Łazienka

Komfortowa łazienka, czyli jaka?

Aby zaprojektować komfortową łazienkę musimy postawić zarówno na funkcjonalność, jak i na estetykę. Ergonomia oraz funkcjonalność pozwolą na przyjemne korzystanie z łazienki, a estetyka sprawi, że będzie przyjemna dla oka oraz może być dopasowana wizualnie do reszty pomieszczeń. Każdą łazienkę można zaprojektować w stylu reszty wnętrz. Każdy styl jaki ci się zamarzy można wykorzystać przy projektowaniu łazienki. Elementem, który często utrudnia dobre rozplanowanie łazienki jest jej… metraż. Te należące do mieszkań są niewielkie, jeśli nie małe. Łazienki projektowane w domach są zdecydowanie większe, choć też nie jest to normą. Komfortowa łazienka, czyli jaka jeszcze?

 

 

Komfortowa łazienka. Jej podstawowym kryterium jest wygoda podczas korzystania z niej. Układ oraz rozmieszczenie pozwalające na swobodne poruszanie się między armaturą, sprzętami oraz meblami. Odpowiednia wysokość armatury i szafek. Swobodny dostęp do szafek i pralki / suszarki. Oświetlenie pozwalające zarówno na precyzyjne czynności w łazience, jak i na relaks w jej zaciszu.

Łazienka to jedno z pomieszczeń, które urządzasz na lata. Warto zatem odpowiednio ją zaaranżować. Jeśli brakuje ci na nią pomysłu, to można sięgnąć po projekt. Projekt wykonasz u projektanta lub w sklepie budowlanym na dziale łazienek. Ten pierwszy będzie zdecydowanie droższy, jednak w praktyce lepiej zrobiony, z lepszym układem i rozmieszczeniem, niż ten drugi który będzie wykonany pod asortyment danego sklepu. Niemniej nie musi to być regułą. W łazience warto wydzielić strefy. Im większa łazienka tym strefy można wydzielić ciekawiej i bardziej ergonomicznie, jednak niewielka łazienka również może być świetnie urządzona i wygodna w codziennym użytkowaniu.

 

Inspiracje łazienek z Pinterest:

 

Może Cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  R ARCHITECTURE; Chastity Cortijo on Unsplash.

4 komentarze

 • Przytulniej

  Artykuł przedstawia podstawowe zasady aranżacji łazienki, aby stworzyć w niej przyjemną atmosferę i zapewnić użytkownikom maksymalny komfort. Autorzy wskazują, że dobór odpowiednich kolorów i materiałów jest kluczowy, aby uzyskać spójny i przyjazny design pomieszczenia. Ponadto, podają przykłady funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań, np. podświetlenie lustrowe, które pozytywnie wpłynie na optykę przestrzeni. Artykuł jest wartościowym źródłem informacji dla osób planujących remont lub aranżację swojej łazienki, dzięki któremu można uniknąć błędów i uzyskać pożądany efekt końcowy.

 • Weronika

  Przymierzam się do zakupu kabiny prysznicowej,czy 80×80 jest wygodna w użytkowaniu,nie za mała?Jaki rodzaj szkła polecacie,jak sprawuje się hartowane?,Drzwi otwierane na boki,na zewnątrz?Dodam że łazienka jest z tych mniejszych.

  • Yasminsmell

   Myślę, że rozmiar kabiny 80×80 to absolutne minimum jeśli chodzi o wygodne użytkowanie, ale jeśli jest miejsce na większą kabinę, to polecam. Odpowiedź na resztę pytań niestety brzmi “to zależy” – przede wszystkim od kształtu łazienki, układu funkcjonalnego, czyli ustawienia armatury oraz reszty mebli i sprzętu… szkło zdecydowanie hartowane, co do koloru to dopasowane do całości projektu. Warto też wziąć pod uwagę, że wszelkie wzory piaskowane na szkle jest trudniej utrzymać w czystości… im mniejsza łazienka, tym bardziej warto zastanowić się nad funkcjonalnością i dobrym oświetleniem, by korzystanie z niej było jak najbardziej komfortowe. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *