Przemyślenia

Top 7 – totalnie subiektywne, yasminsmellowe zestawienie – filmy wszechczasów

 

Uwielbiam oglądać dobre kino. Uwielbiam filmy, które coś niosą, mają głębsze przesłanie, ale lubię też te lżejsze, które porywają serce i ogląda się je miło na pogodę lub niepogodę… Mam swoją filmotekę, do której wracam, najczęściej sama, w chwilach, w których mam potrzebę się wyciszyć, ukoić w towarzystwie koca, poduszki i kubka z gorącą wodą.
Czasami udaje mi się namówić Mr Hubby, by towarzyszył mi w tych chwilach, jednak wiem iż nie dzieli ze mną fascynacji to moich ulubionych pozycji. A oglądania tych samych filmów w kółko nie rozumie już w ogóle. Mimo to od czasu do czas zasiada ze mną przed monitorem komputera i razem oddajemy się moim ulubionym filmom.

 

 

 1. Casablanca

   

  1_źródło zdjęcia

  Amerykański film z 1942 roku, który mimo upływu lat bardzo dobrze się ogląda. Klasyka z panem Bogart i panią Bergman na czele. Historia osadzona w czasie II wojny światowej w marokańskim mieście Casablanca. Walka rozumu z sercem, która może w swej treści i pomyśle wybitna nie jest, ale zagrana i nakręcona już całkiem fajnie. Warto pamiętać, iż to film sprzed wielu lat, więc i efekty nie te, praca kamery nie ta… Mimo to coś w sobie ten filma ma i jest jednym z tych naj.

  Jeśli ktoś nie widział, to polecam – z czystej ciekawości zobaczyć, co może w sobie kryć film z 80-cio letnim stażem.

  Casablanca – trailer

 2. O północy w Paryżu

  2_źródło zdjęcia

  Kto nie słyszał o Woody Allenie… No kto? Znany, amerykański twórca filmów, mający słabość do Europy. Postanowił osadzić część swojej filmografii w najbardziej znanych miastach starego kontynentu. “O północy w Paryżu” to bardzo klimatyczna komedia romantyczna z elementami science-fiction, przepleciona całkiem mądrymi przemyśleniami głównego bohatera. Mimo iż momentami idyllicznie, to nie jest cukierkowo. Najlepszym smaczkiem było dla mnie przeplecenie znanych i mniej znanych postaci światka artystycznego początków XX wieku z głównymi bohaterami. Część dobrze znana, część trochę mniej, ale googlowawnie ich sprawiło mi masę radości!

  O północy w Paryżu – zwiastun

 3. Chicago

  3_źródło zdjęcia

  Film, jest przeniesionym na wielki ekran musicalem, pokazującym tytułowe miasto w okresie prohibicji. W filmie przeplata się pętlą motyw miłości, zdrady, morderstw, a całość okraszona jest sporą dawką jazzu. Muzyka, dobra muzyka, układy taneczne z pięknymi choreografiami tworzą barwną całość. Pierwszy film muzyczny, który zrobił na mnie spore wrażenie i jedna z lepszych odsłon Catherine Zeta-Jones jakie widziałam.

  Chcicago – zwiastun

 4.  Bóg nie umarł

  4_źródło zdjęcia

  Kiedyś myślałam, że nie ma dobrych filmów chrześcijańskich. Takich, które pokazują o co faktycznie Bogu chodzi. Podejście zmieniło obejrzenie filmu “Bóg nie umarł” (są 3 części). Nie jest pompatyczny, przekoloryzowany a rzeczowy i konkretny. Obrona swoich przekonań w dzisiejszym świecie nie jest łatwa, szczególnie dla młodych ludzi, których wiara często jeszcze wymaga ugruntowania. Film świetny do zorganizowania dyskusji o Bogu, zaufaniu oraz nawróceniu – “walcz o to w co wierzysz”.

  Bóg nie umarł (Icz.) – zwiastun

 5.  Życie jest piękne

  5_źródło zdjęcia

  Włoski film nazywany “komedią o Holocauście”. Można znaleźć w nim mieszankę elementów filmu wojennego, dramatu, komedii. Swoista opowieść o żydowskim ojcu robiącym co tylko możliwe, by oszczędzić małemu chłopcu świadomości miejsca w jakim się znajdują. A znajdują się w obozie koncentracyjnym. Film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Wyciska łzy, wzrusza i pokazuje niesamowitą miłość głównego bohatera do swoich bliskich.

  Życie jest pięne – zwiastun

 6.  Zielona mila

  6_źródło zdjęcia

  Film na podstawie powieści Stephena Kinga o tym samym tytule, który co bardzo mnie dziwi, nie otrzymał żadnej nagrody, mimo iż do wielu był nominowany. Niesamowita opowieść emerytowanego strażnika więziennego o spotkanym lata wcześniej więźniu z bloku śmierci. Tytułowa zielona mila to dywan, po którym odprowadzani byli więźniowie do celi śmierci. Jednym z nich był wyjątkowej postury czarnoskóry mężczyzna skazany na śmierć za zamordowanie dwóch dziewczynek. Spotkanie strażnika i więźnia zmienia ich życie a zmiany przenoszą się na pozostałych więźniów i strażników.

  Jedna z niewielu ekranizacji, która robi na mnie wrażenie równe przeczytaniu książki, na podstawie której była kręcona.

  Zielona mila – zwiastun

 7.  Pamiętnik

  7_źródło zdjęcia

  Miłosna historia, również na podstawie powieści, dwojga starszych już ludzi. Cierpiąca na Alzheimera Allie nie pamięta swej przeszłości, przez co czuje się zagubiona w otaczającym ją świecie. Kochający mąż czyta jej codziennie pamiętnik, w którym sama Allie zapisała historię ich życia, by pomóc jej przypomnieć ich szczęśliwe życie oraz dać odrobinę poczucia bezpieczeństwa. Jeden z niewielu wyciskaczy łez, które lubię a ten jest szczególny. Opowiedziany ze smakiem, dobrze nakręcony, a jeszcze lepiej zagrany.Pamiętnik – zwiastun

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *