Kuchnia,  Techniczne

Trójkąt roboczy w kuchni. Czym jest?

Przy urządzaniu kuchni warto postawić przede wszystkim na jej funkcjonalność. W kuchni spędzamy sporo czasu przygotowując posiłki, więc warto usprawnić swoją pracę maksymalnie jak to możliwe. Ergonomia pracy oraz podwyższony komfort pracy można osiągnąć stosując zasadę trójkąta roboczego w kuchni. Trójkąt roboczy polega na specjalnym rozmieszczeniu trzech głównych punktów kuchni jakim jest lodówka, zlewozmywak oraz płyta grzewcza/piekarnik.

 

Wymienione powyżej punkty powinny stanowić wierzchołki trójkąta, tak by zapewnić wygodne poruszanie się pomiędzy nimi. Przygotowując posiłki zaczynamy od wyjęcia produktów z lodówki, które następnie myjemy oraz obrabiamy termicznie. Ułożenie lodówki, zlewozmywaka oraz płyty grzewczej/piekarnika na bazie trójkąta pozwala na łatwe poruszanie się w trakcie wykonywania tych czynności. Jeśli jest taka możliwość, to warto by pomiędzy nimi były umieszczone blaty robocze. Odpowiednia ich ilość dodatkowo usprawni pracę.

Wierzchołki trójkąta roboczego rozmieszcza się w odległościach pozwalających na swobodne poruszanie się. Podaje się iż optymalne odległości powinny się zawierać pomiędzy:

  •  lodówką a zlewozmywakiem 120 – 210 cm
  •  zlewozmywakiem a płytą grzewczą / piekarnikiem 120 – 210 cm (w małej kuchni 90 cm)
  •  płytą grzewczą / piekarnikiem a lodówką 120 – 270 cm

 

Poruszanie się po kuchni, która jest zaprojektowana na bazie trójkąta roboczego jest bardzo intuicyjne oraz szybsze i wygodniejsze. Dzieje się tak ze względu na to, że taka kuchnia jest dostosowana pod przygotowywanie posiłków i wszelkich czynności “dookoła”, które w większości przypadków i tak wykonasz w danej kolejności.

 

Zasadę trójkąta roboczego zastosuj bez względu na to czy masz do dyspozycji małą kuchnię, czy całkiem sporą. W małej kuchni zasada trójkąta roboczego pomoże w zachowaniu porządku i poczucia iż wszystko jest pod ręką w odpowiednim momencie. W sporej kuchni zaoszczędzi ona wydłużonej drogi pomiędzy głównymi sprzętami kuchennymi.

 

Mając rzut pomieszczenia, który będzie pełnił rolę kuchni i znając zasadę trójkąta roboczego można zaprojektować układ mebli. W małej kuchni najczęściej sprawdza się zabudowa na jednej ścianie lub w kształcie litery L. Jeśli masz aneks kuchenny z pokojem dziennym, to warto pomyśleć, czy uda Ci się zmieścić wyspę kuchenną. Wyspę można również zaprojektować również tak, by od strony pokoju dziennego pełniła rolę stołu lub umieścić w niej witrynę z pięknie wyeksponowaną zastawą stołową.

Rozmieszczenie wierzchołków trójkąta roboczego jest często narzucone przez przyłącza, jakie są w kuchni. O ile lodówką, która wymaga jedynie podłączenia do prądu możesz łatwo manewrować, tak ze zlewozmywakiem będzie trudniej. Zlewozmywak musi być podłączony do instalacji wodno-kanalizacyjnej, którą możesz przerobić w bardzo ograniczonym zakresie. Jeśli wymarzysz sobie zlewozmywak na przeciwległej ścianie, to skonsultuj wcześniej swój pomysł ze specjalistą, by uniknąć późniejszych rozczarować i wysokich kosztów.

 

Może zajrzysz również tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *