Dobór,  Łazienka

Top 7 – rośliny idealne do łazienki

Ostatnie lata to nieustająca moda na rośliny doniczkowe we wnętrzach, począwszy od pojedynczych sztuk po styl urban jungle style. Poza walorami estetycznymi jakie niosą ze sobą zielone, żywe dodatki, warto zaznaczyć, że mają gro zalet zdrowotnych. Rośliny oczyszczają powietrze z toksyn, produkują tlen oraz pozytywnie wpływają na psychikę. Oprócz standardowych miejsc, w których stawiamy rośliny doniczkowe, takie jak salon, kuchnia i sypialnia, coraz popularniejsze jest stawianie ich w łazience. Czy każda roślina odnajdzie się w tym specyficznym pomieszczeniu? Nie, jednak warunki uprawy roślin w łazience wcale nie są takie złe. Poznaj top 7 rośliny idealne do łazienki!

 

 

Łazienka to specyficzne pomieszczenie. Pamiętaj o tym jakie panują w niej warunki. Często jest ciepło, zdarza się że nawet mocno ciepło (np. po kąpieli). Jest również parno i wilgotno. To bardzo podobne warunki do klimatu tropikalnego! Rośliny pochodzące naturalnie z tego rejonu świata odnajdą się w łazience idealnie. Warto również zaznaczyć, że rośliny tropikalne nie przepadają za ostrym słońcem, często zaś rosną w półcieniu. W większości przypadków miejsce w półcieniu lub z rozproszonym światłem będzie dla nich idealne.

 

Top 7 – rośliny idealne do łazienki:

 

STORCZYK

 

Storczyki to bardzo popularne, ale i efektowne rośliny. Kwitnie obficie i bogato. Pięknie podkreśli elegancką łazienkę zarówno w jasnych, jak i ciemnych kolorach! Storczyki są łatwe w uprawie i nie potrzebują sporej ilości miejsca. Należy je podeprzeć na palikach, by się nie połamały, dzięki którym rosną w górę i minimalnie na boki.

 

ZAMIOKULKAS

 

Roślina, która bardzo dobrze odnajdzie się w pomieszczeniu z nawet minimalną ilością światła. Bardzo łatwa w uprawie, bardzo wytrzymała. Idealna dla osób, które mają problem z pamiętaniem o regularnym podlewaniu roślin.

 

PAPROĆ (nefrolepsis)

 

Paproć znana z PRL-owskich wnętrz. Kiedyś bardzo popularna i lubiana za łatwą uprawę. Uwielbia wilgotne pomieszczenia oraz regularne podlewanie. Potrafi się mocno rozrosnąć, więc potrzebuje bardziej przestronnej łazienki.

 

ANTURIUM

 

Bardzo efektowna roślina, ze zdobnymi czerwonymi kwiatostanami. Lubi wilgoć i ciepło, stąd łazienka to dla niej całkiem dobre miejsce. Bardzo łatwa w uprawie.

 

KROTON

 

Piękna tropikalna roślina z bardzo efektowym wybarwieniem. Aby rosnąć wymaga sporej wilgotności oraz światła, więc łazienka ze sporym oknem, to dla niej miejsce idealne! Bywa kapryśny, jeśli nie jest regularnie podlewany.

 

MONSTERA

 

Jeśli masz sporą łazienkę i możesz przeznaczyć znaczny kącik dla monstery, to odwdzięczy Ci się pięknymi liśćmi! ta bardzo popularna roślina pochodzi z lasów tropikalnych i świetnie odnajdzie się w łazience. Lubi się rozrastać, więc pomyśl o odpowiednim miejscu dla niej. Wilgotność i niewielka ilość naturalnego światła to dla niej warunki idealne do wzrostu.

 

ZIELISTKA

 

Roślina lubiąca wilgoć i odnajdująca się zarówno w jasnych jak i półcienistych stanowiskach. Łatwa w uprawie. Warto jedynie pamiętać, by nie stała w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników.

 

 

Może cię również zainteresować:

 

 

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: feey, Annie Spratt, Camila Bustamante, Gabriel Alenius, Toa Heftiba, Watermark Designs, Annie Spratt, Unknown Wong on Unsplash.

Jeden komentarz

  • Przytulniej

    Artykuł, który przeczytałem, jest fantastycznym przewodnikiem dla osób poszukujących idealnych roślin do łazienki. Autor przedstawia siedem roślin, które doskonale sprawdzają się w takim środowisku. Podoba mi się, jak artykuł opisuje korzyści zdrowotne i estetyczne każdej z roślin, a także jakie warunki są dla nich najlepsze. To doskonałe źródło inspiracji dla osób pragnących wprowadzić naturalne elementy do swojej łazienki i stworzyć przyjemną atmosferę oazową. Artykuł jest praktyczny i dobrze zilustrowany, dzięki czemu czytelnicy będą mogli dokonać świadomego wyboru roślin, które najlepiej pasują do ich własnej łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *