Bez kategorii

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Nie tylko wpływa na komfort i funkcjonalność pomieszczenia, ale także na jego klimat i estetykę. Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia, aby spełniało wszystkie te wymagania? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w podjęciu tej decyzji.

 

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?

 

 

1. Zdefiniuj funkcję i charakter pomieszczenia. Każde pomieszczenie ma swoje przez

naczenie i styl, który należy uwzględnić przy doborze oświetlenia. Na przykład, w sypialni warto zastosować ciepłe, przytulne światło, które sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. W salonie można z kolei zdecydować się na różne rodzaje oświetlenia, takie jak główne, funkcjonalne i dekoracyjne, które tworzą ciekawe efekty i podkreślają wybrane elementy wystroju. W kuchni czy łazience natomiast potrzebne jest jasne, równomierne światło, które ułatwia wykonywanie codziennych czynności.

2. Dobierz odpowiednią barwę światła. Barwa światła ma duży wpływ na atmosferę i nastrój w pomieszczeniu. Możemy wybierać między trzema podstawowymi barwami: ciepłą (ok. 2700-3000 K), neutralną (ok. 4000 K) i zimną (ok. 6000 K). Ciepła barwa nadaje wnętrzu przytulności i intymności, neutralna jest uniwersalna i swoim odbiorze najbardziej zbliżona do światła naturalnego, a zimna sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej nowoczesne. Ważne jest, aby dopasować barwę światła do kolorystyki i stylu wnętrza, a także funkcji pomieszczenia.

3. Zwróć uwagę na natężenie i kąt padania światła. Natężenie światła określa, jak jasno jest oświetlone pomieszczenie. Zbyt słabe lub zbyt mocne światło może być nieprzyjemne dla oczu i zaburzać widzenie. Dlatego warto zainwestować w oświetlenie z możliwością regulacji natężenia, np. za pomocą ściemniaczy lub pilotów. Kąt padania światła natomiast wpływa na to, jak są oświetlone poszczególne elementy wnętrza. Możemy stosować różne kąty padania światła w zależności od tego, czy chcemy podkreślić czy ukryć coś w pomieszczeniu. Na przykład, oświetlenie skierowane w dół podkreśla meble i podłogę, a skierowane w górę sufit i ściany.

4. Uwzględnij źródła światła naturalnego. Światło naturalne jest nie tylko zdrowe i ekonomiczne, ale także pięknie prezentuje się w wnętrzu. Dlatego warto zaplanować oświetlenie tak, aby nie kolidowało ze światłem słonecznym, lecz je uzupełniało lub imitowało. Możemy na przykład zastosować rolety lub żaluzje, które pozwalają na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Możemy też wykorzystać lustra lub inne błyszczące elementy, które odbijają i rozpraszają światło naturalne.

5. Dobierz lampy do wielkości i kształtu pomieszczenia. Lampy nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Dlatego warto dobrać je tak, aby pasowały do proporcji i geometrii pomieszczenia. Na przykład, w niskim pomieszczeniu lepiej sprawdzą się lampy sufitowe lub kinkietowe, które nie zabierają przestrzeni. W wysokim pomieszczeniu można z kolei zastosować lampy wiszące lub podłogowe, które dodają wnętrzu charakteru. Niewielkie pomieszczenia lepiej wyglądają, jeśli unikamy lamp zbyt dużych lub zbyt małych, które mogą zaburzać harmonię. W dużym pomieszczeniu można natomiast pozwolić sobie na lampy o ciekawych kształtach i kolorach, które staną się ozdobą wnętrza.

 

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Jean-Philippe Delberghe,  Alona Gross on Unsplash.

2 komentarze

  • Natalia

    Czy ma ktos oswietlenie led natynkowe? Na klatce schodowej lub innym pomieszczeniu ? Wiem ze lepiej wyglada podtynkowe ale mam juz zrobione sciany i maz nie chce w nich kłuc zastanawiam sie Czy takie listwy natynkowe dadza podobny efekt

    • Yasminsmell

      Myślę, że podobny tak, ale nie taki sam. Oprawa mimo wszystko będzie widoczna i będzie odstawać od ściany/sufitu. Można za to z niej zrobić atut i element dekoracji. Ewentualnie można pokombinować, by takie oświetlenie ukryć np. pomiędzy lamelami lub innymi panelami, umieścić w narożnikach lub przy zabudowie, tak by element oprawy był jak najmniej widoczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *