Kuchnia,  Techniczne

Jakie oświetlenie podszafkowe wybrać?

Porządne oświetlenie podszafkowe to konieczne wyposażenie kuchni, szczególnie w przypadku tej mniejszej i gorzej doświetlonej. Pozwala ono na wygodne oraz komfortowe przygotowywanie posiłków. Poza głównym oświetleniem, które w większości przypadków daje rozproszone światło, oświetlenie podszafkowe zapewnia doświetlenie punktowe, precyzyjne. Doświetlony blat to również kwestia bezpieczeństwa, bo w kuchni najczęściej pracujemy posługując się ostrymi nożami. Jakie zatem oświetlenie podszafkowe wybrać: ledowe, halogenowe, czy świetlówkowe? Przyjrzyjmy się poszczególnym opcjom nieco dokładniej.

 

TAŚMY LED

To najpopularniejsze rozwiązanie doświetlenia blatów roboczych w kuchni. To wybór ekonomiczny, zarówno w zakupie, jak i w późniejszym użytkowaniu. Diody ledowe najczęściej występują jako elastyczne taśmy, które łatwo można zamontować pod górnymi szafkami w kuchni. Często występują jako samoprzylepne, więc nie wymagają wiercenia w szafkach. Warto wybrać taśmy dedykowane specjalnie kuchniom, bo są one odporniejsze na warunki panujące w kuchniach – wysoka temperatura, zmiany wilgotności. Taśmy LED można zainstalować same lub umieścić je w specjalnych oprawach (oprawy przeważnie wymagają przykręcenia ich do górnych szafek). Występują również LEDy z czujnikiem ruchu.

 

OŚWIETLENIE HALOGENOWE

Oprawy halogenowe oferują największy wachlarz dostępnych kształtów oświetleń blatów. Można znaleźć halogeny doświetlające punktowo, ale również takie w podłużnych listwach, gdzie doświetlimy całą długość blatu. To rozwiązanie energooszczędne. Charakteryzują się przyjemnym światłem oraz wiernym oddaniem kolorów. Rozmieszczenie halogenów dobrze jest rozplanować przy projektowaniu zabudowy kuchennej, bo część modeli wymaga wywiercenia otworów w szafkach.

 

ŚWIETLÓWKI

Najbardziej tradycyjny rodzaj doświetlenia blatów kuchennych. Świetlówki są bardzo trwałe i tym trzymają swoją renomę, bo to zakup na lata. Bardzo szybko się rozświetlają, a przy zakupie można znaleźć wszelkie barwy i odcienie światła. Występują raczej jak oświetlenie liniowe, a poszczególne elementy można łączyć w dłuższą całość przy jednym źródle energii.

 

Przy zadawaniu sobie pytania jakie oświetlenie podszafkowe wybrać warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka czynników. Rozmieszczenie światła powinno być równomierne, szczególnie jeśli zdecydujesz się na oświetlenie punktowe, dobrze doświetlać miejsce pracy. Ważne jest, by barwa światła współgrała z oświetleniem górnym, ogólnym. W innym przypadku barwy mogą się gryźć i może to niekorzystnie wpłynąć na odbiór pomieszczenia. Barwę światła warto dobrać do kolorystyki kuchni.

 

 

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *