Techniczne

Malowanie ścian ‘krok po kroku’

Poniższy poradnik pomoże Ci krok po kroku przygotować się do odświeżenia / malowania ścian. Wizja perfekcyjnego wnętrza stanie się rzeczywistością, a samo malowanie okaże się prostą w wykonaniu metamorfozą. Idealne odcięcia pomiędzy kolorami farb (choćby na styku sufitu ze ścianą), dokładnie nałożone warstwy farb składają się na późniejszy odbiór wizualny oraz estetyczny pomieszczenia. Do tego dochodzi satysfakcja z samodzielnie wykonanej metamorfozy!

Jeśli jesteś już po wstępnym zaplanowaniu prac, a wszystkie powierzchnie są przygotowane pod malowanie, to można zakasać rękawy i brać się do pracy. W pierwszej kolejności warto wyznaczyć strefy poszczególnych kolorów i odgraniczyć je taśmą malarską. Jeśli decydujesz się na pomalowanie całego pomieszczenia w jednym kolorze, to zabezpiecz sufit oraz podłogę (listwy przypodłogowe w przypadku paneli). W przypadku gdy zdecydowałaś/eś się na część ścian w kontrastowym kolorze, to również należy wyznaczyć za pomocą taśmy malarskiej ich zakończenie. Warto zdecydować się na taśmę malarską dobrej jakości, aby dokładnie przylegała do powierzchni, farba nie podciekała pod nią oraz by w czasie jej odklejania pozostała idealna linia odcięcia.

Zabezpiecz podłogę, tak by oszczędzić sobie późniejszego czyszczenia jej pochlapaną farbą. Jednym ze sposobów zabezpieczenia podłogi jest okrycie jej folią malarską oraz podklejenie na brzegach. Podobnie jak w przypadku taśmy malarskiej, warto wziąć pod uwagę folię lepszej jakości, czyli w tym przypadku grubszą i mocniejszą. Będzie odporniejsza na porwanie, co zagwarantuje iż folia malarska spełni swoje przeznaczenie oraz będzie można użyć jej ponownie.

Zdemontuj ze ścian wszelkie przeszkadzajki, takie jak wiszące meble, gniazdka, włączniki. To czego zdemontować się nie da, warto również okleić taśmą malarską i/lub w zależności od gabarytów zabezpieczyć folią malarską.

Przygotuj kuwetę na farbę dopasowaną wielkością do wałka jaki zamierzasz użyć. Wałek do malowania powinien swobodnie mieścić się w kuwecie, aby nabieranie farby było łatwe i szybkie. Wałek również dostosuj do powierzchni ścian jaką masz do pomalowania! Niewielkim wałkiem dużo się namachasz, szybko zmęczysz oraz prawdopodobnie zniechęcisz wolnymi postępami prac. Z kolei niewielki wałek jest przydatny podczas malowania w rogach pomieszczenia, na wąskich powierzchniach oraz przy detalach. W miejscach wymagających największej precyzji przyda się niewielki pędzel.

Kij teleskopowy jest bardzo pomocny zarówno przy malowaniu sufitów oraz ścian. Znacznie przyspiesza pracę oraz ułatwia równomierne nałożenie farby na większych powierzchniach.

Przed rozpoczęciem malowania wymieszaj delikatnie farbę w opakowaniu w jakim ją kupiłaś/eś. Im świeższa farba tym bardziej jednolita będzie zaraz po otwarciu opakowania. Możliwe jest delikatne rozwarstwienie, które po wymieszaniu zniknie i farba będzie jednolita oraz o równomiernym kolorze.

 

Nakładając farbę pamiętaj, by wałek nie pozostawał ani zbyt suchy, ani ociekający farbą. Zbyt mała ilość farby spowoduje iż w późniejszym czasie farba będzie wiele łatwiej odpryskiwać, a kolor może nie być równomiernie rozprowadzony. Przy zbyt dużej ilości farby na wałku prawdopodobne jest spore pryskanie farbą w trakcie malowania oraz również nierównomierne nałożenie koloru.

Po nałożeniu warstwy farby pozwól jej wyschnąć oraz zapewnij swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Obecnie farby nie mają mocno intensywnych zapachów, jednak nadal są one wyczuwalne a osoby wrażliwe mogą reagować na nie bólem głowy. Warto wywietrzyć pomieszczenie oraz całe mieszkanie.

Po skończonym malowaniu, po ostatniej warstwie usuń taśmę zabezpieczającą. Nie pozwól by farba przy taśmie malarskiej wyschła, bowiem w takim wypadku w trakcie ściągania taśmy nie zostanie idealna linia odcięcia. Pozostaną nieestetyczne poszarpania na linii odcięcia farby, których nie będzie można już usunąć.

Po skończonym malowaniu oczyść pędzle, wałki, kuwety z nadmiaru farby i umyj je według wskazówek podanych na opakowaniu farby. Najwięcej farb jest na bazie wody i jej resztki również usuwa się za pomocą wody. W przypadku farb olejnych resztki farb usuniesz specjalnie dobranym rozpuszczalnikiem (rodzaj rozpuszczalnika powinien być podany na opakowaniu farby).

 

Przydatne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *