Łazienka,  Techniczne

Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?

Pytanie jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę jest tym istotniejsze, im mniejszą powierzchnię mamy do dyspozycji. Konieczność zmieszczenia białej armatury, sprzętów dodatkowych oraz miejsca do przechowywania może stanowić nie lada wyzwanie. Uznaje się, że w łazienkach o powierzchni powyżej 4 m2 można swobodnie umieścić wannę. W tych mniejszych poleca się już prysznic. Nie jest to jednak jedyny warunek doboru wanny czy prysznica. Co zatem warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy rozplanować łazienkę w swoim mieszkaniu lub domu? Zapraszam na wpis!

 

 

Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?

 

STREFA KĄPIELOWA

Podczas podejmowania decyzji co do wyposażenia łazienki w wannę lub prysznic, poza wspomnianym wcześniej metrażem pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę preferencje domowników oraz ich potrzeby. Wśród nas są osoby, które uwielbiają długie i gorące kąpiele. Są takie co preferują szybkie prysznice. Wiek domowników również może determinować preferencje w tym zakresie. Starszym osobom zdecydowanie łatwiej jest korzystać z prysznica z niskim brodzikiem lub bez brodzikowego, który dodatkowo będzie doposażony w krzesełko oraz uchwyty na ścianach. Rodzina z małymi dziećmi może zaś bardziej skłaniać się ku wannie. W wannie młodsi domownicy mogą odkrywać uroki taplania się w ciepłej wodzie i podejmować pierwsze kroki… nurkowania.

Warto również zaznaczyć, że osoby dobrze zbudowane będą czuły się mało komfortowo pod prysznicem z brodzikiem 80 x 80 cm, a dryblas nie będzie miał możliwości wygodnego rozciągnięcia się w wannie o długości 150 cm. Dlatego też poza pierwszym rozeznaniem jaką mamy powierzchnię łazienki, warto zastanowić się nad tym, jakie są potrzeby i predyspozycje domowników.

 

UMYWALKA, WC

Wygodna strefa umywalki oraz WC to kolejny temat warty przemyślenia. Rynek białej armatury jest spory. Oferuje multum opcji, kształtów, a nawet kolorów! Umywalki nablatowe? Umywalki tradycyjne, wpuszczane? WC tradycyjny czy podwieszany? Sporo zależy od przestrzeni jaką mamy do dyspozycji oraz układu, czyli gdzie która armatura będzie miała swoje miejsce.

Im mniejszą łazienkę mamy do dyspozycji, tym wszelkie sprzęty połączone z szafkami mają większe znaczenie. Miejsce do przechowywania jest na wagę złota. Każda szuflada, półka i szafka to miejsce, gdzie można umieścić szpargały, których miejsce jest w łazience.

 

MIEJSCE DO PRZECHOWYWANIA

Poza wspomnianymi umywalkami z szafkami, jeśli tylko jest taka możliwość, to warto zastanowić się nad dodatkową powierzchnią do przechowywania. Kosmetyki, środki do sprzątania, artykuły toaletowe, ale również kosz na brudną bieliznę i odzież to ważne punkty na mapie łazienki. Poza klasycznymi szafkami warto zastanowić się nad meblami na wymiar. Warto pomyśleć o zabudowie wszelkich wnęk, których w łazienkach bywa sporo przez biegnące rury kanalizacyjne.

 

DODATKOWY SPRZĘT

Pralka, a coraz częściej i suszarka to standardowe urządzenie goszczące w polskich łazienkach. Pomysł na pralkę w kuchni, bardzo modny w innych krajach, średnio przyjął się u nas. W większości projektowanych łazienek, szczególnie w blokach, pralka występuje. Sporym wyjątkiem są przestrzenie, w których udaje się wydzielić pralnię i schować wszystko co związane jest z tematem prania w osobnym pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że praktycznie każda suszarka ma możliwość postawienia na pralce, co zaoszczędza przestrzeni, jednak… może dać wrażenie przytłoczenia w małej łazience!

 

KOLORY, FAKTURY ORAZ OŚWIETLENIE

Jeśli zastanawiasz się jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę, a masz do dyspozycji niewielką przestrzeń to najłatwiej jest zdecydować się na jasne kolory i gładkie faktury dobrze odbijające światło. Jednokolorowa i jednocześnie jasna łazienka to również prosty sposób na optyczne dodanie przestrzeni łazience. Jasne kolory w prosty sposób pozwolą na stworzenie wrażenia przestrzeni, szczególnie jeśli przy okazji zaopatrzymy się w spore lustro. Do tego gra światła (kilka punktów świetlnych) i nawet malutka łazienka może dawać wrażenie komfortowej w użytkowaniu.

Jeśli kochasz ciemniejsze kolory i marzy ci się tajemnicza, ale i przytulna ciemna łazienka, to również jest to do ogrania. Bardzo istotne jest rozmieszczenie światła oraz spore lustro i można to całkiem zgrabnie ugrać.

 

Niewielka łazienka może być zmorą, ale znając kilka podstawowych zasad można ją mądrze ugrać i stworzyć komfortową przestrzeń. Im mniejszą łazienkę mamy do dyspozycji, tym mocniej warto się pochylić nad zaprojektowaniem układu, by przez kolejne lata móc korzystać z niej z przyjemnością. Pamiętajmy o tym, że remont łazienki to spora inwestycja, czasochłonna oraz finansochłonna. O ile na rynku jest masa środków do wykonania metamorfozy pomieszczeń i można przemalować płytki, położyć na podłodze specjalną wykładzinę, tak z układem funkcjonalnym łazienki nie zrobimy nic, bez ponownego grubego remontu!

 

Może cię również zainteresować:

 

 

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: charlesdeluvio, 99.films, Nathan Van Egmond on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *