Kuchnia,  Techniczne,  Wizualne,  Z Polski

Jaką farbę wybrać do pomalowania kuchni?

Projektując kuchnię, wybierając rodzaj zabudowy oraz myśląc nad umeblowaniem i kolorystyką ścian, często nie zastanawiamy się nad rodzajem odpowiedniej farby do jej pomalowania. Kuchnia jest pomieszczeniem specjalnym i warto zwrócić uwagę, by ściany były odporne na wilgoć, tłuszcz oraz inne zabrudzenia. Jaką farbę wybrać do pomalowania kuchni?

 

Farby specjalnie przystosowane do trudnych warunków panujących w kuchni to wybór podsuwany przez producentów farb. Często można spotkać połączenie zastosowania farby i do kuchni i do łazienki ze względu na podobne warunki jakie panują w tych pomieszczeniach. Wybór dobrej jakościowo farby to oszczędność pieniędzy, ponieważ wydłuży czas pomiędzy malowaniem a późniejszym odświeżeniem ścian. Farby przystosowane do pomalowania kuchni są plamoodporne, wodoodporne oraz tłuszczoodporne. Tłuszcz jest specyficznym rodzajem zabrudzenia ze względu na swój skład chemiczny. W porównaniu do zwykłej farby, te do zadań specjalnych charakteryzują się szczelniejszą strukturą powłoki farby, chroniąc ją przed zabrudzeniami.

 

Szczegółowe zestawienie rodzajów farb, do wszystkich pomieszczeń, znajdziesz w tym wpisie – klik

 

Jaką farbę wybrać do pomalowania kuchni?

 

Odporną na zmywanie, szorowanie.

Przystosowaną do zwiększonej wilgotności oraz wysokiej temperatury (szczególnie wtedy, gdy planujesz pomalować farbą okolicę płyty grzewczej).

 

 

 

Co jeśli dojdzie do zabrudzenia powłoki malarskiej?

 

Zabrudzoną powłokę malarską warto wyczyścić od razu. Wyschnięcie plamy spowoduje wniknięcie jej w głąb struktury powłoki malarskiej i utrudni jej wyczyszczenie. Zabrudzenie warto najpierw zetrzeć czystą suchą lub wilgotną szmatką, a następnie przemyć wodą z delikatnym detergentem (płyn do naczyń).

 

 

 

 

 

 

 

Praktycznie wszyscy więksi producenci farb mają w swojej ofercie farby przystosowane specjalnie do kuchni. Dbają o to, by były to produkty o zwiększonej odporności za zabrudzenia. Wybierając farby do kuchni, jak i łazienki warto postawić, na te dedykowane tym pomieszczeniom. Jeśli chcesz pomalować kilka pomieszczeń w jednym kolorze, a jednym z nich będzie kuchnia, to przynajmniej do tego pomieszczenia wybierz farbę dedykowaną. Jeśli pozostanie Ci farba po pomalowaniu kuchni, resztę możesz zużyć w innych pomieszczeniach. Przy założeniu iż chcesz mieć wszystkie / kilka pomieszczeń w swoim domu pomalowane w tym samym kolorze, w momencie zakupu osobnego opakowania farby do pomalowania kuchni i osobnego do innych pomieszczeń upewnij się, że będą tego samego odcienia. W razie wątpliwości warto dopytać sprzedawcę w sklepie.

 

Może Cię również zaciekawić:

4 komentarze

 • Nina

  Są specjalne farby do łazienki i kuchni, które wytrzymują wilgoć. Taką najlepiej kupić do tych pomieszczeń. Ja mam prawie pół łazienki w farbie i pół w plytkach. Farba ta specjalną łazienkowa, chyba luxens. Ja bym nie malowala zwykłą farbą innych pomieszczeń niż pokoje.

  W kuchni świetną dekoracją mogą być również dobrze dobrane tapety. Wiele tapet ma specjalne włąściwości, które są odporne na wodę.

  • Yasminsmell

   Taki też jest wydźwięk wpisu, że warto zainwestować w farby specjalnie przeznaczone do kuchni i łazienki. A tapety o specjalnych właściwościach to kolejny świetny sposób na urozmaicenie wyglądu kuchni i jestem jak najbardziej za! Pozdrawiam 🙂

 • RozaliaB

  Od niedawna planuję małą metamorfozę mojej kuchni, przez co bardzo się cieszę, że tutaj trafiłam. Nie mogłam się zdecydować, jak powinnam ją urządzić. Planuję przemalować w niej stare kafle, ale i również ściany. Fajnie wiedzieć, że istnieją farby specjalne do kuchni. Muszę takich w takim razie poszukać! Mega dzięki za ten wpis! Pozdrawiam :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *