Kulinarnie

Krokiety z kapustą i grzybami w wersji bezglutenowej

Bardzo mnie drażni przekonanie, że dieta bezglutenowa to dieta restrykcyjna (co akurat jest prawdą), która uniemożliwia normalne funkcjonowanie (to już totalnie nie jest prawdą). W trakcie dwóch lat funkcjonowania na diecie przekonałam się, że praktycznie wszystkie dania można wykonać w wersji bez glutenu. Święta Bożego Narodzenia nie są tutaj wyjątkiem i wierzcie mi, że na Wiśniowej będzie sporo łakoci i pyszności, a ze względu na naszych bliskich będą to dania tradycyjne. Jednym z nich jest barszcz z krokietem, który na szybko zmontowałam, aby po raz kolejny udowodnić, że chcieć bardzo często znaczy móc! Tak więc oto zapraszam na krokiety z kapustą i grzybami w wersji bezglutenowej.

 

Tak naprawdę to krokiety nie są największym wyzwaniem z jakim się spotkałam. Nie jest to kulinarne mistrzostwo trudności, a cały szkopuł tkwi w… pomyśle. Bazą krokietów są naleśniki gryczane, znane i lubiane, wiszące na blogu już jakiś czas. Do tego farsz, na który myślę iż każda pani domu ma swój własny patent. Kwestia panierowania to również niewielki problem; ja w swojej kuchni w ogóle nie korzystam z bułki tartej, zastępując ją różnego rodzaju otrębami. Nawet jeśli chodzi o tradycyjnego polskiego schaboszczaka, to panieruję go powyższymi otrębami. Da się? Da! A w smaku całkiem sztosik i zdarzyło się już, iż degustator myślał, że to po prostu bardzo grubo zmielona panierka z bułki tartej…

 

Przy okazji…

Przy okazji dopasowywania dań do diety bezglutenowej chciałabym przypomnieć przedświąteczny wpis traktujący o przedświątecznych porządkach… z przymrużeniem oka, z lekkim humorem i bez zajeżdżania się. To samo chciałabym Ci zaproponować w temacie świątecznego zjeżdżania się w kuchni. Święta naprawdę odbędą się bez dwunastu dań, a powiem Ci więcej. Bez względu na to czy się przed nimi zajedziesz, czy nie, to… również się odbędą. Tona pierników, ciastek różnego rodzaju, sałatki, śledzie i innego rodzaju ryby to mega wyżerka. Jednak nie musisz serwować ich sobie na siłę i na już (na święta), równie dobrze możesz je serwować sobie i bliskim przez następne dni, tygodnie. Miesiące nawet. To tylko ludzka tradycja, pełna nakazów i zakazów, najchętniej wymagana przez ciotki z połkniętym kijem i to wobec innych! Serio? Pytam się serio?

 

Zastanawiałaś się kiedyś czemu te święta mają służyć? Jakie jest ich źródło? Tak naprawdę nie mają one żadnego większego znaczenia, chyba że… usiądziesz i pomyślisz w jakim celu Jezus przyszedł w ciele na ziemię. Jeśli to będzie początek Twoich osobistych rozważań nad istotą tego, lub pretekst by zacząć tą rozmowę z bliskimi przy świątecznym stole, to… jestem na tak. To warto ponieść trud i przygotować się do tego. Ale nie na zasadzie zajeżdżania, zastawiania się i marketingowego szału. Z umiarem, z rozsądkiem i imieniem Jezusa na ustach!

Krokiety z kapustą i grzybami w wersji bezglutenowej
Składniki:
  • naleśniki bezglutenowe, np. z tego przepisu
  •  farsz (kapusta z grzybami* lub każdy inny na jaki masz chęć)
  •  jajko
  •  otręby (u mnie owsiane)
Wykonanie:

Na wcześniej przygotowane i ostudzone naleśniki nakładam farsz z kapusty z grzybami, zawijam, a następnie obtaczam w jajku i otrębach. Podsmażam delikatnie na oleju ryżowym. Podaję z barszczem lub zakwasem buraczanym.

*- kapusta z grzybami w moim wydaniu jest pieprzna i nie zagęszczana mąką, jednak swoją zrób dokładnie taką jak lubisz

 

Smacznego!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *