Łazienka

Co wybrać wannę czy prysznic?

Co wybrać wannę czy prysznic? Pytanie z grupy tych, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedyną jaką można postawić to “to zależy”. Wybór między wanną a prysznicem zależy przede wszystkim od powierzchni łazienki, potrzeb mieszkańców, zaplanowanego budżetu oraz preferencji wizualnych.

W przypadku domu, większej powierzchni jest łatwiej. Można wygospodarować dwie łazienki i w jednej zainstalować wannę, a w drugiej prysznic. Sytuacja idealna. Jeśli jednak do dyspozycji jest tylko jedna łazienka, to podstawowym kryterium czy postawić na wannę czy prysznic jest jej powierzchnia. Planując układ funkcjonalny łazienki trzeba dostosować się przede wszystkim do pionów. Podłączenia i odpływy wody można przesunąć, jednak pion to sprawa, do której należy się nawiązać. Jeśli w łazience jest miejsce to można zainstalować wannę. W malutkich łazienkach może ona wizualnie przytłaczać, choć są sposoby by optycznie to ograć. Ważne jest, by przy planowaniu układu zachować wszelkie minimalne odstępy pomiędzy sanitariatami, by korzystanie z łazienki było wygodne i przyjemne. O minimalnych odległościach oraz najistotniejszych wymiarach w łazience przeczytasz w tym wpisie – klik.

 

Kolejny ważny aspekt do rozważenia to potrzeby domowników. Inne potrzeby będą miały starsze małżeństwa, a inne rodziny z malutkimi dziećmi. Biegnący czas, coraz wyższy wiek społeczeństwa powodują, że spore zainteresowanie mają prysznice typu walk-in, bez brodzików. Łatwo do nich wejść oraz z nich wyjść. Łatwo też zainstalować pomocnicze podpórki, stołeczki i wszystko to, co ułatwi życie seniorom. Z kolei rodzina z dziećmi będzie chętnie korzystała z wanny przy codziennych kąpielach i czasie pielęgnacyjnym. To frajda dla dzieci, wygoda dla rodziców.

Przy planowaniu  wyposażenia łazienki ważny jest również budżet jakim dysponujemy. Łazienka to pomieszczenie, które remontujemy raz na wiele, wiele lat i warto zrobić ją raz, a porządnie. Co nie oznacza wcale, że budżet będzie się rozciągał jak z gumki. Bywa, że trzeba w czegoś zrezygnować, na rzecz czegoś innego! Szacuje się, że wybór kabiny prysznicowej będzie tańszy, jednak wcale tak nie musi być. Jak zawsze szkopuł tkwi w szczegółach, a więc w marce, jakości wykonania. To na czym bezwzględnie nie należy oszczędzać, to elementy, które trudno w razie czego wymienić. Przykładowo wymiana brodzika, to spory koszt, ale i całkiem duże rozgrzebanie łazienki, a wymiana baterii wannowej zamknie się w kilkuset złotych oraz jednej godzinie pracy fachowca.

 

Jako ludzie jesteśmy różni. Lubimy różne rzeczy. Podobają nam się inne wnętrza. Wiadomo, że spora część opiera się na aktualnych trendach i tzw. modzie wnętrzarskiej, jednak warto na spokojnie pomyśleć jaka wymarzona łazienka ma być. Co jest absolutnym must have, a z czego można zrezygnować. Dla jednych podstawą będzie położenie w łazience ciemnych płytek i bez tego ani rusz, a dla innych albo wanna, albo nic! O ile to możliwe technicznie i finansowo, to nie rezygnujmy z naszych łazienkowych marzeń! W końcu to przestrzeń, z której korzystamy co najmniej kilka razy dziennie!

 

 

Co wybrać wannę czy prysznic?
Plusy i minusy wanny

 

 

 • miejsce relaksu i regeneracji po ciężkim dniu
 • kąpiel sposobem na rozgrzanie organizmu
 • przy zastosowaniu dodatkowej osłony jest możliwość wzięcia szybkiego prysznica
 • łatwiejsza w utrzymaniu czystości
 • może służyć jako miejsce do namaczania, ręcznego prania
 • wymaga więcej miejsca do zainstalowania

 

Plusy i minusy prysznica

 

 

 • mniejsze zużycie wody
 • kompaktowy – łatwiej go zmieścić w niewielkiej łazience
 • komfortowy przy szybkich prysznicach
 • trudniejszy w utrzymaniu czystości
 • wygodniejszy dla osób starszych oraz z niepełnosprawnościami
 • przydatny przy wykonywaniu części zabiegów pielęgnacyjnych
 • szybkie prysznice nie wysuszają skóry 

 

Jak widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co wybrać wannę czy prysznic. Każdy z nas musi sobie sam na to pytanie odpowiedzieć i dostosować do potrzeb swoich oraz domowników. W razie wątpliwości planowanie łazienki warto zrobić z profesjonalistą, który pomoże wszystko rozsądnie rozplanować i podpowie adekwatne dla nas rozwiązania.

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Hemant Kanojiya; MutziiOlena SergienkoRaquel Navalon Alvarez on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *