Nie-macierzyństwo,  Po godzinach

Różne ścieżki podejścia

 

Ostatnio wdałam się w dyskusję o metodach działania, z jakimi się spotkaliśmy w czasie naszej walki z niepłodnością. Jest tego całkiem sporo, nie ze wszystkiego korzystaliśmy, nie ze wszystkim się zgadzamy. Natomiast uważamy, iż dostępność wiedzy o różnych, nawet najdziwniejszych metodach walki o potomstwo, powinna być zapewniona każdej starającej się parze. Każdy ma prawo wybrać i walczyć metodą, która wyda mu się najbardziej sensowa i skuteczna. Różne ścieżki podejścia. Czy jest jakiś jednoznaczny klucz powodzenia? Myślę, że nie, bo każdy propagator swojej metody będzie przedstawiał wyniki sugerujące skuteczność właśnie swojej metody. Słupki w Exelu to jedno, a życie drugie. Nie zapominajmy również, że każdy z nas jest inny, ma różne potrzeby, możliwości oraz cenę jaką jest w stanie ponieść. Nie mam na myśli pieniędzy.

 

Medycyna akademicka

Diagnostyka to primo i jest to jedyny punkt obowiązkowy dla każdej starającej się o dziecko pary. Nie tylko kobiety, do zajścia w ciążę potrzebne są dwa czynniki, równie ważne. Po diagnostyce podstawowej jest szereg działań dodatkowych, bardziej inwazyjnych: badanie drożności, histeroskopia, laparoskopia. Jeśli coś wyjdzie nie tak, następnym krokiem jest leczenie. Jeśli nic to nie pomoże to kolejnymi krokami jest stymulacja hormonalna, inseminacja oraz in vitro. O metodach wspomagania rozrodu nie będę się rozpisywać, są miejsca i osoby bardziej do tego kompetentne.

Chciałabym tylko dodać, że raz zrobione badania nie są ważne całe życie. Szczególnie, gdy bierzesz witaminy, suplementy, a już na pewno leki. Należy je powtarzać, jak często to już dopytaj swojego lekarza – uzależni to od konkretnych badań. 

 

Dietetyka

Można tutaj wyróżnić dwie odnogi. Jedna to będzie dietetyka wspomagająca choroby z jakimi się borykamy, a dla których sposób żywienia ma ogromne znaczenie, Można tutaj wymienić problemy z tarczycą, insuliną ale również wszystkie choroby autoimmunologiczne. Druga odnoga to tzw. dietetyka pro-płodnościowa, której celem jest naturalne poprawienie funkcjonowania organizmu, przez dostarczenie mu odpowiednich składników odżywczych.

 

Niwelowanie stresu

Długotrwałe przebywanie w stresie nie służy nikomu i jest to całkiem dobrze potwierdzone medycznie. W przypadku problemów z płodnością stres określa się jako podobny, jak przy śmierci współmałżonka, z tym że ten wspomniany jest jednorazowy, a ten nasz długofalowy – zdarza się iż nawet wieloletni. Technik relaksacyjnych jest cała masa, począwszy od wysiłku fizycznego, przez techniki relaksacyjne, hobby, czas poświęcony bliskim. W zależności od tego, co do nas przemawia.

 

Ziołolecznictwo

Głównie opiera się na pojedynczych ziołach lub mieszankach ziół mających na celu wyregulowanie gospodarki hormonalnej, bądź uspokojenie i wyciszenie organizmu. Przy stosowaniu ziół należy pamiętać, że nie wszystkie mogę być przyjmowane razem z lekami oraz konieczne są przerwy w stosowaniu. Myślę, że warto tutaj skonsultować stosowanie ich z lekarzem.

 

Medycyna niekonwencjonalna

Bardzo szeroki zakres obejmujący ziołolecznictwo, masaże, akupunkturę, akupresurę, ale również zabiegi typu biorezonans, refleksologia, homeopatia i koloroterapia. Metody propagowane szczególnie w nurtach opartych na naturalnym podejściu do życia i siebie samego. W większości nie mogą zrobić krzywdy, ale z drugiej strony ich działanie wymaga czasu. Metody nie potwierdzone przez medycynę akademicką.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *