Salon,  Wizualne,  Z Polski,  Ze świata

Świąteczny stół

W nadchodzących dniach, w czasie zbliżających się Świąt, to świąteczny stół będzie centrum rodzinnych spotkań. Goszcząc bliskich nam ludzi chcemy, by poza przysmakami, walory estetyczne również chwytały za serca i sprawiały, że spędzany czas będzie wyjątkowy! Okres Bożego Narodzenia to czas, gdy przestajemy biegać jak kołowrotku, zatrzymujemy się i delektujemy spotkaniami. W codziennej bieganinie nie ma na nie przestrzeni, ani czasu.

 

Pierwsze wrażenie podczas zasiadania do stołu jest bezcenne. Wyprasowany obrus, eleganckie nakrycia i wypolerowane sztućce, to dowód na to, że spotkanie jest ważne i zależy nam, by odpowiednio ugościć bliskich. Poświęcony czas na udekorowanie świątecznego stołu nie jest bez znaczenia i zapewniam Cię iż bliskie osoby docenią trud i wysiłek.

 

 

Co sprawdza się na świątecznym stole?

 

Przede wszystkim przejrzyj co masz, czym dysponujesz. Jeśli masz zamiar coś dokupić, to zachęcam Cię do zakupów rzeczy, które będą uniwersalne i będziesz z nich regularnie korzystać. Minimalizm i ascetyzm dekoracji na stole to również dobre rozwiązanie. Często wystarczy jeden lub dwa akcenty, by stół robił dobre pierwsze wrażenie, a przy okazji pozostawił pole na swobodne rozmieszczenie potraw oraz napojów. Z kolei przy bogato ozdobionym stole część ozdób można usunąć w czasie przynoszenia potraw i dołożyć je ponownie, gdy zrobi się więcej miejsca.

Klasyka to coś, co obroni się zawsze. Biały obrus, czerwone serwetki, gwiazda betlejemska i wysokie świece to przepis na prostą i udaną stylizację świątecznego stołu. Klasyczna biała zastawa oraz wypolerowane sztućce udekorowane świerkową gałązką sprawdzą się na każdym świątecznym stole. Poza tymi oczywistymi wyborami zawsze dobrze sprawdzają się bieżniki oraz lniane serwety. Rustykalne dodatki. Misy z pomarańczami lub leżące stroiki.

O ile nie lubisz jarmarcznego efektu, to nie szalej z ilością kolorów. Zasada 60 – 30 – 10 sprawdzi się tutaj idealnie. To jedna z zasad komponowania i zestawiania kolorów we wnętrzach, która będzie pomocna również przy komponowaniu świątecznego stołu. 60% to kolor bazowy, który uzupełniany dodatkowym w ilości 30% , a pozostałe 10% zostawiamy na kolorystyczny akcent.

 

Świąteczny stół – inspiracje z Pinterest:

 

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  Monika Grabkowska, Brooke Lark on Unsplash.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *