Sypialnia,  Techniczne

Jak dobrać materac idealny?

Łóżko, w którym spędzamy średnio 1/3 swojego życia ma być wygodne. W zdecydowanej mierze za wygodę łóżka odpowiada materac. Warto pochylić się nad tym jak dobrać materac idealny. Poza walorami estetycznymi, jego głównym zadaniem jest odpowiednie podparcie ciała w czasie snu oraz zapewnienie odpowiedniej regeneracji. Od wyboru materaca będzie zależeć czy kręgosłup w czasie snu jest odpowiednio podparty i czy dzięki temu budzimy się bez jego bólu.

 

Materac jest stworzony dla zapewnienia idealnego snu. Jeśli nie masz możliwości posiadania łóżka w swoim mieszkaniu i śpisz na sofie lub narożniku, to jest to mebel, który jest skonstruowany głównie do siedzenia. Do spania okazjonalnego. Bardzo trudno jest dobrać sofę, która będzie gwarantowała dobry sen na co dzień. Są na rynku pozycje godne rozważenia, jednak jeśli przestrzeń na to pozwala, to każdy fizjoterapeuta zaleci spanie w łóżku z materacem.

 

Jak wybrać dobry materac?

Jeśli masz możliwość skorzystania z porad fizjoterapeuty, a coraz więcej sklepów z materacami takie oferuje, to warto to zrobić. Po wstępnej rozmowie i zadaniu kilku pytań będzie on wiedział, które modele sprawdzą się w twoim przypadku i warto je przetestować.

Wybierając materac nie spiesz się. Zaplanuj sobie sporo czasu, tak byś mógł/mogła poleżeć na konkretnych modelach po kilka minut. To minimum, które jest w stanie zobrazować czy materac jest dla ciebie wygodny. Idealnie byłoby leżeć na każdym materacu 20 minut. Twardość materaca określana jest w stopniach, jednak odczucia twardości, gdy na nim leżymy są już subiektywne. Model, który sprawdzi się w przypadku jednej osoby, nie koniecznie podpasuje drugiej. W dużej mierze jest to mocno indywidualne.

A co z małżeństwami? Jeden materac sprawdzi się w przypadku dwóch osób z podobną wagą, lub jeśli często śpicie z dziećmi. Problem pojawia się przy sporej różnicy wagowej oraz różnych preferencjach co do twardości materaca. Wtedy każdy z partnerów może dobrać materac pod swoje preferencje. Ważne jest, by oba materace miały tę samą grubość!

Warto dopytać o zdejmowany pokrowiec z materaca, który można wyprać w pralce. Pomoże to zadbać o higienę snu, szczególnie jeśli jestem alergikiem.

Test dłoni. To najprostszy i najszybszy test jakim można sprawdzić, czy dany materac jest dla ciebie odpowiedni. Po położeniu się na wznak należy wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa – poproś o to osobę towarzyszącą. W przypadku, gdy dłoń ma problem wsunąć się, to materac jest zbyt miękki. Jeśli wchodzi luźno, to jest zbyt twardy. Idealną sytuacją jest, gdy dłoń wchodzi pod odcinek lędźwiowy z lekkim oporem.

Strefy twardości – o co chodzi? Materace ze strefami to produkty mające części z różną twardością. Strefy te dopasowane są do poszczególnych części ciała, które mają podpierać. W ofercie sklepów można znaleźć zarówno materace 1 strefowe, jak i 7 strefowe. Te z kilkoma strefami dają odpowiednie podparcie głowie, szyi, lędźwiom, nogom.

Wypełnienie materaca, czyli wkład. Szukając odpowiedniego materaca dla siebie można zgubić się w gąszczu dostępnych modeli. W sklepach można znaleźć materace: piankowe, kieszeniowe, lateksowe. Różnice można obejrzeć na przekrojach materacy dostępnych w sklepie, z których dowiesz się jak poszczególne rodzaje są zbudowane. A w praktyce czym różnią się między sobą?

Materac piankowy – najprostsze w budowie materace wykonane ze specjalistycznej pianki (poliuretanowej, termoelastycznej). Pod wpływem nacisku ciała oraz ciepła organizmu dopasowują swój kształt do leżącej na nim osoby. Materac piankowy dobrej jakości powinien odkształcić się po wstaniu osoby leżącej. Zdolność do odkształcania wpływa na trwałość materaca.

Materac kieszeniowy – w materacach tych znajdują się sprężyny w specjalnych woreczkach. Rozwiązanie to zapewnia dobre dopasowanie poszczególnych stref do leżącego ciała. Im więcej sprężyn, tym więcej punktów podparcia. Dzięki osobnym woreczkom każda sprężyna pracuje osobno. Cechą charakterystyczną tych materacy jest ich spore ugięcie przy nacisku punktowym, np. jeśli na nim usiądziemy. Podczas leżenia nacisk rozkłada się na większą powierzchnię, co skutkuje mniejszym ugięciem materaca.

Materac lateksowy – materace bardzo trwałe o sporej elastyczności punktowej. Dobrze podpiera poszczególne strefy ciała dopasowując się do naturalnych krzywizn ciała. Polecane są alergikom ze względu na właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne.

A co ze spaniem na materacu położonym na podłodze? Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ każdy materac jest przystosowany do pracy na stelażu. O samych stelażach przeczytasz tutaj – klik. Stelaż wpływa na prawidłową pracę (dopasowanie) materaca, wentylację oraz odczucie twardości samego materaca. Przy wyborze materaca warto dopytać na jakim stelażu powinien on leżeć i zestawić to ze stelażem jaki jest dołączony do ramy łóżka. Materace elastyczne powinny leżeć na stelażu z giętkimi deseczkami, natomiast te najbardziej twarde z rzadko rozłożonymi listewkami.

Wróćmy jeszcze do twardości materacy, by mieć ogólne pojęcie, które modele brać pod uwagę. Bez względu na jaki rodzaj materaca, z jakim wypełnieniem, zdecydujesz się, to koniecznie zwróć uwagę na jego twardość. Podstawowa skala stosowana przez producentów jest 4 stopniowa i poprzedzona literą H:
– H1 – materace miękkie dla osób poniżej 60 kg;
– H2 – materace średnio miękkie dla osób pomiędzy 50 – 80 kg;
– H3 – materace średnio twarde dla osób o wadze 80 – 100 kg;
– H4 – materace twarde dla osób z wagą powyżej 100kg.

 

Pamiętaj, że dobór materaca to sprawa bardzo indywidualna i zarazem istotna jeśli chodzi o komfort spania. Warto poświęcić wyborze materaca trochę czasu. Przede wszystkie testuj modele, które bierzesz pod uwagę. Mimo iż może wydać ci się to dziwne, by w sklepie kłaść się na łóżku i testować materac, to dla jego pracowników jest to zupełnie normalne. Trudno to zrobić w inny sposób. Po testowaniu daj sobie również chwilę na ochłonięcie, przemyślenie i wstępną decyzję. Dobrym pomysłem jest również przyjście po 2, 3 dniach od pierwszego przetestowania materaca i wypróbowanie go po raz drugi.

Materac to spora inwestycja, warto więc podejść do niej rozsądnie. Kręgosłup oraz wyspany organizm podziękuje ci za niego każdego ranka!

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano: Photo by bruce mars; Filmreal StudioSincerely Media; Andrea Davis on Unsplash.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *