Kuchnia,  Techniczne,  Wizualne

Mała kuchnia

Powiedzenie iż kuchnia jest sercem domu jest ogólnie znane i raczej wszyscy się z nim zgadzają. Najlepsze momenty imprezy często dzieją się właśnie w kuchni. To również tam zapraszamy najbliższych, gdy chcemy, by towarzyszyli nam podczas przygotowywania posiłków. Spora część życia rodzinnego również dzieje się właśnie w kuchni. Również w małej kuchni.

Dlaczego tak jest? Lubimy bliski dostęp do dobrego jedzenia oraz picia, oraz zapachy, które z kuchni się wydostają. Podświadomie ciągniemy do tej przestrzeni. To pomieszczenie, które również kojarzy nam się z dzieciństwem i czasem, gdy mama rozpieszczała nas, gdy byliśmy kilkuletnimi dzieciakami. Kojarzy się też z ciepłem, z rozmowami, a sporej części nas ze wsparciem rodziców przy odrabianiu zadań przy kuchennym stole. Patrząc od drugiej strony nie bez pardonu mówi się iż głodny człowiek to zły człowiek…

 

 

Przestronna kuchnia, wyposażona o dodatkową spiżarnię, to marzenie wielu gospodyń domowych. Często posiadamy raczej mniejszą, niż większą kuchnię. Spora część nowych projektów domów jednorodzinnych zakłada raczej niewielkie kuchnie, natomiast jeśli mieszkasz w bloku, to najprawdopodobniej jesteś posiadaczką małej kuchni. Niewielka przestrzeń kuchenna wymaga o wiele bardziej skrupulatnego zaplanowania przestrzeni. To ważne, by wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni, zachowując jednocześnie ergonomię oraz przestrzeń na swobodne poruszanie się po niej. Każda kuchnia, w szczególności właśnie mała, powinna być przede wszystkim funkcjonalna! Ergonomiczne rozwiązania, optymalne kształtowanie przestrzeni oraz estetyka wykończenia, to tematy które będziemy rozgryzać w kolejnych wpisach. Nawet z najmniejszej przestrzeni można sporo wyciągnąć i zaprojektować ciekawą kuchnię!

 

Planowanie oraz projektowanie małej kuchni powinno zostać zrobione rzetelnie i bez pośpiechu. Zdecydowanie łatwiej wprowadzić poprawki na etapie projektu, niż podczas późniejszego użytkowania jej. Wszystkie zmianie na tzw. papierze są tańsze i łatwiejsze do wykonania, niż późniejsze przerabianie szafek, przestawianie sprzętu AGD lub podprowadzenie wody na inną ścianę.

2 komentarze

 • Klaudia

  Przepiękna kuchnia, bardzo podobają mi się takie nowoczesne wnętrza. Za niedługo zamierzam przeprowadzić remont mieszkania, ponieważ chciałabym dodać mu powiewu swieżości. Najwięcej zmian chcę dokonać w pokoju dziennym, mam nadzieję, że salon będzie wyglądał równie elegancko jak meble w tym wpisie.

  • Yasminsmell

   Mnie również ta kuchnia mocno, mocno siedzi w guście!

   Powodzenia z remontem, planowaniem metamorfozy i życzę masy radości w tym! I oczywiście zapraszam do śledzenia bloga, przegrzebania starszych wpisów – jest seria o planowaniu remontu, o metamorfozach – a nóż się przyda 🙂

   Uściski 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *