Salon,  Techniczne,  Wizualne

Jak odnowić parkiet?

Dostając  mieszkanie w spadku po dziadkach, inwestując w nieruchomość z rynku wtórnego możemy spotkać się z faktem, iż we wnętrzu zastaniemy parkiet. Może być również sytuacja iż sami z siebie, z własnych przekonań zdecydujemy się na podłogę z drewna. Bez względu na to, która sytuacja nas spotka, to w przypadku parkietu lub innej podłogi z drewna, przyjdzie moment, gdy będzie należało o ten parkiet zadbać i go odnowić. Unikalny charakter drewna ma tyle zwolenników co przeciwników. Są tacy, którzy go kochają. Są tacy, którzy go nienawidzą. Rozgryźmy temat jak odnowić parkiet!

 

W połowie zeszłego stulecia parkiet był synonimem luksusu. Później drewniane podłogi odeszły do lamusa, by ostatnimi czasy powrócić do łask. Klasyczne wzory jak jodełka stały się bardzo modne, jednak to nie jedyne wzory dostępnych parkietów. Można spotkać koszyczki, szachownice lub jeszcze bardziej złożone wzory. Obecnie w asortymencie sklepów można znaleźć parkiety proste, wręcz ascetyczne, ale i bogate we wzory i odcienie.

 

Odnowienie parkietu nie jest gruntownym remontem, jednak trudno go zaliczyć do weekendowych metamorfoz. Powierzchnia podłogi musi być całkowicie odsłonięta, więc wszystko z pokoju musi zniknąć. Sam proces odnawiania trochę trwa, więc i czas wyłączenia pomieszczenia z użytkowania to kilka dni. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakim stanie parkiet jest…

 

 

STARY, ZUŻYTY LUB ZANIEDANY PARKIET

 

Zużycie parkietu to normalny, naturalny proces. W trakcie użytkowania parkietu zużywa się on. Jeśli do tego nie jest regularnie pielęgnowany, to ślad czasu widać na nim zdecydowanie mocniej. Klepki z drewna zużywają się, poluzowują. Często występują też ubytki. Ponadto mogą wystąpić pęknięcia i rozeschnięcia.

Jeśli parkiet już na pierwszy rzut oka jest bardzo zniszczony, to warto pokusić się o opinię fachowca, który podpowie czy warto go odnawiać. Bywa iż jest to nieopłacalne, a efekt może nie być do końca zadawalający. Jednak często nawet w przypadku większej ilości potrzebnej pracy do włożenia w renowację ale i kosztów, to jest to zabawa warta świeczki. Klasyczna, drewniana podłoga odwdzięczy się swoim urokiem przez kolejne lata!

 

Kiedy odnowienie parkietu nie jest możliwe?
  • w przypadku występującej pleśni, która jest niebezpieczna dla zdrowia
  • cienki, wielokrotnie już cyklinowany parkiet
  • spore ubytki, pęknięcia na zdecydowanej większości powierzchni podłogi

Pomimo powyższych wskazówek, jeśli zależy ci na odnowieniu parkietu, to zwróć się do specjalistycznej firmy, która pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

 

 

RENOWACJA PARKIETU DAJE RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ DELIKATNEJ MODYFIKACJI KOLORU.

 

W jaki sposób? W trakcie renowacji możesz użyć preparatów nadających wybarwienie deskom, przez co kolor możesz podkręcić lub go stonować. To idealny sposób, by parkiet dopasować do całościowej wizji mieszkania lub domu. Dzięki temu całość będzie idealnie ze sobą współgrała i podkreślała się wzajemnie!

 

 

JAK ODNOWIĆ PARKIET?

 

Pierwszym krokiem jest jego porządne oczyszczenie. Odkurzenie, umycie całej powierzchni podłogi oraz oczyszczenie wszelkich zagłębień, pęknięć oraz szczelin! To bardzo ważny etap, który odwdzięczy się w późniejszym czasie. Szczególnie w przypadku parkietów bardzo zaniedbanych, w pomieszczeniach, które sporo czasu stały puste, a o podłogę nie dbano, warto pokusić się o specjalne preparaty myjące parkiet przed odnowieniem go.

Kolejnym etapem jest uzupełnienie braków i ubytków w podłodze. Można do tego użyć mas szpachlowych lub pojedynczych klepek drewnianych w przypadku całkowitego ich braku.

Następnie zabieramy się za szlifowanie parkietu. W zależności od tego jak wielkie są uszkodzenia, to do usunięcia rys wystarcza papier ścierny, a w przypadku większych uszkodzeń niezbędne jest cyklinowanie. Na czym polega cyklinowanie? To również jest szlifowanie powierzchni parkietu, jednak za pomocą specjalistycznego sprzętu – szlifierki lub cyklinarki. Sprzęt ten można wypożyczyć, a koszt jest liczony od ilości dni potrzebnych do wykonania prac. Dokładna praca cykliniarki musi być opisana w instrukcji, którą dostaniesz przy wypożyczeniu urządzenia. Praca każdego sprzętu delikatnie różni się miedzy sobą, więc przed użyciem zadbaj o to, czy wiesz jak się nim posłużyć. Pamiętaj, że każde cyklinowanie parkietu ścienia grubość klepek!

Po wygładzeniu parkietu konieczne jest jego ponowne odkurzenie! Warto ten proces zrobić kilkukrotnie, bo pył powstały w trakcie szlifowania będzie opadał nawet… kilka dni. Ostatnim etapem jest impregnacja parkietu. Polega on na nałożeniu ochronnego preparatu na powierzchnię klepek. Do wyboru są lakiery, oleje, woski i różnego rodzaju bejce. Poza nadaniem wybranego wykończenia, chronią one drewno przed wilgocią oraz wnikaniem brudu.

 

 

O ODNOWIONY PARKIET WARTO DBAĆ REGULARNIE.

 

O każdy parkiet warto dbać. Ten świeżo odnowiony szczególnie. Mimo iż parkiet jest podłogą, która będzie cieszyć oko latami, to wymaga odrobinę pracy. Regularne odkurzanie zapobiegnie nowym rysom, a częste mycie wnikaniu brudu. Pamiętaj, by po myciu woda nie zalegała na klepkach, bo drewno tego nie lubi. Warto wybrać mop, który będzie dobrze odciśnięty i nie pozostawi mokrych plam. W zależności od warstwy wykańczającej, na rynku dostępne są specjalne preparaty do pielęgnacji parkietu, w które warto się zaopatrzyć!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *