Kuchnia,  Techniczne,  Wizualne

Jak dobrać sprzęt AGD do małej kuchni?

Każda kuchnia, również ta mała, powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Poza odpowiednim doborem mebli, wybór sprzętu AGD jest jednym z najważniejszych wyborów jakich dokonujemy. Warto więc zadać sobie pytanie jak dobrać sprzęt AGD do małej kuchni? Jakie rozwiązania są godne rozważenia i o czym warto pamiętać?

 

Podstawowy sprzęt AGD w każdej kuchni obejmuje lodówkę, zlewozmywak oraz płytę grzewczą. To minimum jakie powinno znaleźć się w kuchni, aby móc z niej korzystać w podstawowym zakresie. Jeśli jesteś osobą niegotującą, stołującą się przede wszystkim poza domem, to możesz odpuścić sobie piekarnik. Jeśli natomiast przygotowujesz posiłki w domu, choćby w najmniejszym zakresie, to piekarnik jest również konieczny. Do tego dochodzi okap kuchenny, zmywarka, mikrofalówka oraz małe sprzęty AGD, takie jak: ekspres do kawy, blender, robot planetarny, toster, gofrownica. Dobór tych elementów zależy od tego co planujesz w kuchni robić na co dzień lub od święta. Nie ma potrzeby zaopatrzać się we wszystkie sprzęty, przynajmniej te dodatkowe, od razu w trakcie remontu i urządzania kuchni, jednak warto zaplanować co finalnie chcemy, aby w kuchni się znalazło oraz zaplanować gdzie ten sprzęt postawimy lub będziemy przechowywać. Zaoszczędzi to późniejszych dylematów oraz nerwów spowodowanych brakiem miejsca w szafkach na dodatkowy sprzęt.

 

 

Sprzęt wolnostojący czy do zabudowy?

 

Oba rodzaje sprzętów mają swoje plusy, jak i minusy. Wolnostojące można łatwo przestawić i dopasować do wszelkich zmian w kuchni, późniejszych metamorfoz. W razie awarii łatwiej jest taki sprzęt wysunąć i naprawić lub wymienić, bo nie trzeba go demontować z zabudowy. Wolnostojące AGD z kolei jest elementem mocno rzucającym się wizualnie w oczy, a szpary powstałe w wyniku ustawienia sprzętu przy meblach to miejsca mocno brudzące się i jednocześnie trudne do sprzątnięcia.

Sprzęt AGD do zabudowy jest z reguły mniejszy, często nazywany również kompaktowym. Jest mniej widoczny, bo jest ukryty w zabudowie. Możesz go również rozmieścić według własnych preferencji – przykładem jest piekarnik zamontowany w szafce nad zmywarką, gwarantujący wygodne korzystanie z niego. Do jego wad należy zaliczyć konieczność zabudowy meblowej dostosowanej pod konkretne sprzęty lub zabudowy na wymiar. Kolejną wadą jest utrudniony dostęp do sprzętu w razie awarii.

Jeśli jest taka możliwość to w małych kuchniach i aneksach kuchennych bardzo dobrze sprawdza się płyta, piekarnik i zmywarka do zabudowy oraz wolnostojąca lodówka. Jest to wskazówka, a nie zasada, bo całość zależy od gabarytów pomieszczenia, zabudowy oraz planu funkcyjnego kuchni.

Warto wziąć pod uwagę również sprzęt typu 2w1 jak piekarnik z opcją mikrofalówki. Jeśli zależy ci na obu sprzętach, a ogranicza przestrzeń, to jest to wyjście warte rozważenia. Podobnie jest w tematem szerokości zmywarki. Można je spotkać w wersji 45 cm oraz 60 cm. Dwuosobowej rodzinie wystarczy wersja mniejsza, gdy dla rodziny wielorodzinnej opcja szersza będzie koniecznością.

 

Styl i kolorystyka

 

Nie są to parametry techniczne, jednak takie, które mają spore znaczenie w ogólnym odbiorze kuchni. Planując zabudowę w stylu retro warto rozważyć AGD stylizowane w ten sposób. Podobnie, marząc o kuchni minimalistycznej warto rozejrzeć się za AGD o nowoczesnej linii. Chcąc aby AGD było akcentem w kuchni warto postawić na kontrastowy kolor i przy białej zabudowie zdecydować się na czarne sprzęty. Idąc w odwrotnym kierunku, jeśli chcesz, aby kuchnia była stonowana, to dobierz taki sam lub zbliżony kolor zabudowy meblowej oraz sprzętu AGD.

 

Komplety AGD czy pojedyncze modele?

 

Można znaleźć zestawy sprzętów AGD, które będą dopasowane do siebie stylistycznie i najczęściej są dobrane z jednej linii. Jest to gotowe rozwiązanie, które jednak narzuca konkretne modele. Możesz zdać się na wybór producenta i na tym pozostać. Możesz też bardziej szczegółowo przejrzeć poszczególne modele i wybrać dopasowane pod swoje potrzeby.

 

Wybieraj sprzęty z funkcjami, z których będziesz korzystać.

 

Warto przejrzeć sprzęty pod kątem funkcji oraz dostępnych programów. Zastanowić się czy przynajmniej z większości nich będziesz korzystać. Jeśli nie przepadasz za pichceniem w kuchni, to czy konieczne jest 15 programów pracy piekarnika? To samo tyczy się ilości programów zmywarki, trybów pracy lodówki, czy nakładek do robota kuchennego.

 

 

 

Jak dobrać sprzęt AGD do małej kuchni? Zaplanuj go już na etapie planowania kuchni. Sprawdzaj opinie użytkowników poszczególnych sprzętów. Często to właśnie one powiedzą wiele więcej niż suche informacje zawarte w ich opisie. Sprawdź długość gwarancji poszczególnych sprzętów. Zobacz jakie klasy energooszczędności mają poszczególne sprzęty AGD i skalkuluj co jest dla ciebie bardziej opłacalne.

 

Może Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *