Z Polski,  Ze świata

Czym są trendy i jak mają się trendy wnętrzarskie w połowie 2021?

Warto byłoby zacząć od tego czym trendy są. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza coś “modnego”. Idąc dalej jest to coś na topie, coś pożądanego oraz popularnego. Trendy określają rozwój danej dziedziny oraz zmieniają się w czasie. Najbardziej znaną instytucją badającą tendencje społeczeństwa oraz określającą trendy kolorystyczne jest Instytut Pantone. Eksperci Pantone przeprowadzają specjalistyczne badania, a owoce ich pracy są wykorzystywane przez większość branż. Badania mają uzasadnienie ekonomiczne, a porady mają znaczenie przede wszystkim na etapie projektowania w poszczególnych branżach! Według badań prognozy pokrywają się w 85% z późniejszymi wyborami konsumentów! Sporo, prawda?

To tyle z teorii a jak wygląda praktyka? Końcem każdego roku instytut ogłasza kolory na kolejny rok. Portale wnętrzarskie prześcigają się w zestawieniach oraz propozycjach w różnych wariantach finansowych. Mówimy tutaj o kolekcjach farb do wnętrz ale i meblach oraz wszelkich dodatkach takich jak zasłony, poduchy, dywany.

 

Dla kogo trendy wnętrzarskie?

Przede wszystkim dla osób planujących zmiany w swoim wnętrzu. Bez względu na to czy jest to wprowadzka do świeżo wybudowanego domu, remont czy tylko metamorfoza. To baza inspiracji, z której możemy, ale nie musimy czerpać. Jak jest w naszym kraju? Jako Polacy dość długo przekonujemy się do zmian i często stawiamy na to, co jest już nam znane (nawet mamy takie powiedzenie “znane i lubiane”) i przynajmniej trochę opatrzyło już nam się.

Inspiracje w internecie, na portalach lub w czasopismach przemawiają do nas, jednak lubimy potwierdzenie tego w rzeczywistości – we wnętrzach naszej rodziny lub przyjaciół. Jeśli u nich się to sprawdziło, to pewnie sprawdzi się i u nas! Jako naród jesteśmy mocno zachowawczy, jednak czy jest to wada? Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie osobiście. Stawiam na to co gra mi w sercu czy posiłkuję się trendami, które obecnie funkcjonują? Jeśli nie mamy sprecyzowanego stylu w jakim chcielibyśmy urządzić nasze wnętrze, to myślę iż warto skusić się na podpatrzenie trendów. Z kolei czy warto ślepo za nimi podążać? Zdecydowanie nie, bo romantyczka nie odnajdzie się w sypialni urządzonej w stylu glamour, a wielbiciel stonowanych i naturalnych barw będzie miał zgrzyt we wnętrzu pomalowanym kontrastowymi i mocno nasyconymi farbami.

Druga strona medalu to osoby wiedzące czego chcą i dążące do zaprojektowania i zrobienia wnętrz w ulubionym przez siebie stylu, a co za tym idzie często poza trendami. Osoby takie postrzegane są u nas jako indywidualiści a wnętrza jako nietypowe, do których podchodzi się z rezerwą.

 

Czy wiesz jakie mamy trendy kolorystyczne w roku 2021?

Kolorami tego roku są kolory 17-5104 Ultimate Grey – “uspokajająca szarość” oraz 13-0647 Illuminating – “słoneczna żółć”.

 

 

Kolory te nawiązują do panującej na świecie sytuacji oraz mają kierować nas w stronę spokoju i harmonii, ale i optymizmu!

A jak wygląda to w praktyce? Z szarościami mamy się za pan brat już od dłuższego czasu. Jest to kolor bezpieczny i lubiany przez nas. Nie ma co ukrywać, że dodatkowo jest łatwy do zaaranżowania oraz pozwala bawić się stylami wykończenia i dodatkami. Jeśli mówimy o żółci, to wymaga ona już wiele więcej odwagi i statystycznie łatwiej będzie po nią sięgnąć w przypadku dodatków, niż farby w trakcie metamorfozy wnętrz.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *