Dobór,  Sypialnia

Top 7 – rośliny do sypialni.

Sypialnia, będąca oazą spokoju i wypoczynku, to miejsce o które warto specjalnie zadbać i stworzyć w nim idealną atmosferę. Odpowiednio dobrane rośliny doniczkowe do sypialni pomogą stworzyć warunki idealne do snu oraz nocnej regeneracji. Jakie rośliny warto wybrać i ustawić w sypialni? Na co zwrócić uwagę, czym się kierować? Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki oraz 7 roślin, które idealnie się do tego celu sprawdzą!

 

Moda na rośliny doniczkowe nie przemija, a wręcz jest czymś poza zrywami mody oraz chwilowymi trendami. Rośliny doniczkowe pomagają wprowadzić kolor do pomieszczenia, ożywiają go oraz nadają przytulność i świeżość. Wybierając rośliny do sypialni warto z kolei postawić na okazy, które będą miały właściwości oczyszczające powietrze, nawilżające je oraz będą produkować tlen, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla.

 

Top 7 – rośliny do sypialni:

 

Poniższe zestawienie roślin, to nie jedyne okazy, które sprawdzą się w sypialni. Okazów, które się do tego nadają, jest zdecydowanie więcej, a te poniższe to mój subiektywny wybór roślin najbardziej lubianych i zarazem najłatwiejszych w codziennej pielęgnacji. To również rośliny atrakcyjne dla oka, bo lubimy estetykę. To również rośliny wprowadzające miłą atmosferę w pomieszczeniu, a w tym wypadku, w sypialni. Wybrałam rośliny, które oczyszczają powietrze, produkują tlen oraz nawilżają powietrze. Wszystko to są czynniki sprzyjające codziennemu wypoczynkowi i regeneracji w czasie snu.

 

ALOES ZWYCZAJNY

 

 

Aloes to roślina z grupy sukulentów, znana szczególnie właściwości leczniczych i zdrowotnych. Bardzo łatwy w hodowli, łatwy w rozmnażaniu, a poza wspominanymi właściwościami znakomicie oczyszcza powietrze z toksyn, oddając w zamian tlen. Ma grube i mięsiste liście, które skrywają drogocenny środek. To właśnie wnętrze aloesu jest wykorzystywane do produkcji leków, kosmetyków oraz suplementów.

Aloes lubi słońce oraz oszczędne podlewanie.

 

SANSEWIERIA

 

 

Wyjątkowo atrakcyjna roślina z liśćmi w kształcie szabli, która idealnie sprawdza się w sypialniach produkując sporo tlenu. Bardzo trwała i mało wymagająca, więc jest idealnym kandydatem dla osób, które twierdzą, że nie mają ręki do roślin. Nie lubi sporego podlewania, a odnajdzie się zarówno w miejscu cienistym, jak i słonecznym.

 

BLUSZCZ POSPOLITY

 

Roślina pnąca i płożąca, która pięknie prezentuje się w wiszących donicach. Bardzo dobrze odnajduje się w półcieniu oraz w chłodniejszych pomieszczeniach. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji oraz ma sporo odmian, z których wszystkie mają właściwości oczyszczające powietrze – nadają się do sypialni. Bluszcz jest bardzo dekoracyjny i miły dla oka. Łatwy w pielęgnacji.

 

SKRZYDŁOKWIAT

 

Skrzydłokwiat jest znany jako roślina pochłaniająca substancje toksyczne, co czyni ją idealną jako roślinę ustawioną w sypialni.  Roślina ozdobna z ciemnozielonymi liśćmi i białymi kwiatami, które są efektem odpowiedniej pielęgnacji rośliny. Roślina najlepiej odnajduje się na stanowiskach półsłonecznych lub półcienistych. Lubi wilgoć, a o brak wody sygnalizuje opadniętymi liśćmi.

 

DRACENA

 

Roślina pochodząca z obszarów tropikalnych o wyglądzie palmowatym. Charakteryzuje się pięknymi, błyszczącymi liśćmi, które tworzą pióropusz na górze okazu. Lubi jasne stanowisko, choć nie przepada za palącym słońcem i nie wymaga sporej ilości wody. Jest bardzo wdzięczna i łatwa w hodowli w hodowli, wybacza nieregularne podlewanie.

 

FIKUS SPRĘŻYSTY

 

Najbardziej popularna odmiana fikusa o sporych liściach w pięknym i głębokim kolorze zieleni. Bardzo dobrze pochłania toksyny z powietrza, więc zalicza się go do gamy roślin oczyszczających powietrze. Dobrze odnajduje się na stanowiskach słonecznych i lubi wysokie temperatury. Fikus lub umiarkowane podlewanie oraz regularne oczyszczanie liści z kurzu, dzięki którym oczyszcza powietrze.

 

ZIELISTKA

 

Ciekawa roślina, która może być prowadzona jako okaz stojący lub wiszący. Jest rośliną oczyszczającą powietrze, która bardzo dobrze odnajduje się w sypialniach, w których z reguły jest chłodniej. Nie potrzebuje stanowiska o sporym nasłonecznieniu, lubi mieć wilgotne podłoże.

 

Powyższe zestawienie to rośliny, które są u mnie w domu. Wszystkie okazy – co do jednego, więc wiem, jako zachowują się w praktyce, na co dzień. Znam ich zachowanie o każdej porze roku, przy różnych warunkach. Kiedy w mieszkaniu jest sporo naturalnego światła i kiedy jest przesuszone powietrze przez sezon grzewczy, i odkręcone kaloryfery. Mogę polecić je z czystym sercem, jako te na które warto postawić, nawet jeśli zaczynasz swoją przygodę z roślinami. Są to również idealne okazy na prezent, jeśli wiesz iż ktoś chce zacząć swoją przygodę z roślinami.

Przy okazji przypominam, że możesz je również umieścić i zaaranżować w innych pomieszczeniach swojego domu. Świetnie sprawdzą się zarówno w salonie, pokoju dziennym, jak i kuchni.

 

Wpisy, które mogą Cię również zaciekawić:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Federica Galli; feey; Maša Žekš; Jay Wennington; Tristan Gevaux; Noyo creatif on Unsplash.

2 komentarze

  • KrzysztofB

    Uwielbiam rośliny doniczkowe mimo, że nie mam szczególnej ręki do ich uprawy :). Fajnie, że w tym wpisie znalazło się miejsce również na rośliny, które nie mają zbyt dużych wymagań. Zachęciła mnie ta sanserweria. Wygląda dość ciekawie. Jeszcze takiej rośliny u siebie w domu nie miałem! Dzięki za inspirację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *