Bez kategorii

Jak wybrać stół do jadalni?

Wybór stołu do jadalni to ważna decyzja, która wpłynie przede wszystkim na komfort i estetykę naszego domu. Stół to miejsce, gdzie spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, gdzie jemy, rozmawiamy i spędzamy razem czas. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą nam wybrać idealny stół do naszej jadalni. Jak zatem wybrać stół do jadalni?

 

 

 

Jak wybrać stół do jadalni?

 

Rozmiar i kształt stołu

Pierwszym krokiem jest określenie jego rozmiaru i kształtu. Stół musi pasować do przestrzeni, w której ma stanąć. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko wymiary samego stołu, ale także odległość od ścian i innych mebli, aby zapewnić swobodę ruchu i komfort użytkowania. Zaleca się, aby zachować co najmniej 80 cm odległości między stołem a ścianą lub innym meblem. Jeśli planujemy często rozkładać stół, należy uwzględnić także dodatkową przestrzeń na wkładki.

Kształt stołu powinien być dopasowany do kształtu i stylu jadalni. Jeśli mamy dużą i prostokątną jadalnię, możemy wybrać duży i prostokątny stół, który pomieści wielu gości. Jeśli natomiast mamy małą i okrągłą jadalnię (która znajduje się przykładowo w wykuszu), lepiej sprawdzi się mniejszy i okrągły stół. Optycznie powiększy przestrzeń i ułatwi komunikację. Pamiętajmy też, że kształt stołu wpływa na liczbę miejsc siedzących. Zazwyczaj na jednym boku prostokątnego stołu można ustawić trzy krzesła, ale nie jest to jednoznaczne. Zależy od długości stołu, umiejscowienia nóg oraz gabarytów dobranych do stołu krzeseł.

 

Materiał i kolor stołu

Drugim krokiem jest wybór materiału i koloru stołu, który będzie pasował do kompozycji jadalni. Materiał stołu powinien być trwały, łatwy w utrzymaniu i odporny na uszkodzenia. Najpopularniejsze materiały to drewno, metal, szkło i tworzywa sztuczne. Każdy z nich ma swoje zalety i wady oraz wytyczne do zachowania go w czystości.

Drewno to naturalny i ciepły materiał, który nadaje się do różnych stylów wnętrzarskich. Drewno jest solidne i stabilne, ale wymaga regularnego impregnowania i czyszczenia. Może też zmieniać kolor pod wpływem światła i wilgoci. Z biegiem czasu starzeje się razem z domem, a wspomnienia często są odbite na jego blacie.

Metal to nowoczesny i minimalistyczny materiał, który pasuje do industrialnych i loftowych wnętrz. Metal jest lekki i wytrzymały. Jego minusem jest to, że jest zimny w dotyku i podatny na rdzę.

Szkło to elegancki i luksusowy materiał, który pasuje idealnie do glamourowych i skandynawskich wnętrz. Szkło jest transparentne i optycznie powiększa przestrzeń. Z drugiej strony jest ciężkie i delikatne. Szkło jest też wymagający w codziennej pielęgnacji i kłopotliwe jeśli chodzi o utrzymanie idealnej czystości.

Tworzywa sztuczne to praktyczny i tani materiał, który pasuje do nowoczesnych i kolorowych wnętrz. Tworzywa sztuczne są lekkie i łatwe w utrzymaniu, ale mogą być niskiej jakości. Przez to są nietrwałe i łatwo ulegają uszkodzeniom. Tworzywa sztuczne niskiej jakości mogą być sztuczne i nieestetyczne.

Kolor stołu powinien być dopasowany do kolorystyki jadalni i ogólnego stylu wnętrz. Kolor wpływa na atmosferę w pomieszczeniu i nasze samopoczucie. Zazwyczaj wybieramy kolor stołu, który kontrastuje z kolorem ścian i podłogi, aby stworzyć ciekawy efekt. Możemy też wybrać kolor stołu, który harmonizuje z kolorem innych mebli i dodatków, aby stworzyć spójną całość. Pamiętajmy, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń i dodają energii, a ciemne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń, ale dodają przytulności i  elegancji.

 

Styl i design stołu

Trzecim krokiem jest wybór stylu i designu stołu, który będzie pasował do nas i do charakteru jadalni. Styl i design stołu powinien odzwierciedlać nasze upodobania i zainteresowania. Możemy wybrać stół, który jest klasyczny i tradycyjny, nowoczesny i funkcjonalny, rustykalny i przytulny, romantyczny i subtelny, egzotyczny i oryginalny lub eklektyczny i niepowtarzalny.

Klasyczny i tradycyjny stół to taki, który ma prostą i symetryczną formę, bogate zdobienia i detale, ciemne i szlachetne kolory oraz wysokiej jakości materiały. Taki stół pasuje do jadalni w stylu klasycznym, angielskim, francuskim lub kolonialnym.

Nowoczesny i funkcjonalny stół to taki, który ma prostą i geometryczną formę, minimalistyczne ozdoby i akcenty. Jasne i neutralne kolory oraz lekkie i trwałe materiały. Taki stół pasuje do jadalni w stylu nowoczesnym, skandynawskim, industrialnym lub loftowym.

Rustykalny i przytulny stół to taki, który ma nierówną i naturalną formę, surowe wykończenie i teksturę. Ma ciepłe i ziemiste kolory oraz naturalne i ekologiczne materiały. Taki stół pasuje do jadalni w stylu rustykalnym, wiejskim, prowansalskim lub shabby chic.

Romantyczny i subtelny stół to taki, który ma delikatną i zwiewną formę, kwiatowe wzory i motywy, pastelowe i słodkie kolory oraz miękkie i delikatne materiały. Taki stół pasuje do jadalni w stylu romantycznym, vintage, glamour lub boho.

Egzotyczny i oryginalny stół to taki, który ma egzotyczną i niebanalną formę, orientalne zdobienia i elementy, żywe i kontrastowe kolory oraz egzotyczne i egzotyczne materiały. Taki stół pasuje do jadalni w stylu egzotycznym, marokańskim, indyjskim lub azjatyckim.

Eklektyczny i niepowtarzalny stół to taki, który łączy różne style i designy w jedną całość. Taki stół jest wyrazem naszej kreatywności i indywidualności. Taki stół pasuje do jadalni w stylu eklektycznym, artystycznym lub osobistym.

 

 

Wybór stołu do jadalni to nie lada wyzwanie. Warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim rozmiar, kształt, materiał, kolor, styl i design stołu. Musimy też dopasować stół do naszej przestrzeni, gustu i potrzeb. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, aby widok stołu sprawiał nam radość i służył nam dobrze przez wiele lat.

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  Rebecca Chandler,  R ARCHITECTURE on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *