Balkon,  Dobór

Balkon, loggia i taras a sezonowość w Polsce

Lato, lato wszędzie! Słońce, wysokie temperatury i sezon wakacyjny sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz. Wyjazdy, wypady oraz wycieczki, to to na co czekamy cały rok. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, a nawet jeśli mamy, to nie przez cały sezon. No i umówmy się iż nie samo lato sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na zewnątrz, ale i wiosna, i jesień!

Obecny czas sprzyja biesiadowaniu, wypoczynkom oraz spędzaniu czasu z bliskimi. Balkon, loggia lub taras to idealne miejsce, aby ten czas spędzić jeszcze przyjemniej. Taras jest zdecydowanie najlepszą opcją, bo w większości przypadków gwarantuje najwięcej swobody oraz przestrzeni. Mimo to warto zagospodarować zarówno posiadany balkon lub loggię do codziennego użytku. Blokowe balkony i loggie często są niewielkie – wąskie i trudne do zagospodarowania, jednak przy odrobinie chęci i wyobraźni z każdej powierzchni można coś fajnego zrobić. Rynek produktów do zagospodarowania przestrzeni przydomowych jest coraz większy, coraz bogatszy, dzięki czemu można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Dodatkowo okres ostatniego roku, czasu pandemicznego, w którym zdecydowanie więcej czasu spędzamy we własnych czterech kątach, sprzyja chęci ale i psychicznym potrzebom, by dopieszczać swoją najbliższą przestrzeń!

Sezonowość w Polsce w sporym stopniu dyryguje tym jak spędzamy wolny czas. Mało kiedy mamy chęć przesiadywać na tarasie lub balkonie, gdy na zewnątrz występują temperatury ujemne i pada śnieg. Wczesna wiosna również nie jest najlepszym momentem, szczególnie gdy pada deszcz i wieje wiatr. Klimat umiarkowany i obserwacje ostatnich lat pokazują iż najlepszy czas na korzystanie z balkonów / tarasów to okres od maja do końca września. Chciałoby się więcej, prawda? Niemniej to nadal jest 5 miesięcy, czyli prawie połowa roku! Warto zatem zadbać o ten okres, by można go było wykorzystać na każdej dostępnej w naszym domu lub mieszkaniu powierzchni!

Czy sezon balkonowo – tarasowy można przedłużyć? Pewnie! Przydadzą się zadaszenia i osłony, można również pomyśleć o tarasowych ogrzewaczach! Do tego oświetlenie, które umożliwi korzystanie z przestrzeni do późnego wieczoru. Koce, pledy również się przydadzą. Do tego świece lub lampy LED przeciw komarom.

 

Atmosferę na balkonie lub tarasie podkręcą rośliny! Wybór konkretnych roślin warto uzależnić od orientacji balkonu / tarasu, tak by rośliny miały jak najlepsze warunki do wzrostu. Inne gatunki sprawdzą się na balkonie północnym, a inne na południowo-zachodnim tarasie. Można postawić na rośliny wiszące, płożące lub pnącza, które delikatnie przysłonią i ochronią przestrzeń przed słońcem lub wiatrem. Coraz modniejsze są również balkonowe mini ogródki warzywno-owocowe. Nikogo już nie dziwią zioła na balkonie lub pomidorki koktajlowe. Nie dość iż atrakcyjnie wyglądają, pięknie pachną, to satysfakcja z własnych upraw jest spora!

 

Przestrzeń tarasu lub balkonu można zaaranżować w tym samym stylu co wnętrza, a można postawić na zupełnie inny styl, lub… brak stylu! Coraz więcej pojawia się balkonów i tarasów w tzw. babcinym stylu – z polnymi kwiatami, kolorowo i z dodatkami, które pozornie nijak do siebie pasują. A jednak mają w sobie to coś i zdobywają rzesze fanów. Popularne są nadal tarasy w stylu boho oraz balkony w stylu urban jungle. Dla każdego znajdzie się coś fajnego!

 

Przeczytaj również o yasminsmellowych opcjach balkonowych:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *