Bez kategorii,  Kuchnia,  Łazienka,  Przedpokój,  Salon,  Sypialnia,  Techniczne,  Wizualne

Budowanie atmosfery odpowiednią barwą światła.

Jak wiemy z poprzednich wpisów tego cyklu światło jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale także na odbiór przestrzeni i kolorów. Może działać pobudzająco i motywująco, ale może również działać kojąco, uspokajająco i wyciszająco. Warto zwrócić uwagę na to, jaką barwę światła wybieramy do naszego domu lub biura. Budowanie atmosfery we wnętrzach odpowiednią barwą światła wcale nie jest trudne. Wystarczy kilka wskazówek, jak dobrać odpowiednią barwę światła do różnych pomieszczeń i okazji.

Barwa światła to najprościej mówiąc kolor światła. Określa się go za pomocą skali Kelvina (K). Im wyższa temperatura barwowa, tym światło jest zimniejsze i bardziej niebieskie. Im niższa temperatura barwowa, tym światło jest cieplejsze i bardziej żółte. Na przykład, światło słoneczne ma temperaturę barwową około 5500 K, a świeca około 1500 K.

Zazwyczaj wyróżniamy trzy główne rodzaje barwy światła: ciepłą, neutralną i zimną. Każda z nich ma swoje zalety i wady, a także wpływa na nasz nastrój i emocje.

 

 

 

 

 

Budowanie atmosfery odpowiednią barwą światła:

 

Ciepła barwa światła (poniżej 3000 K) nadaje się do pomieszczeń, w których chcemy stworzyć przytulną i relaksującą atmosferę. Jest idealna do sypialni, salonu czy jadalni, gdzie chcemy się odprężyć i odpoczywać. Ciepłe światło sprawia, że kolory wydają się bardziej nasycone i głębokie, a także podkreśla fakturę materiałów. Możemy używać żarówek lub lamp LED o ciepłej barwie światła, a także dodawać akcenty świetlne za pomocą świec, lampionów czy girland.

Neutralna barwa światła (około 4000 K) jest uniwersalna i pasuje do większości pomieszczeń. Nie wpływa znacząco na nasz nastrój ani na odbiór kolorów. Jest dobra do pomieszczeń funkcjonalnych, takich jak kuchnia, łazienka czy przedpokój, gdzie potrzebujemy dobrze widzieć i wykonywać codzienne czynności. Neutralne światło jest również odpowiednie do biura lub gabinetu, gdzie chcemy zachować koncentrację i profesjonalizm. Możemy stosować żarówki lub lampy LED o neutralnej barwie światła, a także uzupełniać je o dodatkowe źródła światła punktowego lub kierunkowego.

Zimna barwa światła (powyżej 5000 K) nadaje się do pomieszczeń, w których chcemy stworzyć energiczną i pobudzającą atmosferę. Jest idealna do pracowni artystycznej, warsztatu czy siłowni, gdzie chcemy pobudzić naszą kreatywność i aktywność fizyczną. Zimne światło sprawia, że kolory wydają się bardziej blade i chłodne, a także podkreśla kontrasty i detale. Możemy używać żarówek lub lamp LED o zimnej barwie światła, a także dodawać akcenty świetlne za pomocą neonów, lampek RGB czy reflektorów.

 

 

Może cię również zainteresować:

 

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  Ante Samarzija,  Renith R, Reinaldo Kevin on Unsplash.

2 komentarze

 • Anita

  Szukam obecnie pomysłu na oświetlenie w salonie. Uważam, ze jedna lampa na środku pokoju to jednak zbyt mało i szukam pomysłow na to gdzie powiesić pozostałe oświetlenie.

  Jakieś pomysły?

  • Yasminsmell

   Moim zdaniem jedna lampa w salonie to zdecydowanie zbyt mało. Warto postawić zarówno na oświetlenie główne (lampa do oświetlenia ogólnego), zadaniowe (nad stołem, przy fotelu do czytania), jak i dekoracyjne – więcej informacji na ten temat można znaleźć we wpisie “Jakie są rodzaje oświetlenia?”. Warto podzielić pomieszczenie na strefy i właśnie pod nie zaprojektować oświetlenie, które będzie nam potrzebne i wykorzystywane w różnych sytuacjach.

   W razie wątpliwości zapraszam na konsultacje, chętnie pomogę. I oczywiście powodzenia i masy radości w urządzaniu!!! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *