Balkon,  Przedpokój,  Wizualne

Weranda

Weranda według definicji słownika języka polskiego to przybudówka przy domu. Weranda jest kryta dachem, bez ścian, lub ze ścianami przeszklonymi. Tradycyjnie była umieszczona przy elewacji z głównym wejściem do budynku. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by postawić ją przy innej elewacji. Obecnie często spotyka się werandy dostawione do południowej elewacji domu, które pełnią funkcję ogrodu zimowego.

Tradycyjnie weranda pełniła funkcję wypoczynkową i była stawiana głównie w terenach wiejskich oraz podmiejskich. Obecnie jest równie często spotykana zarówno na terenach wiejskich, jak i miejskich.

 

 

Decydując się na dobudowanie werandy do istniejącego domu nadajesz mu nowy wygląd oraz uzupełniasz przestrzeń. Jeśli jesteś na etapie wyboru projektu domu, to już na tym etapie możesz zdecydować się na projekt, który uwzględnia werandę lub ją do niego doprojektować.

Nowoczesna weranda najczęściej bazuje na konstrukcji aluminiowej lub stalowej oraz szkle lub poliwęglanie. Możesz zdecydować się na konstrukcję ze ścianami stałymi lub z oknami otwieranymi lub przesuwnymi. Przy dachach szklonych często spotyka się również okna dachowe, które są pomocne przy przewietrzaniu. To przestrzeń będąca połączeniem domu i ogrodu. W werandzie możesz spędzać wolny czas bez względu na pogodę i porę roku.

 

Zimne poranki, chłodne wieczory oraz deszczowa pogoda nie musi uniemożliwiać nam choć częściowy kontakt z naturą. Możesz przeprowadzić się do innego klimatu, gdzie zawsze jest piękna pogoda, lub postawić na werandę przy swoim domu. Dzięki niej przedłużysz i rozszerzysz przestrzeń mieszkalną, a odpowiednio aranżując werandę możesz stworzyć piękną i niepowtarzalną przestrzeń do wypoczynku, lub… pracy zdalnej. Osłonięta przed warunkami atmosferycznymi, w domowym zaciszu i z widokiem na piękno przyrody. Ze sporą dostępnością do naturalnego, dziennego światła. Z idealną przestrzenią jeśli kochasz rośliny i nie wyobrażasz sobie domu bez nich! To tylko kilka z zalet posiadania werandy, a by pokusić cię jeszcze mocniej to zapraszam do obejrzenia poniższych inspiracji. Niech obrazy mówią same za siebie!

 

Inspiracje z Pinterest:

 

 

 

Może cię również zainteresować:

 

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Belinda Fewings, Hannes Egler on Unsplash.

Jeden komentarz

  • Przytulniej

    Artykuł opisuje piękno i funkcjonalność werandy jako dodatkowego miejsca wypoczynku i rekreacji w ogrodzie. Autorka zachęca do zaprojektowania i zaaranżowania werandy zgodnie z naszymi preferencjami, dzięki czemu będzie ona idealnym miejscem do spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Zawarte w artykule inspiracje i pomysły z pewnością przydadzą się przy planowaniu takiego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *