Kulinarnie

Syrop karmelowy

Syrop karmelowy. Czy jest coś bardziej słodkiego? Ani to zdrowe, ani wartościowe a potrafi odmienić smak najzwyklejszej potrawy, napoju lub prostego deseru… Na karnawałowe szaleństwo kulinarne – przypominam, że które same chciałyście – idealne. Będzie nam potrzebne do jednej z propozycji, dlatego zachęcam już dzisiaj do zrobienia. Przechowywane w lodówce będzie jak znalazł!

 

Syrop karmelowy to nic innego jak cukier i woda. Nic innego! Wszystkie dietetyczki, dietetyków proszę o zamknięcia oczu, bo nic dobrego tutaj nie znajdziecie 🙂 . Sama nie przepadam za tego typu wyrobami, jednak jeśli już potrzebuję, to wolę zrobić sama w domu. Przynajmniej wiem co w tym jest, i że cukier to cukier – uczciwie dodany. Nie są to również moje top smaki, ale na poczet jednego napoju (ooo i zdradziłam już tak  wiele… ) zdecydowałam się go przygotować.

 

Ważne! Podczas przygotowywania syropu pryska gorący karmel i trzeba uważać! Normalnie w kuchni konieczna jest uwaga, ale tutaj wiele bardziej! Pryskające krople karmelu potrafią nieźle poparzyć, a przecież tego nie chcemy.

 

Syrop karmelowy:
Składniki:
  • 1 szklanka cukru
  •  50 ml wody
  •  120 ml wody
  •  wanilia / sól

 

Wykonanie:

Cukier oraz 50 ml wody podgrzewam na wolnym ogniu, bez mieszania do momentu rozpuszczenia się cukru oraz zagotowania całości. Mieszam chwilkę, przykrywam na około 2 minuty oraz zwiększam moc palnika. Po tym czasie zdejmuję pokrywkę i mieszam do momentu zbrązowienia mieszanki. Nie polecam próbowania, bo jest mega gorąca. Doprowadzam do delikatnie jaśniejszego koloru niż finalnie bym chciała – syrop jeszcze ściemnieje.

Garnek zdejmuję z płyty i dolewam ostrożnie część wody z 120 ml. Należy robić to bardzo delikatnie i ostrożnie, bo karmel pryska i może poparzyć. Po każdym dolaniu wody warto dokładnie całość przemieszać. Na samym końcu dodaję dodatki: wanilię lub sól.

Przechowuję w lodówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *