Salon,  Sypialnia,  Techniczne,  Wizualne

Rodzaje mebli tapicerowanych.

Trudno wyobrazić sobie wnętrze bez mebli tapicerowanych. Meble tapicerowane kojarzą się z odpoczynkiem i relaksem oraz dobrze spędzonym czasem. Bez względu na to, czy pomyślałaś o wygodnym łóżku, kanapie czy fotelu to są to meble, na których spędzamy właśnie dobry czas. To często również mocny akcent pomieszczenia i mebel, na którym skupiamy wzrok wchodząc do sypialni lub pokoju dziennego. Jakie możemy wyróżnić rodzaje mebli tapicerowanych? Przejdźmy przez kilka podziałów.

 

 

 

Podział mebli tapicerowanych ze względu na funkcje:
  • jednofunkcyjne – zaliczamy tutaj wszystkie meble, które służą do jednej czynności, np. taborety oraz krzesła do siedzenia;
  • wielofunkcyjne – przykładem jest wersalka, która służy zarówno do siedzenia, jak i spania oraz przechowywania pościeli.

 

Meble tapicerowane w podziale na tapicerkę:
  • meble z obiciem ze skóry naturalnej;
  • meble z obiciem ze skóry sztucznej;
  • tapicerowane meble w obiciem tkaniną naturalną;
  • tapicerowane meble z obiciem tkaniną sztuczną.

 

Meble tapicerowane z podziałem na przeznaczenie:
  • leżące – np. tapczany;
  • siedzące – krzesła, puf.

 

Podział mebli tapicerowanych ze względu na konstrukcję:
  • meble szkieletowe – krzesło, taboret;
  • meble skrzyniowe – wersalka, sofa, narożnik.

 

 

 

Podział, który jest dla nas najbardziej interesujący to podział ze względu na funkcje wraz z przeznaczeniem. To główny i najbardziej charakterystyczny podział, który również najwięcej nam mówi i najłatwiej według niego wybrać interesujący mebel. Poza walorami estetycznymi meble tapicerowane są użytkowane codziennie i powinny być wygodne oraz trwałe. To inwestycja na lata.

 

RODZAJE MEBLI TAPICEROWANYCH

 

ŁÓŻKO TAPICEROWANE

Ostatnie lata łóżka tapicerowane podbiły sypialnie Polaków, spychając drewniane łóżka daleko w tył. Dlaczego? W zestawieniu z ramami drewnianymi, ale i metalowymi łóżka tapicerowane dają wrażenie przytulności oraz zapewniają sporo możliwości aranżacyjnych. Różne tkaniny do obicia, wzory i faktury, o kolorach nie wspominając. Daje to morze możliwości aranżacji sypialni w każdym stylu, jaki przyjdzie nam do głowy!

 

KANAPA ORAZ SOFA

To główny mebel pokoju dziennego lub salonu, pełniący przede wszystkim punkt kulminacyjny części wypoczynkowej pokoju. To tutaj spędzamy czas pijąc popołudniową kawę, przyjmując gości lub wypoczywając po długim dniu.

 

KANAPA ORAZ SOFA Z FUNKCJĄ SPANIA

To meble wielofunkcyjne lubiane przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach, gdzie miejsce do przechowywania rzeczy jest na wagę złota, ale i wtedy gdy pokój dzienny pełni również funkcję sypialni. Łatwo rozkładane kanapy lub sofy ułatwiają codzienne rozkładanie oraz składanie miejsce do spania. To mebel, który w czasie dnia pełni funkcję siedziska, a w czasie nocy łóżka.

 

NAROŻNIK

Mebel, który w ostatnich latach skutecznie zepchnął kanapy i sofy na dalszy plan. Często występują jako meble modułowe, które można dostosować do potrzeby konkretnego pomieszczenia i przełożyć wystającą część na drugi bok mebla. To wygodna opcja do wypoczynku, na której łatwo mogą rozłożyć się na leżąco dwie osoby, natomiast w przypadku miejsc siedzących, to kwestia dyskusyjna, czy narożnik zapewni ich więcej. Narożniki są atrakcyjne wizualnie oraz lubiane przy aranżacji wnętrz.

 

KRZESŁO TAPICEROWANE

To eleganckie wyposażenie jadalni lub kuchennego stołu. Krzesła tapicerowane wyglądają wiele dostojniej niż te z twardymi siedziskami, nawet jeśli są wyposażone w dodatkowe poduszki. Najczęściej tapicerowane jest samo siedzisko, natomiast coraz częściej można spotkać tapicerowaną całą część siedzącą, czyli siedzisko i oparcie.

 

PUF

Niewielki mebel wyglądem przypominający większą poduchę lub trochę większy wyposażony w schowek. Popularny dodatek pokojów dziennych, pokojów dziecinnych oraz przedpokoi. Przydaje się w czasie zabaw na podłodze oraz jako dodatkowe siedzisko i miejsce do przechowywania.

 

FOTEL

Mebel najczęściej spotykany na większych przestrzeniach. W domach, sporych mieszkaniach. Lubi być stawiany w towarzystwie kanapy lub narożnika, ale i samodzielnie przykładowo w kąciku czytelniczym przy biblioteczce. Im większy, z wyższym oparciem i z podłokietnikami, tym wygodniejszy do długiego siedzenia.

 

 

Przeglądając meble tapicerskie warto zwrócić uwagę na dokładność wykonania oraz na użyty materiał. Warto by był dobrej jakości, plamoodporny i dobrze reagujący na czyszczenie. W przypadku tego rodzaju mebli warto zainwestować w pokrycie lepszej jakości ze względu na to, że jest to praktyczne.

Przy wyborze mebli online warto poprosić wcześniej o próbki materiałów. Wiele sklepów oferuje pakiety próbek, które będą pomocne przy wyborze. Pamiętaj, że kolor oraz faktura widoczna na monitorze komputera będzie się różniła od tej w rzeczywistości. Wszystko zależy od ustawień monitora. Jeśli masz możliwość, to idź do sklepu i zobacz wybrane tkaniny w rzeczywistości, najlepiej w świetle naturalnym.

 

 

Może Cię również zainteresować:

 

 

We wpisie użyto zdjęcia: Photo by Tina Witherspoon; Photo by Inside Weather; Photo by Stephanie Harvey; Photo by avery klein; Photo by Jean-Philippe Delberghe on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *