Ozdoby,  Przedpokój,  Salon,  Sypialnia,  Techniczne,  Wizualne,  Z Polski

Jak namalować poziome pasy na ścianie?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów naszego mieszkania na Wiśniowej jest przedpokój ozdobiony poziomymi, złotymi pasami. Na pasy zdecydowaliśmy się, aby poprawić proporcje niezbyt korzystnego przedpokoju, o czym możesz przeczytać tutaj – klik. Przedpokój jest wąski, długi i dość ciemny. Pomalowaliśmy go na ciepły i dość intensywny kolor ciepłego beżu, który został dopasowany do zabudowy szafy, tak by całość optycznie wydawała się większa. Podłoga jest wyłożona płytkami drewnopodobnymi, więc jako akcent potrzebowałam rozjaśnienia oraz błysku. Zdecydowaliśmy się na namalowanie na trzech ścianach złotych, błyszczących pasów. Dzięki temu całość wydaje się szersza, jaśniejsza i jest wiele przyjemniejsza w odbiorze ze względu na niewielką ilość naturalnego światła.

Pasy zostały namalowane na 3 ścianach, z poziomie. Mają szerokość 15 cm, a odstępy między nimi to również 15 cm. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się szersze. W przypadku namalowania pasów w pionie pomieszczenie wydawałoby się wyższe. Równa szerokość pasów i odstępów pomiędzy nimi daje efekt harmonii, porządku i wygląda elegancko. Dodatkową zaletą namalowanych pasów na ścianie jest to, że pasują praktycznie do każdego wnętrza, do każdego stylu. Idąc dalej są łatwe i szybkie do wykonania, więc swobodnie zrobisz je we własnym zakresie!

 

Jak namalować pasy na ścianie?

 

Będziesz potrzebować:
 • farbę, która będzie podkładem pod pasy (jeśli malujesz całe pomieszczenie lub chcesz odświeżyć ścianę)
 • produkt do namalowania pasów (farba, lakier dekoracyjny – my użyliśmy właśnie takiego lakieru)
 • taśma malarska (nie oszczędzaj na niej, bo jej jakość ma spore znaczenie i przekłada się na późniejszy efekt)
 • poziomica
 • ołówek
 • wałek lub pędzel do malowania
 • kuweta do malowania
 • folia do zabezpieczenia (np. podłogi)

 

Wykonanie:
 1. Zabezpiecz podłogę, sufit oraz ewentualne drzwi lub okna, które są na ścianie, którą będziesz malować.
 2. Nałóż farbę podkładową, która będzie stanowić tło dla pasów i odczekaj według wskazówek producenta. Farba musi być dobrze wyschnięta. Jeśli nie chcesz odświeżać pomieszczenia lub zmieniać koloru ściany, to pomiń ten punkt.
 3. Zdecyduj jaką chcesz mieć szerokość pasów oraz odstępy między nimi.
 4. Za pomocą poziomicy oraz ołówka wyznacz poziom (lub pion jeśli malujesz pasy w pionie), szerokość pasów i odstępy między nimi. Zaznacz je delikatnie ołówkiem na ścianie. Nie musisz rysować linii na całej długości pasa, wystarczy jeśli zaznaczysz sobie kilka punktów, które będą pomocne przy naklejaniu taśmy malarskiej, która wyznaczy pasy.
 5. Za pomocą wyznaczonych punktów naklej taśmę malarską (przyda się pomoc drugiej osoby), która będzie okalać ścianę w miejscu, w którym chcesz mieć namalowany pas. Taśma powinna być naklejona na ścianę “po stronie odstępów między pasami”.
 6. Dociśnij taśmę do ściany od strony pasów, tak by farba nie podciekała, a po odklejeniu jej została idealna linia.
 7. Wypełnij wyznaczoną przestrzeń pomiędzy taśmami malarskimi farbą / lakierem i zostaw do wyschnięcia.
 8. Czynność powtórz do uzyskania pożądanego efektu. W przypadku farby powinny wystarczyć dwie warstwy, natomiast w przypadku lakieru może być ich więcej.
 9. Chwilę po namalowaniu ostatniej warstwy pasów bardzo delikatnie ściąg taśmę malarską. Pozwoli to uniknąć poszarpanych brzegów pasów.
 10. Pozostaw pasy do wyschnięcia.

 

Gotowe!!!

 

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *