Wizualne

Dekoruj swoje wnętrza rozsądnie. Poradnik.

W poprzednim wpisie rozmawialiśmy na temat dekoracji – czy są istotne. Jeśli już odpowiesz sobie na to pytanie i wiesz iż chcesz udekorować swoje wnętrza, to można zacząć działać. Dekorowanie wnętrz to bardzo przyjemny proces, natomiast warto się do niego przygotować i zrobić to rozsądnie. Dlaczego? Tylko przemyślane dekorowanie ustrzeże Cię przed zbyt pochopnym wydawaniem pieniędzy na dekoracje, które w finalnym układzie nijak będą do siebie pasować, a efekt końcowy rozczaruje Cię. Aby Cię przed tym ustrzec przygotowałam poradnik i kilka wskazówek, które pomogą zaplanować proces rozsądnego dekorowania wnętrz.

Poradnik jest krótki i konkretny, ponieważ temat dekorowania wnętrz jest ogromny, a poniższe wskazówki mają pomóc Ci odnaleźć się w gąszczu propozycji jakie znajdziesz szukając inspiracji i nakierować do samodzielnego poszukiwania swojego wymarzonego stylu!

 

Dekoruj swoje wnętrza rozsądnie. Poradnik:

 

STYL

Przejrzyj inspiracje w internecie lub czasopismach i zdecyduj w jakim stylu chcesz mieć swoje mieszkanie. Czy ma to być wyrazisty i chłodny styl nowoczesny, czy może ciepłe wnętrze w stylu boho? Wolisz by styl ma być rozpoznawalny na pierwszy rzut oka, czy mają to być delikatne akcenty? Czy każde pomieszczenie ma w tak samo mocny sposób oddawać charakter wybranego stylu?

 

KOLORY

Zdecyduj w jakiej gamie kolorystycznej chcesz się poruszać. Pierwszy podział kolorystyczny to barwy chłodne i ciepłe. Natężenie barw – jaskrawe czy pastelowe? Kolejny krok to decyzja czy chcesz się poruszać w szerszej gamie kolorystycznej (np. pastele), czy wybierasz jeden wiodący kolor, który będziesz podkreślać jednym / dwoma uzupełniającymi kolorami?

 

OŚWIETLENIE

Gdy masz już wybrane kolory oraz wiesz jaki styl mają podkreślać, to warto przemyśleć temat oświetlenia. Dopasowanie odcienia sztucznego światła może podkreślić lub złagodzić uzyskany efekt. Czasem może go zupełnie zepsuć, więc warto ten temat szerzej przemyśleć. Idąc dalej zdecyduj o źródłach oświetlenia – czy wystarczy Ci jedno główne, czy uzupełnisz je oświetleniem dodatkowym. Mogą to być kinkiety, lampy stojące, lampy biurkowe, ale i… świece.

 

ROZPLANOWANIE

Mając już styl, kolorystykę oraz oświetlenie możesz rozpocząć wstępne rozplanowanie ułożenia dekoracji. Przemyśl ich wielkość, ilość oraz zagęszczenie w danym miejscu. Zastanów się czy chcesz zagospodarować każde dostępne miejsce, czy pozostawisz wolne przestrzenie i niezagospodarowane kąty. Przemyśl też, czy zaplanowany układ dekoracji nie będzie przeszkadzał w codziennym użytkowaniu wnętrz, bo nie ma chyba nic bardziej wkurzającego, jak przewracające się bibeloty przy przejściu przez pokój. Pamiętaj, że zawsze lepiej zacząć dekorować z umiarem i coś dołożyć, niż zastawić każdy możliwy kąt i złościć się na tzw. kurzołapki. Warto planować dekoracje tak, by nie pozbawiać pomieszczeń wygodnego użytkowania, z zachowaniem estetyki.

 

INSPIRACJE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *