Łazienka,  Techniczne

Kluczowe wymiary i odległości w łazience.

Po wpisach, w których dowiedzieliśmy się czym charakteryzuje się komfortowa łazienka oraz jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę przyszedł czas na konkrety. Kluczowe wymiary i odległości w łazience. To one pozwolą uniknąć obijania się o poszczególne części sanitariatów oraz na swobodne korzystanie z łazienki na co dzień. Nieprzemyślane gabaryty i kształty sanitariatów oraz źle dobrane odległości między nimi, to źródło przyszłej frustracji domowników.

 

Podstawowe sanitariaty, które znajdują się w łazience to:

  • WC
  • umywalka
  • prysznic
  • wanna
  • bidet

 

WYMIARY I ODLEGŁOŚCI W ŁAZIENCE

 

Wymiary sanitariatów

WC – miska toaletowa

 

 

Przy wyborze miski toaletowej spotkasz się najczęściej z wymiarem 52 cm. Wymiar ten określa długość misy. Nie oznacza to, że w asortymencie sklepów nie można znaleźć miski krótszej, lub dłuższej. Te pierwsze dedykowane są małym łazienkom, te drugie większym, przestronnym. Drugi wymiar jaki spotkasz to szerokość misy, która przeważnie wacha się między 30 – 35cm.

Jeśli chodzi o rodzaje misek toaletowych to do wyboru masz misy stojące oraz podwieszane. Te drugie są wybierane najczęściej ze względu na możliwość zabudowy stelaża, która jest estetyczna oraz swobodę przy sprzątaniu pod samą misą. Warto tutaj zaznaczyć, że stelaże do WC również mają swoje wymiary i różnią się przede wszystkim głębokością zabudowy, ale i wysokością.

Najbardziej popularnym kształtem miski WC jest miska owalna, jednak producenci mają w swym asortymencie również miski prostokątne, ale i okrągłe. Same miski owalne mają różne promienie i obłości, dzięki czemu wybór wizualny jest spory.

 

UMYWALKA

 

 

Wybierając umywalkę spotkamy się z szerokim wachlarzem kształtów i sposobów montażu umywalek. Te najbardziej popularne to: nablatowa, półblatowa, podblatowa, wpuszczana, naszafkowa, stojąca oraz ścienna. Umywalki mogą być okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne, a nawet asymetryczne. Wymiary umywalek również mają spory zakres i wahają się od 30 do nawet 80 cm długości oraz od 20 – 50 cm szerokości.

Kolejny istotny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze umywalki to sposób montażu baterii umywalkowej. Bateria może być zamontowana w misie, na szafce lub w ścianie. Baterie również mają swoje wielkości i koniecznie trzeba dopasować ją do umywalki, tak by strumień wody lał się dokładnie tam gdzie chcemy. Źle dopasowana bateria do umywalki spowoduje, że woda będzie się lała po jej ściankach.

 

PRYSZNIC

 

 

Prysznic to bardzo popularny sanitariat, który mocno wyparł wanny, szczególnie w mniejszych, blokowych łazienkach. Prysznice mogą być brodzikowe lub bezbrodzikowe, również typu walk-in. Brodziki mają kształt: kwadratowy, prostokątny, półokrągły, ćwierć okrągły, asymetryczny. Mają również różne wysokości, począwszy od praktycznie płaskich, po wysokie do nawet 40 cm. Te pierwsze są bardzo wygodne przy wchodzeniu, a drugie imitują mini wannę.

Oprócz brodzika ważnym elementem są “ściany / drzwi” prysznica. Mogą to być ściany szklane, mogą być zabudowane ściankami z karton-gipsu i obłożone płytkami, a może to być wnęka przysłonięta zasłoną prysznicową. Jeśli decydujesz się na gotową kabinę prysznicową ze szkłem to zwróć uwagę, czy bardziej praktyczne w twojej łazience będą drzwi przesuwne czy otwierane.

 

WANNA

 

 

Wanny również mają sporo kształtów! Podstawowy ich podział to wanny przyścienne i wolnostojące. W obu kategoriach można znaleźć wanny prostokątne i zaoblone. Są również wanny narożne. Część wanien przyściennych jest przeznaczona do zabudowy, co pozwala na wygospodarowanie dodatkowych półeczek na najpotrzebniejsze kosmetyki.

Wanny mają spory rozstrzał gabarytów, bo można znaleźć takie o długości 120 cm, jak i 180 cm. Warto tutaj również zaznaczyć, że gabaryt zewnętrzny wanny nie odzwierciedla ilości miejsca wewnątrz – do kąpieli. Kształt zewnętrzny wanny również nie zawsze pokrywa się z kształtem misy kąpielowej.

Wanny mają różne szerokości oraz wysokości, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do wielkości i kształtu łazienki oraz naszych potrzeb i preferencji. Osoby wysokie i postawne będą lepiej czuły się w większych wannach, zaś drobne i filigranowe w węższych i krótszych.

Jednym z rozwiązań jest również zamontowanie na wannie parawanu nawannowego, dzięki czemu zyskamy możliwość brania kąpieli, jak i szybkich prysznicy. Pamiętaj, że nie do każdej wanny jest możliwość zamontowania takiego parawanu. Parawany również znajdziesz w przeróżnych wersjach, począwszy od stałych, po składane, z różnego materiału i w różny sposób wykończone.

 

BIDET

Bidet to bardzo pożądana opcja sanitariatu, jednak wymaga większej łazienki. Bidety mają swoje stelaże do montażu ściennego, dokładnie tak jak w przypadku stelaży do WC. Najczęściej montuje się je jeden obok drugiego, stąd w małych łazienkach bidety nie są raczej spotykane. Rozwiązaniem zastępczym może być tzw. bidetka, czyli słuchawka bidetowa zamontowana przy misce WC.

 

ODLEGŁOŚCI

Mając już świadomość jak różne są sanitariaty, jaki wybór kształtów i gabarytów mamy, musimy jeszcze pochylić się nad tematem odległości między nimi. Odległości pomiędzy poszczególnymi sanitariatami gwarantują wygodne funkcjonowanie w łazience. A jakie są podstawowe minimalne odległości pomiędzy nimi? Zerknij na poniższy szkic, który obrazowo pokaże w czym rzecz.

 

 

Zdarzają się łazienki tak małe, że nie ma możliwości zachowania podanych odległości pomiędzy poszczególnymi sanitariatami. Wtedy dopasowujemy się oczywiście do możliwości pomieszczenia. Jeśli jednak jest możliwość, to starajmy się podane minimalne odległości zachowywać.

 

 

Wydaje się, że temat kluczowych wymiarów i odległości w łazience jest trudny i skomplikowany. Może na pierwszy rzut oka jest, jednak jeśli pochylisz się nad nim ze spokojem, to zobaczysz, że wymiary i odległości w łazience to temat do ogarnięcia. Łazienkę projektujemy, remontujemy i urządzamy na lata, więc warto zrobić to porządnie, by późniejsze korzystanie z niej było czystą przyjemnością!

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Christian Mackie, intan Indiastuti, R ARCHITECTURE, Hemant Kanojiya, Jan Antonin Kolar on Unsplash.

Jeden komentarz

  • Przytulniej

    Bardzo przydatny i przystępny artykuł na temat kluczowych wymiarów i odległości w łazience. Autor w przystępny sposób przedstawia, jakie powinny być minimalne odległości pomiędzy elementami wyposażenia łazienki, aby zapewnić użytkownikom maksymalną wygodę i swobodę ruchów. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *