Przedpokój,  Salon,  Sypialnia,  Techniczne

Jak czyścić dywany?

Dywan pełni rolę uzupełnienia wnętrz, lub wręcz przeciwnie jest jego wyróżnikiem! Jak o każdy element wyposażenia, tak i o dywany, warto dbać regularnie. Dywan szczególnie ten w przejściu lub w strefie wypoczynku jest mocno eksploatowany, a zarazem mocno narażony na zabrudzenia. Jak czyścić dywany? Podstawą jest regularne odkurzanie ich oraz usuwanie plam zaraz po ich pojawieniu się!

 

 

Pamiętaj, że nie każdy dywan możesz wyczyścić tak samo. Na rynku jest masa dywanów, które można wyprać. Najczęściej są to dywany bawełniane, tkane i bez dużego włosia. Informacja o możliwości wyprania ich powinna znaleźć się na metce. Inaczej jednak jest z dywanami z juty, jedwabnymi lub wełnianymi oraz syntetycznymi. Wrzucenie tych dywanów do pralki zakończy się katastrofą i trzeba sobie radzić inaczej!

 

Najłatwiej utrzymać w czystości dywany wielobarwne z krótkim włosiem. Najgorzej włochacze w jasnym, a szczególnie w jasnym, jednolitym kolorze. Dlaczego? Długi włos i jasny kolor uwidaczniają wszelkie różnice w kolorze, odcieniu przez co widać najmniejszą plamką. Na tym wielobarwnym często jest ona niewidoczna oraz ginie w gąszczu wzorów i kolorów.

 

Jak czyścić dywany?

 

REGULARNE ODKURZANIE

To podstawa, szczególnie gdy dywan ma długie włosie. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia, plamy będą lepiej schodziły, a dywan dłużej zachowa swój pierwotny wygląd i nie będzie brzydko pachniał.

W przypadku dywanów z długim włosiem samo odkurzanie może okazać się niewystarczające. Konieczne będzie ich wytrzepanie!

 

PRALNIE / USŁUGI PROFESJONALNEGO PRANIA DYWANÓW

Najczęściej są wyposażone w masę odpowiednich środków do czyszczenia dywanów oraz mają wprawę w różnych rodzajach materiałów. To jedna z najbezpieczniejszych opcji, jednak i najdroższa. W zależności od tego czy dywan należy dostarczyć do pralni, czy korzystamy z usługi z dojazdem do domu, jest jeszcze konieczność dostarczenia dywanu. Przy wielkich gabarytach może być to utrudnione. Ceny takich usług są mocno zróżnicowane na terenie kraju i zależą od powierzchni, grubości, ale i składu oraz kolorystyki dywanu.

 

SPOSOBY DOMOWE

 

ŚRODEK DO CZYSZCZENIA DYWANÓW NA SUCHO

Jest sporo preparatów dostępnych w sklepach do czyszczenia dywanów. Konieczne jest sprawdzenie tego konkretnego do jakich dywanów jest polecany. Ich użycie jest banalnie proste. Najczęściej rozsypuje się je równomiernie na powierzchni dywanu i po określonym czasie odkurza. Przy dywanach z długim włosiem może być konieczne roztrzepanie włosia po nałożeniu preparatu, tak by mógł osiąść na dolnych partiach włosia dywanu.

 

OCET

Ocet rozrób z letnią wodą w proporcji 1:1. Nałóż go czystą szmatką na plamę. Zostawić na kilka minut, a następnie delikatnie przetrzyj.

 

SODA OCZYSZCZONA

Z sody oczyszczonej zrób gęstą papkę. Do łyżki sody potrzebne ci będzie kilka kropel wody. Nałóż papkę na plamę, ale pamiętaj by jej nie wcierać. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie odkurz. Soda działa absorpcyjnie.

Sposób ten jest również rewelacyjny, jeśli dywan zacznie pachnieć mało atrakcyjnie. Soda pochłania również zapachy. Aby wzmocnić ten efekt możesz dodać do sody kilka kropel naturalnego olejku zapachowego i postąpić jak wyżej.

 

MĄKA ZIEMNIACZANA

To znany sposób na usunięcie świeżej (!), tłustej plamy. Zasyp ją mąką ziemniaczaną na kilka godzin, a następnie odkurz.

 

 

Przeczytaj również:

 

 

Zdjęcia:  by Ali Choubin on Unsplash ; by Julien Lanoy on Unsplash ; by Erfan Banaei on Unsplash 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *