Przedpokój,  Wizualne

Wizytówka domu. Wiatrołap lub przedpokój.

Mówi się, że wiatrołap lub przedpokój to wizytówka domu. Dlaczego? To pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy. Po wejściu do czyjegoś mieszkania lub domu, szczególnie po raz pierwszy, to właśnie to pierwsze pomieszczenie daje pogląd na to jak będzie prezentować się reszta wnętrz Im mocniej zadbane, im bardziej dopieszczone, tym mocniej pobudza wyobraźnię i daje pogląd jak będą wyglądały pozostałe pomieszczenia. Piękne drzwi wejściowe będące furtką do naszego domowego świata odkrywają skrawek tego, co zobaczymy dalej. Czasy, gdy wiatrołap lub przedpokój były traktowane po macoszemu i nie zwracano uwagę na to jak wyglądają już dawno odeszły do lamusa. W sercach wielu pań domu jest mocno zakorzenione, by zadbać również o tę powitalną część domu!

 

WIATROŁAP

W jakim przypadku mówimy o wiatrołapie, a w jakim o przedpokoju? Wiatrołap to pierwsze pomieszczenie pomiędzy wejściem do budynku, a wnętrzem domu. Jest wymagany przez przepisy techniczno-budowlane. Jego rolą jest ograniczanie strat ciepła, zwłaszcza w okresie w zimowym. Im większa jest różnica temperatur, czyli w praktyce im zimniej jest na zewnątrz, tym szybciej ciepło z domu ucieka z niego w czasie otwierania drzwi wejściowych. Zadaniem wiatrołapu jest stworzenie śluzy, która ochroni ciepło domu. Wiatrołap jest pomieszczeniem, w którym przebywamy krótko, więc nie ma potrzeby, ani konieczności utrzymywania w nim temperatury pokojowej. Wiatrołap może być tylko i wyłącznie śluzą, a może również pełnić dodatkowe funkcje jako przedpokój. Możesz zrobić w nim miejsce na buty oraz ustawić wieszak na okrycia wierzchnie. Z wiatrołapu najczęściej wchodzimy do ciągu komunikacyjnego – korytarza, który prowadzi  do wszystkich pomieszczeń domu.

 

 

PRZEDPOKÓJ

przedpokoju mówimy najczęściej w przypadku mieszkań w blokach. W przypadku budownictwa zbiorowego wiatrołap znajdziemy jeden dla całej klatki, również jako pierwsze pomieszczenie po wejściu do budynku. Jeśli mieszkasz w starszym bloku, możesz nie znaleźć wiatrołapu (lub może być dobudowany “na zewnątrz” budynku przy drzwiach wejściowych). W nowszych blokach już występują. Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy po wejściu do mieszkania. Najczęściej pełni również rolę korytarza, który prowadzi do wszystkich pomieszczeń mieszkania. Dobrze zaprojektowany przedpokój ma wydzieloną strefę przechowywania obuwia, miejsce na powieszenie odzieży wierzchniej oraz szafę do przechowywania.

 

 

Bez względu na to czy jesteś właścicielką wiatrołapu, czy przedpokoju to zachęcam cię do zadbania o tę część domostwa. Mądrym jest właściwe wykorzystanie każdego skrawka dostępnej przestrzeni. Piękna aranżacja będzie również przedsmakiem tego, co czeka w dalszych pomieszczeniach. Aby zachować spójność wnętrz warto zaaranżować wiatrołap lub przedpokój w tym samym stylu co resztę pomieszczeń. Konsekwencja stosowanego stylu sporo daje wrażeniom estetycznym. Drugi aspekt to funkcjonalność. Bez względu na to czy mówimy o wiatrołapie, czy o przedpokoju to winny być praktyczne w codziennym użytkowaniu. Co się za tym kryje? Powierzchnia podłogi powinna być łatwa do sprzątania oraz łatwo zmywalna. Miejsce do zostawienia  rzeczy powinno być dokładnie wydzielone, by żaden gość nie czuł się zagubiony. Im mniejsze jest pomieszczenie, tym większy minimalizm się sprawdzi. Ważne jest również dobre oświetlenie, szczególnie gdy brak naturalnego światła.

 

Może cię również zaciekawić:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  Point3D Commercial Imaging Ltd.;  Spacejoy;  SHOP SLO® on Unsplash.

Jeden komentarz

  • Przytulniej

    Niebywałe, że wcześniej tutaj nie wylądowałem… Tak wiele ciekawych, merytorycznych artykułów, które wszystkim polecam z całego serca! Świetnie sprawdza się do porannej kawki… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *