyte na miarę!

 

Może cię również zainteresować:

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Jon Tyson, Jakob Owens, Jonathan Borba on Unsplash.

2 komentarze

 • Anna

  Dom z grubsza urządzony i zaczynamy parapetówki rodzina pyta co chcielibyśmy dostać, a potrzebuję większość wyposażenia. I teraz pytanie, czy lepiej kupić osobno mikser z misą, osobno maszynkę do mielenia mięsa czy jest jakieś fajne urządzenie wielofunkcyjne, które dobrze Wam się sprawdza?

  • Yasminsmell

   U nas w domu jest robot planetarny Kenwooda z przystawkami. Korzystam z niego często. Przede wszystkim z misy i końcówek (praktycznie wszystkich), kielicha blendera oraz malaksera. Dość często w młynku robię sosy i dipy. Z pozostałych dostawek korzystam sporadycznie (wyciskarka do cytrusów – mamy osobną i w niej wyciskamy, sokowirówka, maszynka do mielenia mięsa). Dla mnie jest to dobre rozwiązanie, choć po 2 latach użytkowania na plastikowych częściach widać już ślady użytkowania. Stosunek jakości do ceny całkiem spoko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *