Ozdoby,  Salon,  Sypialnia,  Użytkowe,  Z Polski,  Ze świata

DIY. Jak szybko i łatwo zrobić fejkowy ceramiczny wazon za pomocą sody oczyszczonej i farby?

Przeglądając trendy dekoracyjne coraz więcej można spotkać ozdób ceramicznych i glinianych. Moda zatacza koło i to co od lat nie cieszyło się łaską, do łask wraca. I zarazem wraca na salony. Nie zawsze trzeba szukać ozdób w sklepach, od czasu do czasu warto zrobić coś samemu.

Zapraszam Cię dzisiaj na szybkie i proste DIY, dzięki któremu wyczarujesz fejkowe ceramiczne / gliniane naczynie w kilka minut. Możesz posłużyć się starymi, znudzonymi wazonami, wazami, butlami lub słojami. Plastikowe doniczki również się nadadzą.

 

Do stworzenia fejkowego wazonu ceramicznego bardzo dobrze sprawdzą się akrylowe farby ścienne w naturalnych kolorach, takich jak barwy ziemi lub pastele. Jeśli jednak masz chęć zaszaleć z nieco bardziej intensywnymi kolorami, to to zrób!

 

DIY – fejkowy ceramiczny wazon

 

Co potrzebujesz:
  • farbę – ja użyłam farby akrylowej w kolorze ‘drzewo sandałowe’, którą mam pomalowany przedpokój
  • sodę oczyszczoną
  • szklany wazon lub inny przedmiot, który będzie poddany metamorfozie – w moim przypadku był to szklany wazon

 

Wykonanie:

Wazon należy umyć płynem do naczyń, tak by nie było na nim kurzu i by jego powierzchnia była odtłuszczona.

Do pojemnika wlej dobrze rozmieszaną farbę i dodaj sodę oczyszczoną. U mnie były to proporcje 2 części farby : 1 część sody oczyszczonej, jednak czuj się swobodnie by zrobić według uznania. Sodę należy rozmieszać z farbą. Mogą pojawić się bąbelki powietrza, a rozmieszana farba zgęstnieje.

Miękkim pędzel pomaluj wazon i zostaw do wyschnięcia. Jeśli efekt Cię nie zadawala, to czynność powtórz. Pozostaw do wyschnięcia.

Ja malowałam mój wazon dwukrotnie. Drugą warstwę starałam się nakładać dokładnie od góry w dół, tak by pozostawiona przez pędzel struktura była odpowiednia.

Wazon postanowiłam wykorzystać do ekspozycji trawy pampasowej. Jeśli chcesz go wykorzystać jako wazon na świeże kwiaty, to zabezpieczyłabym powierzchnię farby lakierem – farba jest rozpuszczalna w wodzie, więc po pewnym czasie mogłaby zacząć się łuszczyć. 

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *