Sypialnia,  Z Polski,  Ze świata

Sypialnia – miejsce codziennego odpoczynku.

Samo słowo sypialnia wywołuje uśmiech zadowolenia na naszych twarzach. Kojarzy się z odpoczynkiem, regeneracją i dobrym czasem. Poza sytuacją, gdy mieszkamy w niewielkim mieszkaniu, w którym nie ma możliwości wyodrębnienia osobnego pomieszczenia na sypialnię, to jeden z najchętniej projektowanych i urządzanych pokoi w każdym domu i mieszkaniu. Sypialnia to miejsce będące azylem przed problemami dnia codziennego, miłą enklawą oraz szczególnym miejscem budowania relacji w rodzinie.

 

Warto, aby sypialnia była przestrzenią, w której można odpocząć również w czasie dnia. Zamknąć się na kilka chwil, odpocząć i pomyśleć w spokoju. Samo wejście do niej powinno towarzyszyć pojawiającym się uczuciom ukojenia i wyciszenia emocji nagromadzonych w czasie dnia. Kolory kojące oko, faktury miłe w dotyku i miło kojarzący się wystrój sypialni to pigułka na stworzenie przestrzeni idealnej.

 

Kiedyś mówiło się, że sypialnia to po prostu miejsce, w którym śpimy. Obecnie mamy coraz większą świadomość, że ten czas jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. W sypialni spędzamy 1/3 naszego życia, więc całkiem sporo. Od tego, czy to miejsce będzie rzeczywiście dawać spokój, ukojenie oraz regenerację, zależy późniejsza aktywność i produktywność w czasie dnia! W przypadku zasypiania w przestrzeni zagraconej, w pokoju pomalowanym na ostre kolory, które drażnią, a nie wyciszają, jest wiele trudniej o relaks przed zaśnięciem. A przez to jest wiele trudniej o prawidłowy i zdrowy sen oraz pełną regenerację.

 

Psychologicznie patrząc, bardzo potrzebna nam jest zamknięta przestrzeń, tylko dla nas. To dlatego wiele osób nie lubi i nie chce pokazywać swojej sypialni gościom wpadającym zobaczyć nasze cztery kąty. To zupełnie normalne i naturalne, że łatwiej pokazać nam kuchnię, czy nawet łazienkę, a pokazanie sypialni to trochę tak, jakbyśmy odsłonili swoje wnętrze. W czasach Instagrama trochę się to zmieniło i wysyp pięknych, stylizowanych zdjęć sypialń z całego świata, oswoił nas z tematem. Warto pamiętać iż kolorowe zdjęcia pokazują wysprzątane, wystylizowane, dobrze wykadrowane, a często również podkręcone w specjalnych programach zdjęcia. To nie są widoki sypialni, jakie możemy zobaczyć po obudzeniu się w środku tygodnia, gdy ostatnią rzeczą w głowie jest… zaścielenie łóżka, a co dopiero ogarnięcie całego pomieszczenia.

 

W domach sprawa zorganizowania sypialni jest raczej prosta. Trudniej bywa w mieszkaniach. Jeśli tylko powierzchnia mieszkania oraz rozkład pomieszczeń na to pozwala, to zawsze zachęcam, by jeden z pokoi przeznaczyć na sypialnię. Może to być najmniejsze pomieszczenia. Na rynku jest masa patentów i sprytnych sposobów na dobrą organizację niewielkiej, a nawet całkiem małej sypialni. Warto zadbać o miejsce wypoczynku i regeneracji. Miejsce intymne, w którym z łatwością można się schować przed codziennością i problemami. Choćby na chwilkę!

 

Sypialnie – inspiracje z Pinterest:

 

 

Może Cię również zainteresować:

 

We wpisie użyto zdjęć: Photo by Storiès; Photo by R ARCHITECTURE on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *