Przedpokój,  Techniczne,  Wizualne

Strefy funkcjonalne wiatrołapu!

Moim must have funkcjonalnego wiatrołapu jest wydzielenie w nim stref funkcjonalnych. Można by pomyśleć, że wiatrołap ma jedną funkcję i po co się rozdrabniać. Jednak jeśli przyjrzysz mu się dokładniej, to podzielisz go na kilka mniejszych stref. Zauważenie ich, ale i wyodrębnienie oraz podkreślenie pomoże Ci utrzymać w wiatrołapie ład i porządek. Niech wizytówka naszego domu będzie uporządkowana oraz… reprezentatywna. Nie w każdym pomieszczeniu można wydzielić wszystkie poniżej wymienione strefy funkcjonalne wiatrołapu. Często są one połączone przez ograniczającą przestrzeń.

 

Strefy funkcjonalne wiatrołapu:

 

 

MIEJSCE NA OCZYSZCZENIE OBUWIA

Tytuł szumny, ale rolę wstępnego oczyszczenia obuwia pełni najzwyklejsza wycieraczka do butów. Taki drobiazg, często postrzegany jako mało atrakcyjny wizualnie, jednak mocno praktyczny. Szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Przynajmniej pół roku borykamy się jak nie ze śniegiem i pośniegowym błotem, tak z deszczem oraz naniesionym do domu piaskiem. Wycieraczka ułożona przy drzwiach jest idealnym miejscem na wstępne oczyszczenie obuwia, dzięki któremu większość brudu zostanie właśnie na niej, a nie zostanie wniesiona w głąb pomieszczenia. Warto postawić na wycieraczkę dobrej jakości, podgumowaną oraz taką, którą prócz wytrzepania i odkurzenia będzie można ręcznie wyprać.

 

STREFA OBUWIA

Po wstępnym oczyszczeniu obuwia warto mieć przygotowane miejsce na odstawienie ich. Dobrze, by było ono z boku i nasi goście zauważali je intuicyjnie. W przeciwnym wypadku jest bardzo prawdopodobne, że obuwie zostawią “tak jak stoją”, pod nogami. Miejsce do pozostawienia obuwia również warto by było wodoodporne – z tych samych powodów pogodowych co powyżej. Woda z butów może ociekać dość długo i wokół nich będą pojawiały się kałuże.

 

WIESZAK NA ODZIEŻ WIERZCHNIĄ

Po ściągnięciu obuwia naturalnym jest, że ściągamy odzież wierzchnią i szukamy miejsca na pozostawienie kurtek. O ile jesteśmy domownikami, to przeważnie mamy miejsce gdzie zwyczajowo je zostawiamy, tak warto by odwiedzający goście łatwo mogli się zorientować, gdzie mogą zostawić swoją kurtkę lub płaszcz. Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie w wiatrołapie wieszaka na kurtki, przy jednoczesnym pilnowaniu by nie był zawalony naszymi własnymi i łatwo można znaleźć przestrzeń do powieszenia.

 

SZAFA NA ODZIEŻ DLA DOMOWNIKÓW

Idealnym rozwiązaniem dla domowników i ich odzieży wierzchniej jest postawienie szafy w wiatrołapie lub zabudowanej garderoby. Można w niej ułożyć i powiesić kurtki lub płaszcze na dany sezon, mieć je pod ręką, przy jednoczesnym braku chaosu na widoku. Zamykana szafa pomaga utrzymać ład i porządek. W dobrze zaprojektowanej szafie lub garderobie znajdzie się również miejsce na czapki i szaliki, ale i torebkę oraz parasol.

 

STOJAK NA PARASOLE

Jeśli jest na to miejsce to można pomyśleć o miejscu na parasole, szczególnie jeśli odwiedza nas sporo gości. Jedno to rozłożenie mokrego parasola, aby pozwolić mu ocieknąć. Drugie to zgrabne miejsce, w którym można go zostawić. Parasole ułożone w kącie bardzo lubią być zapominane, a stojak pozwala estetyczne ich wyeksponowanie.

 

PRZECHOWYWANIE DROBIAZGÓW

Niech rzuci kamieniem ten kto nigdy w swoim życiu nie szukał kluczy do domu lub auta. Mimo iż może to być niewielka półka, mała szafeczka, to jest dość istotna w codziennym funkcjonowaniu. Dobrze określone miejsce na klucze, ale może i inne drobiazgi jak pilot do bramy garażowej, zmieniają poziom życia oraz… pomagają utrzymać dobre relacje w rodzinie.

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcie:  Spacejoy; Nicolas Weldingh on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *