Kuchnia,  Techniczne,  Wizualne

Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami?

Mimo iż przestrzeń między kuchennymi szafkami to relatywnie niewielka powierzchnia, to potrafi zdziałać wizualne cuda i totalnie odmienić charakter kuchni. Poza względami estetycznymi warto by ta część ściany była zmywalna oraz trwała. Jest jedną z najbardziej narażonych powierzchni na zabrudzenia. Co w takim razie położyć na ścianę w kuchni między szafkami? Opcji jest sporo i wcale nie musisz decydować się na klasyczne płytki, choć mnogość wzorów, kolorów oraz struktur płytek sprawia iż również nimi można świetnie podkręcić wygląd kuchni!

 

 

 

Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami?

PŁYTKI CERAMICZNE

Mimo iż jak wcześniej wspomnieliśmy to najbardziej klasyczne rozwiązanie, to jest również niedrogie oraz sprawdzone! Płytki ceramiczne łatwo utrzymać w czystości. Nowoczesne fugi, szczególnie jeśli są dobrze dobrane, również. Glazura jest odporna na wysokie temperatury oraz wszelkie zabrudzenia. Różne wielkości formatek, różne kształty oraz kolory i style płytek dają nieograniczone pole aranżacji. Możesz wybierać począwszy od drobnej mozaiki lub zaszaleć z płytkami wielkoformatowymi, które w ostatnim czasie mocno zdobyły serca Polaków.

 

FARBA

Najtańsze rozwiązanie choć najmniej trwałe, które oferuje również prostą i szybką możliwość zmian i metamorfoz kuchni. W tym przypadku powinna być użyta farba przystosowana do malowania ścian w kuchni – możesz poczytać o tych farbach tutaj. Zastosowanie odpowiedniej farby ułatwi późniejsze utrzymanie ściany w czystości. Farby takie są również odporne na wilgoć, ale i na rozwój bakterii i grzybów. Jeśli marzy Ci się mocny akcent pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami kuchennymi, to możesz również rozważyć farby tablicowe lub magnetyczne.

 

PANELE SZKLANE / SZKŁO / SZKŁO Z FOTOTAPETĄ

W ostatnich latach był to popularny sposób wykończenia ściany nad kuchennym blatem. Wybór jest ogromny i rozpoczyna się od bezbarwnego szkła, które kładzie się na pomalowaną farbą ścianę, poprzez gładkie tafle w jednolitym kolorze, kończąc na szalonych wzorach i kolorach, które będą stanowiły punkt centralny kuchni. Dobrze komponuje się z kuchnią w stylu nowoczesnym, szczególnie jeśli kuchnia jest zrobiona w połysku. Może być również ciekawym akcentem bardziej klasycznych rozwiązań, przykładowo zabudowy drewnianej. Jest to rozwiązanie idealne do łatwego utrzymania czystości w kuchni.

Przy zakupie szkła warto dowiedzieć się czy jest ono hartowane. Zabieg ten wzmacnia taflę, co jest szczególnie istotne, jeśli masz w swojej kuchni płytę gazową.

 

NATURALNY KAMIEŃ

Jest to rozwiązanie piękne, luksusowe i ponadczasowe. Sporadycznie widoczne w kuchniach właśnie ze względu na cenę. Idealnie nadaje się do eleganckich oraz klasycznych pomieszczeń. Warto wspomnieć iż nie każdy kamień nadaje się na kuchenną ścianę, ze względu na różne właściwości absorbcji. Pod tym względem najlepszy jest granit. Jest bardzo twardy, odporny na zabrudzenia oraz wysoką temperaturę. Rozwiązanie to, bez względu na użyty rodzaj kamienia, wymaga regularnej impregnacji.

 

TAPETA

Coraz bardziej popularne rozwiązanie jeśli chodzi o wykończenie ściany nad kuchennym blatem. Rynek tapet wychodzi naprzeciw klientom i coraz częściej można spotkać tapety dedykowane tym pomieszczeniom. Tapety takie są bardziej trwałe oraz można je łatwo wyczyścić. Tapeta to również mnogość wzorów i kolorów, ale również faktur. Mimo iż wielu osobom wydaje się chybionym rozwiązaniem, to warto przemyśleć temat i skorzystać z tej opcji.

 

CEGŁA

Wykończenie ściany między kuchennymi szafkami cegłą nadaje niesamowitego klimatu oraz ciepła. Do wyboru są ceglane okładziny ścienne lub stare cegły z rozbiórek. Trzeba pamiętać iż to również jest rozwiązanie wymagające impregnacji. Można również spotkać rozwiązanie cegły osłoniętej bezbarwnym panelem szklanym.

 

BLACHA LUB STAL

Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to kojarzy się z wielkimi kuchniami w restauracjach. Od jakiegoś czasu podbija również kuchnie domowe. To bardzo charakterne rozwiązanie, które musi wpisać się w stylistykę całego pomieszczenia. Najczęściej stosuje się blachę ze stali nierdzewnej, aluminiową lub stal kwasoodporną. Rozwiązanie to dobrze koresponduje ze sprzętem AGD w takim samym wykończeniu. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne, bo zarówno blacha, jak i stal są łatwe w utrzymaniu czystości oraz są odporne na działanie wysokiej temperatury i wilgoci. Wykończenie to pasuje do kuchni nowoczesnej, industrialnej lub minimalistycznej. Pięknie komponuje się w sporym towarzystwie ziół i innych roślin.

 

PŁYTA DREWNOPODOBNA

Rozwiązanie dość popularne, szczególnie jeśli uda się dobrać kolorystycznie kolor płyty i blatu. Stanowi wizualne ocieplenie pomieszczenia. Prawidłowy montaż płyty zapewnia sporą jej wytrzymałość. Płyty są łatwe w czyszczeniu, jednak należy z nimi uważać jeśli w kuchni będzie płyta gazowa – można ten fragment dodatkowo osłonić hartowanym szkłem.

 

BETON ARCHITEKTONICZNY

Kilka sezonów temu beton zawładnął wieloma ścianami w mieszkaniach Polaków. Wkradł się również do kuchni i świetnie się ma jako wykończenie ścian miedzy kuchennymi szafkami. To rozwiązaniu wpisujące się w klimat kuchni w nowoczesnym lub industrialnym stylu. Dobrze się prezentuje również, gdy jest położony na większej powierzchni, przykładowo w kuchni bez górnych szafek. W zależności od tego w jaki sposób uzyskasz efekt końcowy (gotowe płyty, masa betonowa do nałożenia na ścianę) warto sprawdzić na opakowaniu, czy dane rozwiązanie powinno być dodatkowo zabezpieczone – impregnacja. Prawidłowo nałożony beton, zaimpregnowany ma dobrą wytrzymałość na szorowanie oraz wilgoć i wysokie temperatury.

 

 

Może Cię również zainteresować:

 

Jeden komentarz

  • BasiaK

    Mi się bardzo podoba jak jest blat kalkuta i ten sam wzór położony na ścianie. Do tego granatowe lub zielone fronty ze złotymi klamkami – jest to moja wymarzona kompozycja do kuchni. Fajnie wygląda również beton oraz cegła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *