Sypialnia,  Techniczne

Wielofunkcyjna sypialnia.

Zdarza się, że układ mieszkania lub domu, albo ilość dostępnych pomieszczeń wymaga od nas aranżacji sypialni jako pomieszczenia wielofunkcyjnego. Sypialnia może pełnić dodatkowo rolę biura, garderoby lub… pokoju dziecięcego. Czy to rozwiązanie jest rozwiązaniem idealnym? Nie, jednak wcale nie musi oznaczać, że taka wielofunkcyjna sypialnia straci na uroku lub przytulności.

 

 

 

Jedną z istotniejszych zasad aranżacji pomieszczenia wielofunkcyjnego jest to, aby zrobić je spójnie. Oznacza to, by wizualnie obie części były w tym samym stylu. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której chcemy złamać tę zasadę i mieć w sypialni wyróżnik. Takim wyróżnikiem może być stare, ciężkie biuro w skandynawskiej sypialni lub kolorowa przestrzeń dla maluszka. Kolejną opcją może być spore pomieszczenie, które podzielimy na konkretne strefy przed postawienie szafy, komody lub parawanu. Jeśli jednak nie chcemy specjalnie podkreślać jednego elementu to warto zadbać, by całe pomieszczenie było spójne. Ten sam styl, spójna kolorystyka oraz zbliżona ilość dodatków.

 

W przypadku gdy dysponujemy niewielkim mieszkaniem, a sama sypialnia nie należy do ogromnych warto zaplanować każdy centymetr pokoju. Zagracone, zastawione sypialnie mogą przytłaczać, więc warto pochylić się nad tym tematem już na etapie planowania jej wyposażenia. Duża szafa może pomieścić nie tylko ubrania, ale i część dokumentacji potrzebnej do pracy. Komoda może pełnić rolę schowka na zabawki, a na zgrabnej konsoli swobodnie postawisz średniej wielkości laptop, który zagwarantuje komfort pracy.

 

 

Wielofunkcyjna sypialnia… czyli sypialnia i…

 

… domowe biuro

 

W tym wypadku najważniejsza jest przestrzeń do pracy oraz przechowywania dokumentów, segregatorów lub nośników pamięci. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca to postaw na biuro z szufladami lub szafkami, w których upchniesz rzeczy potrzebne do pracy, a nie koniecznie będące ozdobą sypialni. W przypadku mniejszej przestrzeni można postawić na konsolę lub mini biurko, a za to zrobić większą szafę. Dobrym pomysłem do sypialni są szafy robione na wymiar, które dostosujesz gabarytowo, jak i pod kątem wyposażenia.

 

 

… garderoba

 

Jeśli marzy ci się garderoba z prawdziwego zdarzenia, a nie możesz wyodrębnić na nią osobnego pomieszczenia, to można ją zaaranżować w sypialni. Możesz ją zrobić z systemu do wykonywania szaf robionych na wymiar, a konkretnie ich systemu drzwi przesuwnych. Zamiast zrobienia samej szafy można zabudować większą przestrzeń, do której będzie można wejść. Zadbaj, by przynajmniej po otwarciu drzwi był tam dopływ naturalnego światła oraz dodatkowe dobre sztuczne oświetlenie. Innym sposobem na wydzielenie w sypialni garderoby jest zamontowanie karniszy i powieszenie na nich nieprześwitujących zasłon. Rozwiązanie ekonomiczne i nie przytłaczające, szczególnie jeśli postawisz na jasny i delikatny materiał.
Ważnym elementem każdej garderoby będzie spore lustro. W tej mini zaś szczególnie.

 

 

… pokój dziecięcy / niemowlęcy

 

W przypadku, gdy zdecydujesz się dzielić sypialnię ze swoim maluszkiem, najważniejszym dodatkowym meblem będzie jego łóżeczko lub łóżko. Z niemowlakami jest o tyle łatwo, że na kilka miesięcy możesz postawić przy łóżku dostawkę, która zagwarantuje bliskość dziecka oraz komfort w nocy. Rozwiązanie to nie jest jednak trwałe i przyjdzie moment, że koniecznym będzie pomyślenie o osobnym łóżeczku.

Rodzice dzielący sypialnię z kilkulatkiem skarżą się najczęściej na ilość zabawek w pokoju, który wprowadza nieład i brak harmonii. Rozwiązaniem może być przeznaczenie części szafy, komody lub koszy do przechowywania na dziecięce drobiazgi oraz postawienie na skrupulatność i systematyczność w sprzątaniu ich. Pocieszeniem może być również fakt, że ten etap mija…

 

 

Może cię również zainteresować:

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia:  Point3D Commercial Imaging Ltd.,  Decima Athens, Helen Shi, Sincerely Media on Unsplash

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *