Przedpokój,  Techniczne,  Wizualne

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru drzwi wejściowych jest to, czy wybieramy je do domu, czy do mieszkania w bloku. Czym będą się różniły obie opcje? Przede wszystkim izolacyjnością cieplną. Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku prowadzą z mieszkania na korytarz i/lub klatkę schodową, więc nie potrzebują chronić przed bezpośrednimi warunkami atmosferycznymi. Parametry cieplne drzwi to pierwszy parametr, na który warto zwrócić uwagę.

Jeśli szukamy drzwi zewnętrznych do domu, to warto zauważyć, że drzwi te powinny spełniać warunki techniczne dla drzwi zewnętrznych. Parametry znajdziesz w projekcie budynku.

 

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest izolacja akustyczna. W przypadku mieszkania w bloku jest to o tyle istotne, że hałas z klatki schodowej lubi się nieść po bryle budynku.

 

W obu przypadkach możesz również zwrócić uwagę na drzwi antywłamaniowe. Są to drzwi o wzmocnionej konstrukcji oraz wyposażone w specjalne zamki, rygle antywyważeniowe, które jest trudniej sforsować.

 

W przypadku drzwi wejściowych do mieszkania stosuje się raczej drzwi lite, bez wstawek ze szkła. Bardzo popularne i chętnie wybierane są za to drzwi z wizjerami. Z kolei drzwi wejściowe do domu mogą być zarówno lite, jak i ozdobione wstawkami z szkła w skrzydle, lub w przylegających doświetlach.

 

Jeśli wybierasz drzwi wejściowe do domu to warto, byś dopasował/a je do stylu całego budynku. Jedną z prostszych zasad na to jest dopasowanie drzwi do stolarki okiennej. Druga opcja to wybór drzwi, które będą się wyróżniały na tle budynku. Możesz wybierać z różnych materiałów, z jakich drzwi są zrobione. Te najpopularniejsze to drzwi drewniane, stalowe oraz aluminiowe. Mogą mieć różne kolory, wzory oraz faktury. Warto wiedzieć, że również drzwi stalowe i aluminiowe mogą imitować naturalne drewno.

 

Jednym z najczęściej spotykanych problemów przy zakupie drzwi jest określenie czy są one prawe, czy lewe. Wydaje się to skomplikowane, a wcale tak nie jest! Najprostszym sposobem na określenie kierunku otwierania drzwi jest stanięcie przed nimi tak, by drzwi otwierały się w naszą stronę (przez pociągnięcie ich do siebie). Jeśli zawiasy są z prawej strony, to są to drzwi prawe. Jeśli zawiasy są z lewej strony, to są to drzwi lewe. Ot i cała filozofia!

 

Inspiracje z Pinterest:

 

Może cię również zainteresować:

 

 

We wpisie wykorzystano: Adam Kring, Jon Tyson, Korie Cull on Unsplash.

Jeden komentarz

  • Przytulniej

    Artykuł porusza temat wyboru drzwi wejściowych i zawiera wiele praktycznych porad dotyczących wyboru odpowiedniego rodzaju drzwi w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań. Autor omawia również kwestie estetyczne i bezpieczeństwa, co czyni ten artykuł wartościowym źródłem informacji dla osób planujących wymianę drzwi wejściowych w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *