Przedpokój,  Salon,  Sypialnia,  Wizualne,  Z Polski

Galeria ścienna

Galeria ścienna to jeden ze sposobów na szybką metamorfozę wnętrz. Szybką ale i efektowną odmianę ściany, ale i charakteru pomieszczenia, w którym galerię zdecydowaliśmy się stworzyć! Galerie ścienne nadają wnętrzu ciepło oraz życie. Warto jednak by harmonizowały z pomieszczeniem i albo je podkreślały albo dominowały. Wszystko w zależności od tego jaki efekt końcowy pomieszczenia chcemy osiągnąć!

 

Galeria ścienna jest również dobrym pomysłem dla osób, które lubią częste metamorfozy w swoich wnętrzach. Wymiana zdjęć lub plakatów, czy obrazów nie jest kosztowną zmianą, a szybką i efektowną. Dodatkowo można ją wykonać samodzielnie, szczególnie gdy do powieszenia galerii użyjemy samoprzylepnych rzepów lub haczyków. Długo podchodziłam do tego typu wynalazków ze znaczną rezerwą, ponieważ pochodzę z domu, w którym wszystko było wieszane na profesjonalnych wkrętach oraz haczykach. Niemniej w naszym domu spróbowaliśmy ten sposób i o ile jakość rzepów / haczyków w tym przypadku ma spore znaczenie, to jest to sposób wieszania, który w naszym mieszkaniu obecnie dominuje! Szybko i wygodnie, a brak dziury w ścianie jest dodatkowym atutem!

 

Planowanie galerii ściennej:

 

  • wybierz ścianę, na której galeria ścienna zawiśnie oraz określ jej wielkość. Jeśli galeria zawiśnie przykładowo nad meblami, to jej wielkość będzie ograniczona właśnie przez nie. W przypadku galerii na schodach rozplanuj ją tak, by nie przeszkadzała ona w swobodnej komunikacji oraz przenoszeniu rzeczy z dołu na górę i z powrotem.
  • określ charakter swojej galerii ściennej. Możesz zdecydować się na galerię złożoną ze zdjęć (swoich lub widoków), plakatów, map, grafik i obrazów. Może to być galeria mieszana, złożona w różnych opcji lub jednolita z samych zdjęć. Zdecyduj jaka będzie kolorystyka galerii. Czy będzie kolorowa, czarno-biała, a może będzie w niej dominować jeden kolor?
  • zaplanuj kompozycję galerii ściennej. W sieci jest mnóstwo szablonów, które możesz wykorzystać 1:1 lub potraktować jako inspirację. Możesz również układać kompozycję na podłodze lub naszkicować ją na kartce lub w komputerze. Wypróbuj 2, 3 wersje i zrób sobie zdjęcie gotowych kompozycji, które następnie porównaj i wybierz idealną.
  • przemyśl czy gotowa kompozycja jest tą docelową, która potowarzyszy Ci spory okres czasu, czy planujesz ją modyfikować, przykładowo zgodnie z porami roku. Jeśli chcesz ją zmieniać, ulepszać to spójrz na całość i zastanów się jakie elementy będą do zmiany a jakie pozostaną jako te stałe. Jeśli przyszłe zmiany burzą całość koncepcji, to przemyśl czy coś w kompozycji nie trzeba zmienić.

 

Przykładowe szablony i kompozycje:

 

 

 

Przykłady gotowych zestawów, które można zastosować solo lub jako część kompozycji większej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inspiracje:

 

 

We wpisie wykorzystano linki afiliacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *