Przedpokój,  Techniczne

Jak urządzić wiatrołap w domu i przedpokój w mieszkaniu w bloku?

Wiatrołap oraz przedpokój to swoiste wizytówki naszego domu, dlatego warto pochylić się nad ich przemyślanym urządzeniem. Pomieszczenia te odkrywają rąbka tajemnicy co kryje się we wnętrzu domu i zapowiadają czego możemy się tam spodziewać. Poza walorami estetycznymi, o które każda pani domu dba, warto postawić na walory praktyczne. Codzienne korzystanie z tych pomieszczeń, szczególnie w okresie, gdy na zewnątrz jest deszcz, śnieg oraz błoto jest wiele przyjemniejsze, gdy nie utrudnia nam codziennego życia. Jak zatem urządzić wiatrołap w domu i przedpokój w mieszkaniu? Zapraszam na poniższe porady i wskazówki.

 

Jak urządzić wiatrołap w domu i przedpokój w mieszkaniu w bloku?

 

 

ŁATWA W CZYSZCZENIU PODŁOGA

 

To jeden z najważniejszych, jak nie najważniejszy, element wiatrołapu  oraz przedpokoju. Łatwa w czyszczeniu oraz odporna na wilgoć podłoga to gwarancja pięknego wejścia do domu. Będzie służyło lata oraz będzie szybka i proste w utrzymaniu porządku. Polska pogoda, polska aura obfituje w częste zmiany, a deszcz i śnieg nie jest niczym wyjątkowym. Warto zadbać, by po dwóch – trzech sezonach podłoga nie była napuchnięta od zbyt dużej wilgoci, zastoin wody oraz zniszczona naniesionym butami piaskiem. Dobrze, by można ją szybko i skutecznie wyczyścić. Najbardziej popularną okładziną wiatrołapów oraz przedpokoi są płytki ceramiczne, które dla wymienionych wcześniej zagrożeń są praktycznie niezniszczalne.

 

ODPORNE NA ZABRUDZENIA ŚCIANY

 

Aby nie było konieczności zbyt częstego malowania wiatrołapu lub przedpokoju warto to pomieszczenie pomalować farbami zmywalnymi. Poza malowaniem dobrze sprawdzają się tu wszelkie okładziny ścienne, tapety, a nawet płytki ścienne. To pomieszczenie, w którym statystycznie najczęściej podpieramy się ścian, choćby podczas zakładania obuwia.

 

DOBRE OŚWIETLENIE

 

Bez względu na to czy mieszkasz w domu z wiatrołapem, czy w mieszkaniu z przedpokojem, to w większości przypadków jest to słabo doświetlone pomieszczenie. Zdarza się również, że w ogóle nie ma dostępu do naturalnego światła. Dobre oświetlenie górne oraz/lub boczne jest bardzo pomocne. Ostatni rzut oka w lustro przed wyjściem. Zasznurowanie obuwia oraz sprawdzenie czy wszystko co niezbędne znajduje się w torebce, jest wiele łatwiejsze z dobrym oświetleniem.

 

WYCIERACZKA ZEWNĘTRZNA I WEWNĘTRZNA

 

Idealnym rozwiązaniem jest wycieraczka zewnętrzna, na której zostawiamy tzw. grubszy brud oraz wewnętrzna, do dodatkowego oczyszczenia obuwia. Ogranicza ona wilgoć oraz piasek w pomieszczeniu.

 

WIESZAK NA UBRANIA, SZAFA, SZAFKA LUB MIEJSCE NA BUTY

 

Podstawowe meble jakie warto, by znalazły się w wiatrołapie lub przedpokoju. Ich zestawienie dopasuj do potrzeb oraz dostępnego miejsca. Nawet jeśli nie planujesz w tym miejscu sporej szafy do przechowywania, warto pomyśleć o podręcznym wieszaku na kurtki i płaszcze oraz miejscu, gdzie goście będą mogli zostawić obuwie. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, to warto ustawić je z boku tak, by się o nie nie potykać.

 

KONSOLA NA DROBIAZGI

 

Warto pomyśleć jeszcze o dodatkowym miejscu na drobiazgi, które warto mieć pod ręką wychodzą z domu. Mowa tu o kluczach, okularach, torebce, ale i rękawiczkach i szalikach. Część z tych rzeczy warto trzymać w innych pomieszczeniach, ale jeśli lubisz mieć wszystko pod ręką to warto pomyśleć o specjalnym miejscu na nie.

 

LUSTRO

 

Nie jest to niezbędny element wiatrołapu oraz przedpokoju, ale jeden z tych poprawiających komfort. Komfort przebywania w nich i przygotowania się do wyjścia. Podobnie jak dobre oświetlenie pozwala na ostatni rzut oka przed wyjściem z domu i zerknięcie, czy świeżo nałożona szminka dobrze komponuje się z nałożoną odzieżą.

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  Spacejoy, on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *