Dobór,  Kuchnia,  Techniczne,  Wizualne

Co zamontować na kuchenne okna?

Kuchnia jest bardzo specyficznym pomieszczeniem naszego domu lub mieszkania. To miejsce, w którym występują duże wahania temperatury oraz wilgotności, a także występuje sporo zapachów. Dekoracje kuchennych okien powinny być przede wszystkim praktyczne, ale również atrakcyjne wizualnie. Stąd rozwiązanie typu firany nie jest najbardziej optymalnym wyjściem, szczególnie gdy kuchnia jest niewielka. Co zatem zamontować na kuchenne okna?

Na samym początku warto zastanowić się jakie okno w naszej kuchni jest. Na którą stronę świata wychodzi? Idealnie by było, gdyby okno wychodziło na stronę północną, jednak w przypadku mieszkań nie mamy na to żadnego wpływu. Okna wychodzące na południe lub zachód będą wymagały większego odcięcia od nadmiernego nasłonecznienia. Ważna jest również wielkość okna oraz jego wielkość w proporcji do powierzchni pomieszczenia. Im większa kuchnia, z im większym oknem, tym bardziej masywną dekorację okienną można założyć. Kolejne pytanie to czy potrzebujemy odcięcia możliwości podglądania nas w kuchni przez osoby z zewnątrz. W przypadku domów jednorodzinnych, których okna wychodzą na ulicę lub mieszkania w bloku, który stoi obok kolejnego bloku, połączonej z Twoją potrzebą zachowania intymności, będzie to znaczący argument. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę odległość okna od płyty kuchennej, szczególnie jeśli planujesz mieć płytę gazową.

 

Rodzaj dekoracji okiennej warto dopasować do stylu wnętrz, a w szczególności do stylu kuchni. Powinno być przysłowiową kropką nad “i” i uzupełniać je, a nie być elementem wyróżniającym, rzucającym się w pierwszej chwili w oko. Wyjątkiem może być gdy to właśnie o taki efekt nam chodzi!

 

Co zamontować na okna kuchenne?
Zazdrostka

To króciutka firana przeważnie w dolnej części okna, która jest ukłonem dla gospodyń ceniących sobie tradycyjne rozwiązania i mających w sercu wykończenie okna firaną. Chroni przed oczami przechodniów, ale nie zakłóca dopływu światła słonecznego. Sklepy prześcigają się we wzorach zazdrostek począwszy od bardzo klasycznych modeli, po całkiem nowoczesne i w niczym nie przypominające te z czasów kuchni naszych babć.

Zazdrostki są łatwe w montażu, łatwe w utrzymaniu czystości i mocno ocieplają wnętrze.

 

Roleta

Mocowana na skrzydle lub we wnęce okiennej w zależności od możliwości oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Na rynku jest masa materiałów, które można użyć do uszycia rolety. Występują materiały nieprzepuszczające światło słoneczne, półtransparentne. Można również spotkać materiały odporne na wilgoć.

Rolety mogą być jednokolorowe lub wzorzyste, wielobarwne. W zależności od stopnia zsunięcia jej można mieć różny efekt. Przy typowych wielkościach okien łatwo jest znaleźć rozmiar pasujący do tego konkretnego okna, ale też jest wiele punktów oferujących rolety robione na zamówienie, pod konkretny wymiar.

 

 

Roleta rzymska

Bardzo popularny i godny wyróżnienia model rolety. Jest bardziej atrakcyjna wizualnie niż roleta klasyczna, choć jest to kwestia gustu. Może być zawieszona na skrzydle, we wnęce lub na ścianie, tak by przykrywała całą wnękę kuchenną. Bardzo mocno ociepla wnętrze i nadaje mu charakteru, więc trzeba przemyśleć czy będzie pasowała do całości kuchni.

 

Żaluzje

Opcja ta, po szale w latach 90tych i późniejszym lekkim zapomnieniu, wróciła do łask. Bardzo proste rozwiązanie, jednak w ogromnej masie wzorów i kolorów. Popularne są szczególnie żaluzje drewniane lub bambusowe. Przesłony te są bardzo odporne i wytrzymałe. Można znaleźć żaluzje nie rzucające się mocno w oczy, bardzo neutralne oraz charakterne, które będą budować styl pomieszczenia.

 

Rośliny

Mając odpowiednie warunki na parapecie do uprawy roślin oraz możliwość, by zastawić go kwiatami, to właśnie one mogą stanowić swoisty rodzaj osłonięcia okna. Oprócz stojących roślin na parapecie można zawiesić doniczki w specjalnych wiszących osłonkach na karniszu, by dodatkowo osłoniły górną część okna. Dla roślinomaniaczek to idealne, dodatkowe miejsce na ukochane rośliny!

 

A co z kuchnią nowoczesną w minimalistycznym stylu? Jeśli okno samo w sobie jest ozdobą, a umiejscowienie go nie wymaga dodatkowego osłonięcia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zostawić je samo w sobie. Takie jakie jest.

 

 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *