Kuchnia,  Salon,  Techniczne,  Wizualne

Jak zaplanować miejsce na jadalniany stół?

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Warto zadbać o to, aby była funkcjonalna, wygodna i estetyczna. Jednym z kluczowych elementów jadalni jest stół, który powinien być dobrze dopasowany do wielkości i kształtu pomieszczenia, a także do stylu i potrzeb domowników. Jak zaplanować miejsce na jadalniany stół, aby zapewnić komfort i harmonię w aranżacji?

 

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu?

Przy wyborze stołu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

Wymiary stołu.

Stół powinien być odpowiednio duży, aby pomieścić wszystkich domowników i gości, ale nie za duży. Nie powinien zabierać zbyt wiele przestrzeni, szczególnie jeśli jadalnia jest częścią pokoju dziennego. Zaleca się, aby na każdego użytkownika przypadało około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Ponadto należy zostawić co najmniej 80 cm odstępu między stołem a ścianą lub innymi meblami, aby umożliwić swobodne poruszanie się, ale i wysuwanie krzeseł.

Kształt stołu.

Stół może być prostokątny, kwadratowy, okrągły lub owalny. Wybór kształtu zależy od preferencji estetycznych, ale także od kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Prostokątne i kwadratowe stoły sprawdzają się w sporych prostokątnych i kwadratowych pomieszczeniach, ponieważ wykorzystują efektywnie przestrzeń i tworzą geometryczny porządek. Okrągłe i owalne stoły pasują do nieregularnie zagospodarowanych, ale także do zaokrąglonych pomieszczeń Łagodzą ostre kąty i dodają dynamiki. Ponadto okrągłe i owalne stoły sprzyjają komunikacji i integracji, ponieważ nie ma między nimi kantów stołu.

Materiał z jakiego wykonany jest stół.

Stół może być wykonany z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, szkło, kamień czy plastik. Wybór materiału zależy od gustu, budżetu i stylu aranżacji. Drewniane stoły są klasyczne, ciepłe i trwałe, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji i mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Metalowe stoły są nowoczesne, chłodne i solidne, ale mogą być ciężkie i zimne w odbiorze. Szkło jest lekkie, eleganckie i optycznie powiększa przestrzeń, ale jest kruche i trudne, a wręcz problematyczne w utrzymaniu czystości. Kamień jest naturalny, szlachetny i odporny na zabrudzenia i temperaturę, ale jest drogi i ciężki. Wymaga również odpowiedniej pielęgnacji (impregnacji). Plastik jest tani, lekki i łatwy w czyszczeniu, ale może być mało estetyczny i nietrwały.

– Styl stołu.

Stół powinien pasować do ogólnej koncepcji aranżacyjnej jadalni, lub pokoju dziennego. W tym przypadku do pozostałych mebli i dodatków. Możemy wybrać stół w stylu klasycznym, nowoczesnym, skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym. Ważne jest, aby zachować spójność kolorystyczną i stylistyczną między stołem a krzesłami oraz innymi elementami wystroju. Bardzo dobrze sprawdza się również ujednolicenie stylu całego domu, tak by jadalnia była spójna z resztą pomieszczeń.

 

 

 

 

Jak zaplanować miejsce na jadalniany stół?

 

Po wybraniu odpowiedniego stołu należy go umieścić w jadalni w taki sposób, aby zapewnić optymalne wykorzystanie przestrzeni. Podstawą dobrego rozplanowania jadalni jest zadbanie o jej funkcjonalność. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

– Jeśli jadalnia jest połączona z salonem lub kuchnią, warto wyznaczyć strefę jadalnianą za pomocą dywanu, lampy wiszącej, parawanu lub innego elementu dekoracyjnego. W ten sposób stworzymy przytulną i spójną atmosferę, a także unikniemy wrażenia bałaganu i chaosu.

– Jeśli jadalnia jest oddzielnym pomieszczeniem, warto ustawić stół w centrum lub przy oknie, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie i widok na zewnątrz. Unikajmy ustawiania stołu przy drzwiach lub w ciasnych kątach, ponieważ może to utrudniać dostęp i ograniczać komfort.

– Jeśli jadalnia jest mała, warto wybrać stół rozkładany lub składany, który można dostosować do liczby użytkowników i zwolnić miejsce po posiłku. Możemy też zrezygnować z krzeseł na rzecz ławek lub puf, które zajmują mniej miejsca i mogą pełnić inne, dodatkowe funkcje.

– Jeśli jadalnia jest duża, warto wykorzystać dodatkową przestrzeń na stół z wyspą lub barem, który może służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków, przechowywania naczyń lub spędzania wolnego czasu. Możemy też dodać do stołu dodatkowe krzesła lub taborety, aby zaprosić więcej gości.

 

 

Jadalniany stół to nie tylko mebel, ale także centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Warto poświęcić trochę czasu i uwagi na jego wybór i ustawienie. Pamiętajmy o dopasowaniu stołu do wielkości, kształtu i stylu jadalni, a także do naszych potrzeb i upodobań. W ten sposób stworzymy funkcjonalną, wygodną i estetyczną przestrzeń do spędzania czasu z bliskimi przy rodzinnych biesiadach.

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: yann maignan,  Douglas Sheppard, Liana Mikah on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *