Łazienka,  Techniczne

Oświetlenie przy umywalce w łazience.

Oświetlenie przy umywalce w łazience jest bardzo ważnym elementem aranżacji tego pomieszczenia. Nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowników, ale także na estetykę i klimat wnętrza. Wpływa na komfort przy wykonywaniu precyzyjnych czynności jaką jest przykładowo nakładanie makijażu. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pomogą dobrać odpowiednie źródła światła do naszej łazienki, a w szczególności oświetlenie przy umywalce.

 

 

Oświetlenie funkcyjne przy umywalce w łazience.

 

Przede wszystkim zaleca się, by w łazience przy umywalce postawić zarówno na oświetlenie ogólne i punktowe (funkcyjne). Oświetlenie ogólne zapewnia równomierne rozproszenie światła po całej powierzchni łazienki, co jest korzystne dla oczu i ułatwia orientację. Oświetlenie punktowe natomiast skupia się na konkretnym miejscu, np. właśnie nad umywalką, co pozwala lepiej widzieć szczegóły podczas wykonywania czynności higienicznych lub kosmetycznych.

Po drugie, należy wybrać odpowiedni rodzaj i kolor światła. Rodzaj światła zależy od rodzaju żarówek lub diod LED, które stosujemy. Najlepiej sprawdzają się te o wysokim współczynniku oddawania barw (CRI), który pokazuje, jak wiernie oświetlenie oddaje naturalne kolory. Kolor światła natomiast zależy od temperatury barwowej, która wyrażana jest w kelwinach (K). Zaleca się stosować światło o temperaturze barwowej od 2700 K do 4000 K, które jest zbliżone do światła dziennego i nie wpływa negatywnie na samopoczucie.

Po trzecie, należy dostosować natężenie i kierunek światła do naszych potrzeb i preferencji. Natężenie światła można regulować za pomocą ściemniaczy lub przełączników wielostopniowych. Pozwalają na zmianę jasności w zależności od pory dnia lub nastroju. Kierunek światła można zmieniać za pomocą kloszy, reflektorów lub lamp ruchomych. Umożliwiają skierowanie światła tam, gdzie w danej chwili jest potrzebne. Ważne jest, aby unikać oślepiającego lub rzucającego cienie światła, które może utrudniać widzenie i powodować dyskomfort, a dla pań będzie zmorą podczas robienia makijażu.

Kolejna kwestia to sprawa bezpieczeństwa. Oświetlenie w okolicy strefy mokrej, a umywalka zdecydowanie do niej należy powinno należeć do kategorii oświetleń nadających się do tej konkretnej strefy. Co to oznacza? Należy szukać opraw świetlnych, które będą miały odpowiednią klasę szczelności. Określa się ją za pomocą parametru IP (Indexc of Protection). W przypadku lamp zawieszonych przy umywalce poleca się stosowanie lamp o szczelności IP44. Oznacza to, że oprawa takiej lampy jest odporna na przypadkowe zachlapanie oraz zwiększoną wilgotność.

 

Podsumowując, oświetlenie przy umywalce w łazience powinno być dobrze przemyślane i dopasowane do potrzeb. Warto zainwestować w jakościowe i energooszczędne źródła światła. Będą służyć nam przez długi czas i zapewnią nam komfortową atmosferę w łazience.

 

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  mk. s on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *