Przedpokój,  Salon,  Sypialnia,  Techniczne,  Wizualne

Jak ustawić meble w pokoju?

Umeblowanie pokoju brzmi miło i lekko, jednak często nie jest to łatwe zadanie. Dlaczego to takie nieoczywiste jak ustawić meble w pokoju? Bywa iż jest to spore wyzwanie, szczególnie jeśli pomieszczenie jest małe lub wielkie, długie i wąskie, lub pełne skosów. Można się również spotkać z innymi kształtami pomieszczeń, niż te na bazie prostokąta. Aranżując wnętrze warto pomyśleć, aby było wygodne w użytkowaniu i podzielone na strefy. Zastanawiasz się jak to zrobić w praktyce? Spieszę z pomocą i podrzucam kilka przydatnych trików.

 

 

 

Jak ustawić meble w pokoju?
OKNA I DRZWI

Na aranżację każdego wnętrza spory wpływ ma umiejscowienie, ilość oraz gabaryty okien i drzwi. To elementy, których oprócz gruntownych remontów, nie decydujemy się ruszyć i zmienić ich położenie, więc w 99% przypadków trzeba nawiązać się do nich. Przede wszystkim dojście do drzwi musi być wygodne i nie powinno być zastawione. Szczególnie jest to ważne, jeśli mamy do czynienia z pokojami przechodnimi, bo w takim wypadku jest minimum dwoje drzwi w pomieszczeniu. Poza tym warto, by okna nie były przysłonięte i by dawały tyle światła ile pozwala na to ich orientacja. Warto również wziąć pod uwagę, by łatwo można było podejść do okien, aby je otwierać, przysłaniać oraz umyć.

Warto również wspomnieć, że nie poleca się ustawiania telewizorów na przeciwko okien, bo światło odbijające się od ekranu będzie przeszkadzało w oglądaniu go.

Jeśli w pomieszczeniu jest wydzielona strefa do pracy lub nauki, to biuro warto ustawić tak, by miało sporo światła dziennego, które sprzyja skupieniu oraz pracy. Jednocześnie warto pamiętać, by promienie słoneczne nie oślepiały i nie nagrzewały zbytnio stanowiska pracy.

 

 

UKŁAD FUNKCJONALNY

Jeśli tylko jest taka możliwość, to w każdym pomieszczeniu warto wydzielić strefy funkcjonalne. Pomogą one uporządkować przestrzeń oraz nadadzą szyku i podkręcą efekt końcowy aranżacji. W przypadku pokoju dziennego warto wygospodarować przynajmniej dwie takie strefy: wypoczynkową oraz jadalnianą. Jeśli jest na to przestrzeń można dokładać kolejne strefy, jak np. kącik czytelniczy z biblioteczką lub strefę przechowywania. W przypadku pokoju dziecięcego warto wygospodarować strefę nocną/wypoczynkową, strefę do nauki oraz zabawy. Z kolei w sypialni warto pomyśleć przede wszystkim o strefie wypoczynkowej, poza tym przyda się strefa przechowywania ubrań i kącik z toaletką.

 

ROZPLANOWANIE

Meble nie powinny blokować swobodnego przejścia, ani możliwości otwierania okien i drzwi. Przyjmuje się, że przed meblami powinno być min. 50 cm odstępu, aby przejście było wygodne. Wysokie meble ustawione przy ścianie zaleca się przykręcić, szczególnie w przypadku jeśli w domu są małe dzieci, które lubią się wspinać.

Kolejna rzeczą jest dopasowanie wielkości mebli do wielkości pomieszczenia, tak by pokój nie był finalnie zbyt zawalony, lub pusty. Warto zachować proporcje oraz umiar.

Ustawienie mebli pod ścianą jest najbardziej naturalne i najczęściej spotykane. Układ ten ułatwia komunikację w pokoju oraz dostęp do wszystkich stref w nim. Mimo to coraz częściej można spotkać pomieszczenia, które są zaaranżowane z częścią mebli na środku pomieszczenia. Im większe jest pomieszczenie, tym łatwiej jest zaaranżować je z meblem w punkcie centralnym. Najczęściej wybiera się kanapy oraz narożniki lub stoły jadalniane.

 

 

Najłatwiej jest rozplanować strefy, układ i ustawienie mebli mając do dyspozycji rzut pomieszczenia. Ważne, aby był on w skali. Można wtedy zrobić interesujący nas układ w programie komputerowym, lub na wydrukowanym rzucie szkicując choćby ołówkiem.

 

 

Może Cię również zainteresować:

 

 

We wpisie wykorzystano zdjęcia: Photo by Denys Striyeshyn; Photo by Spacejoy; Photo by Sidekix Media; Photo by Nathan Van Egmond; Photo by Spacejoy on Unsplash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *